!
Четвъртък, 28 Март 2024
29
септ

Не никотинът, а димът от цигарите е опасен за здравето



Не никотинът, а димът от цигарите е опасен за здравето - около това твърдение се обединяват редица здравни експерти и институции за опазване на общественото здраве. На 14-ти септември тази година във Великобритания стартираха консултации, които да решат дали производителите на електронни цигари могат да информират потребителите за по-малкия риск от ползването на електронни цигари в сравнение с пушенето. Причините за обсъжданията се дължат на консенсуса, постигнат в Кралството, че електронните цигари представляват значително по-малък риск от цигарите и играят важна роля за намаляване вредата от тютюнопушенето, както и че пушачите трябва да бъдат насърчавани да ползват електронни цигари вместо конвенционални такива.

Докато дебатът във Великобритания и други страни по света става все по-задълбочен и се правят проучвания по темата в редица университети и научни институти, в България рядко обръщаме внимание на разликите между пушенето на тютюневи продукти и използването на никотинови продукти, т.нар. vape, без да се замисляме по въпроса, че веществата, които се образуват при горенето причиняват заболяванията, свързани с тютюнопушенето.

Според редица проучвания процесът на горене при тютюнопушенето, при който се отделят голям брой вредни вещества, а не никотинът в тютюна, се оказва основна причина за възникване на заболяванията, свързани с пушенето. 

Високите температури, генерирани в горяща цигара до 800°C, водят до редица химически реакции. В резултат тютюнът се разпада на хиляди химически вещества, които попадат в цигарения дим. “Когато пушачите вдишват дим, при всяко дърпане от цигарата в дима се образува смес от токсиканти и канцерогени. Тютюневият дим съдържа над 7000 химически вещества и поне 69 от тях причиняват рак“, се посочва в доклад на Министерство на здравеопазването и социалната политика на САЩ.

В проучване на британския кралски лекарски колеж се отбелязва, че никотинът сам по себе си не е опасното вещество за здравето. „Малко вероятно е самото вдишване на никотин да допринася съществено за заболеваемостта и смъртността, причинени от пушене. Основният виновник е димът и ако пушачите могат да си доставят никотин ефективно и по приемлив начин без дим, повечето, ако не всички, вредни последствия от пушенето, биха били избегнати“, смятат експертите.

„Макар че никотинът води до пристрастяване и може да бъде токсичен, ако се поглъща във високи дози, той не причинява рак – други вещества са причина за най-тежките последствия от употребата на тютюн. Тютюневият дим представлява смесица от вещества като въглероден окис, катран, формалдехид, цианид и амоняк и много от тях са познати като канцерогени“, потвърждават и от Националния институт по зависимости на САЩ.

Ето защо все повече експерти по обществено здраве от целия свят са на мнение, че тютюневите изделия, при които тютюнът не гори, както и продуктите, които съдържат не тютюн, а никотин, могат да имат положителен ефект върху настоящите пушачи и като цяло за общественото здраве. “Очаква се всеки продукт, който доставя никотин без процес на горене, да представлява значително по-малък риск в сравнение с конвенционалните цигари“, единодушни са д-р Константинос Фарсалинос, кардиолог и водещ изследовател на електронните цигари, и д-р Рикардо Полоса, директор на Факултет „Вътрешна медицина“ в Университета на Катаня и водещ експерт по контрол на тютюна в Италия.

Примери за продукти с намалена вреда за здравето са тютюнът за дъвчене като т. нар. снус, електронните цигари и тютюнът, който се нагрява, без да има горене. 

„Това са бързо развиващи се продукти на база никотин, които могат ефективно да заместят цигарите при много ниска степен на риск. Такива са например електронните цигари и нискорисковите негорими изделия, съдържащи никотин или тютюн, които могат да се превърнат в жизнеспособни алтернативи на пушенето в бъдеще“, се посочва и в писмо до генералния директор на Световната здравна организация от 53-ма уважавани експерти по обществено здраве и водещи учени от над 80 държави.

Ако няма дим – няма катран, а какво има тогава?

При ползването на електронните цигари и на тютюневите продукти с нагряване, но без горене, няма дим и пушек, а аерозол, който съдържа 80% вода и никотин. Освен това концентрациите на вредни вещества в аерозола на тези продукти са намалени със средно над 90% в сравнение с концентрациите в дима от стандартна цигара. 

Често разликата между продуктите, съдържащи никотин и тези, които се пушат, както и здравният риск при различните продукти, не се разбира. Властите във Великобритания оценяват, че през 2016 г. само 15% от употребяващите такива продукти правилно са разбрали информацията, че електронните цигари са по-малко вредни от цигарите, което представлява понижение с 6% спрямо 2013 г. Това е друга причина, поради която здравните власти и органите, регулиращи тютюневите и никотиновите продукти, вземат предвид при изработването на политики, касаещи общественото здраве. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5RC%


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...