!
Четвъртък, 28 Март 2024
20
ян
 

Д-р Даниела Дариткова:

Автентификацията в болниците се оказа недостатъчно ефективна

Бъдещият министър трябва да следи внимателно бюджета за здраве

Петък, 20 Януари 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Въведеният начин за автентификация на пациентите се оказа недостатъчно ефективен. Това заяви

Въведеният начин за автентификация на пациентите се оказа недостатъчно ефективен. Това заяви пред Zdrave.net председателят на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова. Тя цитира данни на НЗОК за ноември миналата година спрямо същия месец на 2015 г. „Според тях през ноември 2016 г. има 12 236 хоспитализации по-малко в лечебните заведения у нас спрямо ноември 2015 г., за което са спестени 1 779 120 лв.“, съобщи д-р Дариткова.

На въпрос за изнесените по-рано данни от здравните власти, според които спестените средства бяха далеч по-големи, д-р Дариткова коментира: „Аз наистина съм учудена откъде се извадиха тези цифри. В Надзорния съвет на касата може да имат някакви други разчети, но за мен това беше вариантът да се сравнят показателите“, обясни тя. По думите й тези данни показват, че в българските заведения за болнична помощ няма фиктивни пациенти и причините за повишеното търсене на болнични услуги трябва да се търси другаде –  в разширените индикации за хоспитализация, недостатъчно добрата нормативна уредба, която да гарантира решения на проблемите на пациента в извънболничната помощ, както и недостатъчната възможност за диагностика и изследвания там. „Това трябва да е във фокуса на усилията на следващото здравно управление“, допълни тя.

На въпрос за евентуалната отмяна на системата за автентификция, д-р Дариткова посочи, че е необходим задълбочен анализ на подзаконовата нормативна база, както и да се вземе предвид решението на ВАС по въпроса. „След внимателно разглеждане на нормативната уредба може да се намери решение, защото на този етап действително е важно ние да имаме контрол върху постъплението на пациентите и присъствието им в здравната система. Но много по-важно е и да се намери решение на проблема защо при толкова много хоспитализации ние все още имаме толкова лоши показатели на заболеваемост и смъртност“, посочи тя.

Що се отнася до разделянето на пакета на здравни услуги, което така и не беше финализирано поради предсрочното приключване на мандата на правителството, д-р Дариткова отбеляза, че разделянето няма толкова голямо значение към сегашния модел на функциониране на здравната система.
„По-големият проблем според мен е, че се пропусна ценно време за въвеждането на единна информационна комуникационна система на касата, която да позволи създаването на пациентско досие и по-спокоен обмен на информация между изпълнителите на медицинска помощ, както и въвеждането на електронна рецепта“, подчерта тя.

Според нея бъдещият здравен министър трябва да се запознае много внимателно с изпълнението на бюджета за здравеопазване през годината. „Много е важно при осигурени допълнително над 140 милиона лв. разчетите и харченето да бъдат разпределени равномерно и да не бъде поставен под риск бюджетът на НЗОК“, подчерта тя. „Ако министърът иска да има спокойна здравна система, комуникацията с управителя на касата и Надзорния съвет като начало на действията му е от съществено значение“, коментира още д-р Дариткова.

„Факт е, че в последния мандат имаше изключително много идеи за реформи и в някои случаи те не можаха да бъдат доведени докрай. Това, което се очаква да се случи в българската здравна система, е да имаме една достъпна, ефективна и качествена медицинска услуга – в тези термини се крие необходимост от множество промени, които от една страна да гарантират здравна сигурност на всеки един български гражданин, а от друга – да дадат възможност на системата да се подготви за всички предизвикателства, които ни очакват“, обобщи тя. В тази връзка председателят на здравната комисия отбеляза демографската ситуация, застаряването на населението и произхождащите от това по-големи разходи, свързани с оказването на здравни грижи. Д-р Дариткова цитира и данни от последния доклад на Европейската комисия за състоянието на здравните системи в ЕС, в който се набелязват рискове за общественото здраве като влиянието на замърсения въздух, вредните навици на живот и други проблеми. 

„Проблемите в здравната система касаят и спешната помощ, и организацията на медицинската помощ за всеки един здравноосигурен български гражданин – първична и специализирана извънболнична, болнична помощ, лекарствена политика, и те също трябва да са сред задачите на бъдещия здравен министър“, смята тя. „Не трябва да се забравят и проблемите на общественото здраве“, отбеляза още д-р Дариткова, като посочи, че във всички тези сектори се налагат реформи, които обаче да са комплексни и свързани. „Няма как една промяна да не намери отражение върху всички останали сфери на системата на здравеопазването. Затова и подходът трябва да е комплексен“,  заключи тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rzXP


Всичко за коронавируса
Още новини
Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“
28.03.2024 10:59:32

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“

В структурата на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив вече работи Отделение по нуклеарна ме ...

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция
28.03.2024 10:16:53

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция

В момента нашата позиция би изглеждала като на умряло куче нож да вадим. Това заяви пред Нова тел ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...