!
Петък, 29 Март 2024
16
ноем
 

Всеки втори медик у нас е бил обект на някаква форма на агресия

Четвъртък, 16 Ноември 2017 | 16:15:48 Полина Тодорова


Всеки втори медик в България е бил обект на някаква форма на агресия. Тревожните данни бяха изнесени на кръгла маса в парламента, посветена на агресията в обществото. Припомняме, според изнесени преди време данни на БЛС, за последните шест годи

Всеки втори медик в България е бил обект на някаква форма на агресия. Тревожните данни бяха изнесени на кръгла маса в парламента, посветена на агресията в обществото.

Припомняме, според изнесени преди време данни на БЛС, за последните шест години присъдите за посегателства над медици са едва шест, въпреки големия брой на проявено насилие спрямо представители на съсловието.

„Агресията е навсякъде около нас. Тя е в семейството, в средата на обучение и в социалния ни живот“, заяви депутатът от здравната комисия проф. Георги Михайлов. Той посочи, че причините за това са свързани основно с липсата на образование, социалните неравенства, културно-етническите особености, както и нарастващото отчуждение между членовете на обществото.

От представен от него доклад стана ясно, че София е на четвърто място сред опасните градове в Европа, като преди нас са само Киев, Белград и Атина.

Националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова представи основните причини и фактори за възникването на агресията в обществото сред които са възрастта, пола, гените, както и преживени в миналото психо-травматични събития, черепно-мозъчни травми, тежък физически и душевен дискомфорт, употреба на психоактивни вещества. Проф. Миланова беше категорична, че пълното премахване на агресията в обществото е невъзможно. Тя обаче подчерта, че е нужно да се работи в посока на нейното ограничаване и превенция спрямо подобни прояви. Като мерки в тази насока тя посочи работата с различни рискови групи, които да бъдат във фокуса на внимание на мултидисциплинарни екипи с различни експерти.

Председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев също се съгласи, че агресията в обществото ни става все по-голяма, но подчерта, че е нужно да се говори как конкретно и с какви мерки този проблем може да се тушира. „Може би е добре да си зададем въпроса има ли в обществото ни уважение към институциите и експертите“, посочи той, допълвайки: „Отговорът е – не.“ Д-р Грозев се съгласи също, че превенцията срещу агресията е от изключително значение. В тази връзка той припомни инициираната наскоро от съсловната организация кампания, насочена именно срещу насилието над медиците. Той припомни и предложението на лекарския съюз в учебните планове на студентите по медицина да залегне хорариум, ориентиран към отношенията лекар – пациент. Д-р Грозев отбеляза и голямата натовареност в ежедневието на медиците, която също би могла да е една от причините за възникването на напрегнати ситуации. „Лекарят в ПИМП, СИМП или в болниците няма време да си вдигне главата от документи и бумащина, вместо да може да проведе един спокоен разговор с пациента отсреща“, коментира той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sr$b


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт
29.03.2024 16:12:38

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт

Нова технология ще помага на здравните специалисти, пациентите и болногледачите да предскажат как ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...