!
Петък, 29 Март 2024
29
авг
 

Из печата: Четци в болниците, лекарства в страната, парамедици в спешна помощ

Понеделник, 29 Август 2016 | 15:08:25


„До момента повече от 70 лечебни заведения в страната са закупили устройства

„До момента повече от 70 лечебни заведения в страната са закупили устройства за пръстова автентификация. Това съобщи в събота при посещението си в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна Ваньо Шарков, заместник-министър на здравеопазването”, четем днес в „Дума”.

„Там се проведе демонстрация на система за получаване на уникален идентификационен номер от всеки български пациент - системата ще бъде в сила и задължителна от 1 октомври, което означава, че приемът в болница ще се осъществява с пръстов идентификатор. Едно устройство струва 286 лева. Варненската болница "Света Марина" е закупила над 40 такива устройства, но за малките болници са нужни едно или две. Това не натоварва бюджета им, убеден е Шарков”, пише още вестникът.

„Подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева заяви, че при хората с медицински проблеми, които не позволяват оставяне на пръстов отпечатък, ще се използва регистрация с ЕГН, а болниците не трябва да си позволяват да регистрират болни в безсъзнание, защото биха извършили престъпление. Стана ясно, че двойно е увеличено времето за регистрация на отпечатъка, тъй като има пациенти с тремор, които се затрудняват”, допълва публикацията.

„24 часа” разговаря с депутата Султанка Петрова от Патриотичния фронт на тема лекарства. Изтеглянето на медикаменти от нашия пазар тя обяснява така: „Министър Москов постави ултиматум на фармацевтичните фирми да предложат по-големи отстъпки в цените. А това не им е изгодно. Ето защо министърът предприе една доста интересна и решителна стъпка да убеди колегите си от региона - Гърция, Румъния, Македония, да се направи общ пазар на лекарства, който ще позволи да се купуват по-големи количества на по-ниски цени.” Запитана защо в съседни страни цените на лекарствата са по-ниски, Петрова посочва: „Една от причините за високите цени у нас е високият ДДС. България е една от малкото държави в ЕС, които поддържат такъв висок данък. Ние от ПФ неведнъж сме поставяли въпроса за намаляване на ДДС за лекарства. Тогава и цените ще паднат, и фармацевтичните фирми ще се върнат на нашия пазар.”

Идеята за държавна фирма за лекарства пък тя коментира така: „Не съм икономист, но за мен е важно всички български граждани да имат достъп до лекарства. Защото дори и тази фирма да заработи и да осигури липсващите лекарства, остават проблемите с цените на медикаментите и с невъзможността на хората си ги купят поради липса на аптеки. Тук е въпросът МЗ да си избистри лекарствената политика. Не може цяла държава да е зависима от една фирма, при положение че нейното лекарство няма аналог.”

„Сега” пък се спира на работата на парамедиците, като се свързва с вече работещ такъв. „Обучението е в три нива, всяко следващо налага повече отговорности. Последното е двугодишно, трае 960 часа, а цената му е 1800 лв. За да станеш парамедик, трябва да го овладееш. Чаках няколко години, докато се появи курсът. После още две години пътувах всеки ден до София. Пръснал съм около 10 хил. лв., докато завърша третата степен. Четири години след това търсех безуспешно работа като парамедик и трябваше да продължа да въртя волана. Повечето от бившите ми колеги от курса и до днес също работят като шофьори и санитари, въпреки че професията е вече регламентирана”, разказва бившият шофьор на линейка Веселин.

„Здравната ни система е толкова закостеняла, че не знам дали скоро ще може да се промени. Лекарите в спешните звена ни гледат с пренебрежение, пък и трудно ще отстъпят местата си в линейките. В същото време негодуват, че вършат несвойствени за тях дейности. Реформата е само на хартия, на практика нищо добро не се случва”, отчита Веселин. От началото на летния сезон той e сред малцината работещи парамедици. Една от частните болници на Черноморието го е приела в спешното си звено, четем в „Сега”, който отбелязва, че професията отдавна е част от спешната помощ почти в цял свят.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Gxk8


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...