!
Петък, 29 Март 2024
09
март
 

Из пресата: За малкия Байрям, за Спешна помощ, за паралелния износ на лекарства

Четвъртък, 09 Март 2017 | 15:08:25


„9-годишният Байрям Али от павелбанското село Тъжа, който е одобрен за трансплатиране на бъбрек в Гер

„9-годишният Байрям Али от павелбанското село Тъжа, който е одобрен за трансплатиране на бъбрек в Германия, все още не знае кога точно ще пътува за болницата в Тюнинген, съобщи баба му Селима”, съобщава днес „Монитор”.

„Днес, 8 март, ни позвъни д-р Тинка Троева, която миналата седмица беше назначена от здравния министър за директор на Фонда за лечение на деца, за да се запознаем макар и по телефона. От нея разбрахме, че всички документи са уредени, но се чакало дата, на която да приемат малкия в болницата. Нямам представа от кого точно зависи, нещата не са никак добре за него - тази заран (бел. ред. - вчера) беше с кръвно 180 на 114. Вече на два дни ходим до Стара Загора за хемодиализа, детето се измъчи, няма никакви сили...”, тъжно разказа 43-годишната жена, която се грижи за малчугана от раждането му”, четем във вестника.

В семейството на Байрям нямат информация и по какъв начин ще се процедира с плащането на пътните и дневните до чужбина за Селима, които семейството ще трябва да осигури, информира още публикацията.

„Миналият път, когато ходихме до Германия, ни накараха сами да платим, но това са доста средства, а семейството ни едва свързва двата края. Пак че ни помогнаха добри хора, но сега нищо не се знае...”, каза уморена от проточилите се бюрократични процедури жена, допълва изданието и уточнява, че общинският съвет на Павел Баня е гласувал още миналата седмица безвъзмездна помощ от 1000 лв. за Селима и съпруга й Байрям Назиф, които ще придружават детето.

„Телеграф” ни води в столичната Спешна помощ. „Само в рамките на изминалата година спешните коли в София и областта са изминали 2 милиона и 400 хиляди километра, сочи справката на ЦСМП, с която „Телеграф” разполага. (…) Оказва се обаче, че всеки трети адрес, който екипите посещават, не се отнася до наистина спешен случай. Според цифрите от 140 541 повиквания неотложните пациенти са 93 135. В същото време хоспитализираните пациенти през 2016 г. са 37 837, а на останалите е оказана помощ на място. За тази година цифрите са още по-фрапиращи. Само през януари са получени 13 000 повиквания, като наистина спешните се оказали точно 4919”, посочва публикацията.

Масова практика е и линейките да се изпращат за зелен хайвер напълно умишлено, отбелязва още материалът. „Около три хиляди души годишно се майтапят със спешна помощ. Някои дори се хващат на бас кога ще дойде екипът, залагат, а след това звънят на 112 е измислена история. Подават се и фалшиви адреси или такива, които изобщо не съществуват. Често се случва хора да се обаждат и заради случаи, на които просто стават свидетели на улицата. Те обаче не проверяват, а директно подават сигнал и продължават по пътя си. Така например само преди няколко дни е получено обаждане за прострелян на пътя. Когато екипът пристигнал, медиците заварили бездомник, който кротко си спял”, разказва вестникът.

„Не липсват и куриозни случаи. Един от скандалните примери е за жена, която се обадила, защото „детето” й е паднало от осмия етаж. Екипът почти прелетял до адреса, но медиците установили, че детето на въпросната жена всъщност е... котка. Друг господин пък си „поръчал” линейка да го закара до вкъщи, защото обувката му убивала и не можел да ходи”, четем още в ежедневника.

„Сега” пък се спира на петиция, свързана с проблемите с инсулина заради паралелния износ. „1257 души са се подписали в онлайн петиция на сдружение „Диабет и предиабет” за временно спиране на паралелния износ на животоподдържащи лекарства. Повечето от тях са диабетици или родители на деца с това заболяване”, пише изданието.

„Петицията е до здравните власти и омбудсмана. В нея се настоява за временна забрана на реекспорта на препарати като инсулини, биологични продукти, нискомолекулни хепарини и други. Според сдружението от паралелния износ са засегнати десетки хиляди пациенти. Само 75 000 са хората на инсулин, а 4500 са пациентите с ревматоиден артрит и други заболявания, които се лекуват със скъпи биологични терапии, се посочва в петицията”, допълва ежедневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sMv6


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...