!
Четвъртък, 28 Март 2024
13
септ
3
 

Из пресата: Отново уволнен шеф на ЦФЛД, дефицит в касата

Сряда, 13 Септември 2017 | 09:51:38
3

Очаквано, уволнението на директора на ЦФЛД д-р Тинка Троева е основната здравна тема в днешната преса. „Фондът за лечение на деца отново е в кризисна ситуация, която може да попречи на нормалната му работа. Директорът на фонда д-р Тинка Троева е

Очаквано, уволнението на директора на ЦФЛД д-р Тинка Троева е основната здравна тема в днешната преса. „Фондът за лечение на деца отново е в кризисна ситуация, която може да попречи на нормалната му работа. Директорът на фонда д-р Тинка Троева е освободена заради системно нарушаване на правилника за дейността му, съобщиха от МЗ. Това е втората смяна на директор тази година, след като през пролетта беше уволнен Владимир Пилософ“, пише „Сега“.

„Причината за освобождаването на Троева е системно нарушаване на Правилника за дейността и организацията на работата на Фонда, на реда за издаване на формуляр S2, регулярно заобикаляне на ясно разписани процедури, сред които и притеснителната практика да се изискват становища от медицински специалисти, които не фигурират в списъка на утвърдените от министъра външни експерти към ЦФЛД, съобщи Министерство на здравеопазването“, четем пък в „Стандарт“, който уточнява, че сигнал е изпратен до прокуратурата на Република България.

Ежедневниците описват и конкретния случай, с който здравното ведомство даде пример при обясняване на мотивите си за уволнението на д-р Троева – за дете, нуждаещо се от чернодробна трансплантация.

„Труд“ се спира на новия шеф на фонда. „Д-р Мариета Райкова е новият директор на Фонда за лечение на деца. Тя е била в управата на болница "Св. Иван Рилски" и е оглавявала Столичната здравноосигурителна каса. По образование е акушер-гинеколог.

Завършила е медицина през 1987 г. във ВМИ-София, от 1988 г. до 1997 г. е работила в МБАЛ град Монтана. В НЗОК работи от април 2000 г., а през 2004 г. спечелва конкурса за шеф на Столичната здравноосигурителна каса. От 2015 г. е изпълнителен директор на УБ „Св. Ив. Рилски“, пише ежедневникът.

В коментар на казуса „24 часа“ пише: „Край Центъра „Фонд за лечение на деца“ (ЦФЛД) отново „шум се вдига“. Само шест месеца след избора на последния му директор той е сменен с нов. За 13 години живот ЦФЛД е сменил 8 или 9 началници. Той започва да ми прилича на БКП - всеки нов директор е приет с големи надежди и после свален с гръм и трясък и безмилостно оплют. Офисът на д-р Павел Александров дори беше атакуван от барети, а самият той изведен с белезници“, припомня авторът.

„Срещу всички бяха извадени куп нарушения, включително и финансови, но досега няма нито един осъден. Не съм адвокат на предишните директори, но може би причината не е само в тях, а и в системата“, смята той.

„Явно трябва основно да се преработят правилникът за управление на центъра и принципите на ръководството му. Така, че те да не бъдат лесно заобикаляни и нарушавани.

Сегашният здравен министър проф. Николай Петров има изключителната възможност да излекува ЦФЛД и да го превърне в добре работеща институция. Така, както направи това във ВМА. Защото центърът е последната надежда на всички родители с тежко болни деца“, завършва публикацията.

Материал на „Труд“ се спира на анализа, направен от председателя на Надзорния съвет на НЗОК във връзка с финансовото състояние на касата, което предстои да бъде разгледано на днешното заседание на надзора. „Тази година за пръв път общо разходите на НЗОК за медикаменти ще надхвърлят 1 млрд. лева. Увеличението спрямо 2016-а ще е с около 100 млн. лв. - миналата година за лекарства от бюджета на институцията са платени 905 млн.“, пише вестникът.

„Част от парите за препарати през настоящата година ще бъдат покрити със средства от резерва на фонда. Малко над 85 милиона от него се планира да отидат за медикаментите за домашно лечение.

Непокрита от резерва обаче ще остане сумата от 134,6 млн. лв. Част от нея е за лекарствата за домашно лечение, а друга - по-сериозна - от онкомедикаменти и медицински изделия“, допълва материалът.

„Основна критика в доклада на финансовият заместник- министър Кирил Ананиев се отнася именно до недостатъчните мерки по отношение на разходите за лекарства. Според него НЗОК не контролира ефективно отпусканите средства за медикаменти“, пише още изданието.

„Телеграф“ пък съобщава за неправомерно взимани такси от страна на общопрактикуващи лекари. „В сайта на Националната здравна каса, раздел "Въпроси и отговор", са постъпили редица сигнали от лица, които са заплатили неправомерни такси. Според информацията там джипита искат от родителите пари за оформяне на здравно-профилактична карта, бележка за извършени задължителни имунизации, както и медицински документ, удостоверяващ липсата на контакт между детето и заразно болно лице. Всички те също са необходими при постъпване в детската градина. В случая обаче НЗОК заплаща за издаването им и личните лекари нямат право да искат допълнително пари. Въпреки това обаче много педиатри дерат родителите, като им взимат такса за издаването на тези бележки. Цените вървят между 2 и 5 лв. парчето“, четем в ежедневника.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sSRQ

лекар 13.09.2017 10:55:19

Докато екскурзиите на лекари зависят от изписани медикаменти бюджетът на НЗОК ще расте !!! Стига сме говорили за продънения бюджет като за нещо , което не може да се контролира. Тази хранителна верига е прекалено дълга и вклюКчва много интереси .

Гост 14.09.2017 09:49:11

Глупости. Ти не си лекар , а някакво тъпо провокаторче, защото 98% от лекарите не са ходили на никакви екскурзии свързани с изписваните медикаменти, а още по-малко бюджетът на НЗОК е засегнат защото най-големите разходи за медикаменти са за онкоболните , които растат като брой съответно на остаряването на населението. .... Аман от съветски боклуци ,които водят информационна война и срещу лекарите.

Патриот-майтапчия 13.09.2017 21:49:55

Докато за медицински преглед при Лекар лекарят получава по-малко от цената на едно къдрене без подстригване, такова ще е положението.


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...