!
Четвъртък, 18 Април 2024
24
ноем
6
 

Д-р Галинка Павлова:

Лечебните заведения трябва да търсят здравните застрахователи в чужбина, а да не разчитат на националните здравни каси

Петък, 24 Ноември 2017 | 10:17:06 Надежда Ненова
6

Очакванията на хората, свързани с развитието на медицинския и здравен туризъм за работа със здравните каси на другите държави в Европейския съюз, не отговарят на реалностите. Това каза зам.-председателят на БЛС в презентацията си на Първата конференция

Очакванията на хората, свързани с развитието на медицинския и здравен туризъм за работа със здравните каси на другите държави в Европейския съюз, не отговарят на реалностите. Това каза зам.-председателят на БЛС в презентацията си на Първата конференция за медицински и здравен туризъм, която се проведе вчера.

Тя поясни, че трансграничното здравеопазване в ЕС по линия на здравните каси осигурява свободно движение както на пациенти, така и на медицинските специалисти, но същевременно очакванията на потребителите от медицински услуги са все по-нарастващи, а има и създадена единна правна рамка, която се прилага с приоритет пред националното законодателство.

„Правната рамка посочва четири важни принципа: гражданите имат право да се лекуват където искат по света, в което искат лечебно заведение – частно или с обществен ресурс, като им се възстановяват на разходите за лечение; при пътуване в друга държава на екскурзия, гражданите ползват националните здравноосигурителни системи в случай на заболяване; за планирано лечение пациентите задължително подават заявление и не е задължително да бъдат одобрени. Получават разрешение само тогава, когато са изчерпани възможностите за лечение в съответната страна или не може в разумен, от медицинска гледна точка, срок да се случи това лечение; гражданите имат право да бъдат информирани както на национално ниво, така и от самите доставчици на медицинска услуга. Това не е реклама, която в здравеопазването е забранена, а става въпрос за поднасяне на информация от доставчиците и ние трябва да  съумеем да я представим на пациентите в другите държави“, каза д-р Павлова. Тя уточни, че прави това пояснение, за да стане ясно защо пътят към развиването на медицински туризъм у нас не минава през здравните каси в ЕС.  

„Какво се случва с лечението на чужденци в България по линия на НЗОК? За 2016 г. те са били около 6 000. Платените от НЗОК суми са били 4 млн. лева, от които възстановени на Здравната каса са едва 2 млн. лева. Това е свързано с факта, че сумите, които България дължи на другите здравни каси за лечение на българи в чужбина са в пъти повече. За последните пет години България дължи 250 млн. лева на чужди каси. За 2016 г. 717 българи в тежки състояния са били лекувани в чужбина, като не е ясно за каква сума. Най-честата причина е изчерпване на терапевтичните възможности в страната“, каза д-р Павлова.

Тя допълни, че парите в България са били разделени между болничната помощ, СИМП и ПИМП. „В специализираните болници за рехабилитация обаче почти няма постъпили суми за лечение на чужденци. Причината тези услуги да не се ползват от чужденци, е че това лечение не е одобрено от националните им здравни каси. Затова трябва да се търсят застрахователите и да се сключват договори с тях. Така можем да привлечем техните клиенти да станат наши пациенти“, каза още д-р Павлова.

По думите й предимствата на България са в напредъка в редица медицински специалност в сравнение с останалите страни от региона като микросъдовата хирургия, чернодробната хирургия, рехабилитацията и физикалното лечение. У нас има много бърз достъп до специалисти, който е огромно предимство предвид дългите листи на чакащи в другите държави, и не на последно ниво - конкурентната цена медицински услуги и консумативи.

„Липсва обаче единна информация по линия на НЗОК и по линия на застрахователите за брой ползватели, възрастова структура, национална принадлежност, предпочитани лечебни заведения, няма добра координация между институции и заинтересовани страни; липсва конкретика в предлагания продукт. Пречка е и неактуализираната правна уредба“, каза д-р Павлова, като подчерта още, че Министерството на здравеопазването трябва пряко да се ангажира с отстраняването на пречките пред развитието на медицинския и здравен туризъм у нас.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HY%t

Гост 24.11.2017 12:34:23

А бе кой ненормалник ще ви дойде да се лекува тук? Само една сбъркана англичанка, само защото там системата им е лоша и се чака. Кой ще дойде да се лекува в болници като кочини с течащи покриви и мръсни? Кой ще дойде, когато с постъпването му искат пари на касата, пари в пликче, скъпо платени подлоги и намусени сестри искащи кинти за всичко.

Гост 26.11.2017 20:37:03

И какво е лошото, че трябва да се чака.Просто има ред.Който не иска да чака-плаща,който не иска да плаща-чака!

Гост 24.11.2017 12:28:35

„В специализираните болници за рехабилитация обаче почти няма постъпили суми за лечение на чужденци. " Просто защото там те не се водят болници и се покриват от социалните им стуктури.

д-р Г. Тодоров 24.11.2017 11:18:07

Д-р Павлова, има директива на ЕС, която казва че лечението в държава членка се заплаща по цени , които са в страната на идващия гражданин за лечение. Например: ако дойде англичанин тук на нашата болница следва да се плати толкова колкото за него на болницата в Англия.

Doc 24.11.2017 20:25:59

Д-р Тодоров, доста се се объркал - цената на всичко в лечението е такова, каквото се плаща от НЗОК. Изобщо това с чужденците и лечението им е хубаво да се коментира от хора, които се занимават с него, юридическата уредба не е толкова проста.

до д-р Тодоров 24.11.2017 12:25:31

Този път си по долни гащи. Не си прав. Заплаща се по цени на държавата в която е извършена услугата.


Всичко за коронавируса
Още новини
„Най-доброто от образната диагностика“ представят на 10-ите Дни на ехокардиографията
18.04.2024 16:21:28

„Най-доброто от образната диагностика“ представят на 10-ите Дни на ехокардиографията

10-то юбилейно издание на Дни на Ехокардиографията - София 2024 ще се проведе на 19 и 20 април в ...

СЗО: Случаите на птичи грип при хора будят сериозна тревога
18.04.2024 15:32:37

СЗО: Случаите на птичи грип при хора будят сериозна тревога

Световната здравна организация изрази сериозна тревога от нарастващото разпространение на птичия ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...