!
Четвъртък, 28 Март 2024
04
ноем
3
 

Масов скрининг за хепатит С иска проф. Крум Кацаров

Такъв е нужен и за рак на дебелото черво, смята специалистът

Събота, 04 Ноември 2017 | 11:29:25
3

От половин до два процента от населението в света страдат от хепатит C, но повечето от тях не го знаят. Това каза началникът на Клиниката по гастроентерология във ВМА проф. Крум Кацаров  пред БНТ. По думите му това се дължи на две причини.

От половин до два процента от населението в света страдат от хепатит C, но повечето от тях не го знаят. Това каза началникът на Клиниката по гастроентерология във ВМА проф. Крум Кацаров  пред БНТ. По думите му това се дължи на две причини.

„Първата е, че до 1994 година практически не се изследваха прелятите кръвни и биологични продукти, което е основния път на заразяване, и затова имаме много голяма вълна, която стои и до днес. Има определени големи групи, поради спецификата на поведението им. Това са наркозависимите, при които процентът е доста голям, пациенти, при които има чести манипулации като тези, които са на хемодиализа. Имаме една основа на айсберга, която не виждаме, и малък връх, който виждаме, но който в повечето случаи се е появявил случайно“, каза проф. Кацаров.

Той допълни, че едва в 5% от случаите има симпоматични прояви на болестта. „При появата на симптоматик, вирусът на хепатит C вече е увредил черния дроб. Затова и толкова настояваме за национална скринингова програма. Освен причина за смърт, хепатит С причинява и инваидизация, а оттам - големи загуби на държавата. Той е основната причина за хронични заболявания, водещи до трансплантация“, каза проф. Кацаров.

„Ако изследването за хепатит C влезе в годишния пакет за прегледи, ще направим широк скрининг със сравнително малко пари. Друг вариант е да изследваме определен ензим, който дава сигнали и за други чернодробни заболявания. Дружеството по гастроентерология, както и Българската асоциация за изучаване на черния дроб и Сдружението на общопрактикуващите лекари обсъдихме в началото на октомври едно предложение, което ще внесем до министъра и НЗОК, за да започне да се изследва този показател задължително“, поясни проф. Кацаров.

По думите му изследванията за хепатит C ще струват между 5 и 7 милиона лева на държавата годишно. „Това е една проста, бакалска сметка. Влагайки тези пари, по-скоро бихме ги спестили в перспектива. Достъпът до лечение на хепатит C в България е отличен“, подчерта той.

Порф. Кацаров каза още, че в момента успеваемостта на лечението е над 95% и има вече излекувани над 800 човека в България. Лечението протича между 8 и 12 седмици, но общата тенденция е да слиза на 8 седмици. Не изисква хоспитализация и по време на провеждането му пациентите са напълно работоспособни.

Проф. Кацаров подчерта, че е нужен скриниг и за друг бич на съвременното общество - ракът на дебелото черво. „В повече страни има скринигови програми, които се провеждат, когато е налице генетична обремененост, без симпотматика. Когато се появи симптоматика на рак на дебелото черво, болестта е в напреднал стадий - има неопределени болки в корема, наршуен ритъм на дефекация, кървене. Нужно е да се направи колоноскопия или да се проведат рентгенови изследвания. Те са напълно достъпни и се поемат от Здравната каса“, каза още той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
C@a8

Един ОПЛ на 33 04.11.2017 14:25:19

Не че го играя адвокат на Кацаров, но в случая е абсолютно прав. Трябват да се отделят пари за ранно откриване. Идиотско е да даваме милиони за най-новите терапии и да нямаме скрининг за Хеп В и С. Що се отнася до Баретовия хранопровод, то в практиката ми от 2000 пациента нямам нито един такъв случай, докато тези с В и С хепатит са поне 15.

crocodile 04.11.2017 13:15:41

Странно нещо са това лекарите в България! Лобират само за това, от което има финансов дивидент, а не това което изисква добрата медицинска практика! Като пример: пациентите с хранопровод на Барет в България са в пъти в повече от тези с хепатити С. В същото време за разлика от Западна Европа и САЩ, в България няма установена програма и скрининг на подобни пациенти: при новоустановени случаи гастроскопия след 6 седмици, при установени такива, контролни гастроскопии с биопсии през 2 или 3 години, гледане на дисплазията на мукозата задължително от 2ма патоанатоми и т.н. Този и други подобни примери показват защо клиничнта медицина е пазарно ориентирана, а не съобразно критериите на добрата медицинска практика! Заради такива като този, Владимиров и тем подобни, много млади лекари търсят реализация в чужбина! Кацаров и компания произвеждат себеподобни, а не истински клиницисти!

aligator 04.11.2017 22:23:40

Странно нещо са пациентите-използвачи у нас.С вноска за Трабант искат да си купят Мерцедес.И не искат да проумеят ,че няма да стане. Ще проумеят по трудния начин! Някои ше го проумеят във вечните ловни полета!


Всичко за коронавируса
Още новини
Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“
28.03.2024 10:59:32

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“

В структурата на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив вече работи Отделение по нуклеарна ме ...

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция
28.03.2024 10:16:53

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция

В момента нашата позиция би изглеждала като на умряло куче нож да вадим. Това заяви пред Нова тел ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...