!
Петък, 29 Март 2024
02
юни
 

Доц. Михаил Околийски, управляващ Националния офис на СЗО в България:

Най-добрата превенция срещу инфекциите са имунизациите

Нужна е актуализация на имунизационния календар и часове по здравна култура в училище, смята експертът

Четвъртък, 02 Юни 2016 | 15:08:25 Надежда Ненова


Доц. Околийски, как ще изглежда Националният план за антибиот

Доц. Околийски, как ще изглежда Националният план за антибиотична резистентност, който предстои да бъде изготвен и в България?

СЗО, чрез двугодишното споразумение за сътрудничество с Министерството на здравеопазването, определя редица приоритети, по които да се работи. Тази година за първи път има приоритет „Антимикробна резистентност“, благодарение на подкрепата на д-р Уонг и благодарение на желанието на Министерството да включи този приоритет в споразумението. То предвижда подкрепа на СЗО за разработването на Националния план. Такива регулаторни документи съществуват и в момента, но те трябва да бъдат актуализирани и съобразени както със световните тенденции, така и с актуалните данни. От страна на СЗО България ще получи техническа помощ с мисия, съветване, а при нужда ще бъде направено и обучение на всички заинтересовани страни – университетски преподаватели, лекари от болнична и доболнична помощ, няма да бъдат подминати и фармацевтите, зъболекарския съюз. Това междусекторно сътрудничество, включително и с Министерството на земеделието и храните, трябва да бъде задълбочено.

Използвам повода да кажа, че ноември месец ООН прие целите за устойчиво развитие, които за първи път включват цел, посветена на здравето. Тя включва и това да се борим с последствията от антимикробната резистентност по един мултидисциплинарен начин. Идеята е да се правят партньорства, което в България става трудно.

Каква е причината?

Нямаме традициите, които другите страни членки имат и партньорството не е нещо, разбиращо се от само себе си. А тук е нужно задълбочаване на работата между СЗО, Министерството на здравеопазването и Министерството на земеделието и храните, за да се видят всички рискове при лекуването на животни с антибиотици, което дава пряко отражение върху здравето на хората.

Експерти по вирусни заболявания твърдят, че инфекциите трябва да бъдат предотвратявани, вместо да бъдат лекувани. Как може да стане това?

Един от начините е да се актуализира имунизационния календар, така че той да отговаря най-добре на потребностите на гражданите на България. Това беше темата на предишната кръгла маса в Народното събрание. Нужно е да се направи разяснение сред населението за това, колко е важно децата да бъдат ваксинирани с всички ваксини от имунизационния календар. Към момента процентът на имунизирани деца не е оптимален. Има примери за добра практика като стартирането на кампанията за ваксината срещу рак на шийката на матката, но след едно добро начало, спада процента на ваксинирани момичета. Това означава, че трябва непрекъснато да се води този дебат, а общопрактикуващите лекари да съдействат активно. В противен случай мотивацията спада, а антиваксиналните движения, които използват страховете на хората и се позовават на изцяло неверни твърдения и манипулирани данни, взимат превес.

Другото нещо, което е много важно, е да се предотвратяват бактериалните заболявания чрез добра здравна култура. Нужно е да се въведат в училищата такива часове, за да знаят децата сами как да се пазят. Това е едно огромно поле на възможности, които трябва да се използват. Амбицията на националния офис на СЗО в България е да подкрепя всяка такава инициатива.

Как обаче можем да се борим с вътреболничните инфекции, след като лекари предписват на лежащо болните антибиотици „за всеки случай“?

СЗО е организация, която задава стандартите, а отговорността за изпълнението им е на страните-членки на ЕС. България трябва да прецени как най-добре ще организира правилата си за вътреболнична безопасност и хигиена. Смятам, че се прави доста, но най-важно е да се актуализира този национален план за антимикробна резистентност, за да може да се прилага във всички лечебни заведения. Той трябва да се приеме най-късно през 2017 г.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
N2Rj


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...