!
Четвъртък, 25 Април 2024
31
май
 

Наши лекари участват в европроект за отказ от цигари

Изследват ефекта от електронните цигари върху ДНК

Сряда, 31 Май 2017 | 13:29:50


Български лекари работят по проучване, насочено към отказване от тютюнопушенето. Става въпрос за проекта SmokeFreeBrain, разработван в рамките на програмата на ЕС Хоризонт 2020, съобщиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари по повод С

Български лекари работят по проучване, насочено към отказване от тютюнопушенето. Става въпрос за проекта SmokeFreeBrain, разработван в рамките на програмата на ЕС Хоризонт 2020, съобщиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари по повод Световния ден без тютюнев дим.

Проектът има за цел да обърне внимание на ефективността на различни стратегии, насочени към спиране на тютюнопушенето при високорискови целеви групи в държави със среден доход, сред безработни млади хора, ХОББ пациенти, пациенти с астма, както и сред населението в страни с нисък среден доход, уточняват от сдружението.

Едни от основните цели на проекта са разработване на интервенции за отказване от тютюнопушенето, основани на физическа активност с подкрепата на информационни комуникационни технологии (ИКТ).

Като част от него се проучват ефектите от използването на електронни цигари по време на началната фаза на спиране на тютюнопушенето, както и възможното образуване на канцерогенни азотисти съединения чрез излагането на никотин от електронна цигара. Внимание се отделя и на глобалния статус на метилиране на ДНК в две различни ситуации - при тютюнопушене и при вдишване на парата от електронна цигара.

Никотиновият глад е ключов компонент, който е доказано, че се променя с времето при опит за спиране на тютюнопушенето и е тясно свързан с ефективността на лечението и успешното прекратяване на тютюнопушенето. Документирано е, че жаждата за пушене намалява през първите 2 седмици от началото на опита за спиране на цигарите, изтъкват от НСОПЛБ.

Макар че пушачите първоначално са в състояние да се справят с отрицателното въздействие, използвайки ограничаващи стратегии, с течение на времето възможността те да бъдат използвани, както и тяхната ефективност, може да намалеят, оставяйки пушачите с по-малко и по-малко възможности  да устоят на желанието за пушене, допълват от там.

„Проектът е насочен към развитие на ефективни мултидисциплинарни инструменти, които да подобрят ефективността от обществени превантивни мерки срещу тютюнопушенето“, обясни пред БНР проф. д-­р Любима Деспотова. „Нашият голям принос е в три големи групи мерки, насочени срещу тютюнопушенето. Изследванията са доказали безспорно, че непушачите сред младите безработни имат по­добри шансове на трудовия пазар и за социално включване“, допълни тя.

„Важно е да имаме добра функционална и психометрична оценка на пациентите, които желаят да се откажат от тютюнопушенето, а това става по два начина – като се направи функционална оценка на белия дроб, на дишането на пациента и като се проведат серия психометрични тестове, насочени, както към никотиновата зависимост, така и към психологичното състояние на пациента, така и към оценка на неговата мотивация и готовност да се откаже от тютюнопушенето“, разясни още специалистът.

Тя коментира и електронните цигари, като посочи, че те не са безвредни, но в сравнение с тютюнопушенето, тяхната полза е несъмнена. „Проектът също така е насочен и към определяне на евентуалната токсичност от вдишването на този химически коктейл в парата на електронните цигари, включително до ниво ДНК“, посочи тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
awDe


Всичко за коронавируса
Още новини
Разпределиха ресорите на зам.-министрите
24.04.2024 17:56:24

Разпределиха ресорите на зам.-министрите

Разпределени са ресорите на заместник-министрите на здравеопазването от екипа на служебния минист ...

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас
24.04.2024 17:29:26 Невена Попова

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас

Официално съобщените случаи на коклюш в страната са 387. Това каза пред журналисти д-р Кремена Па ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...