!
Петък, 29 Март 2024
28
юли
 

От печата: Липса на лекарства, липса на лекари, нормативна регулация за хората в будна кома

Четвъртък, 28 Юли 2016 | 15:08:25


„От следващата седмица започва да тече двумесечният срок, в който всички бол

„От следващата седмица започва да тече двумесечният срок, в който всички болници трябва да си купят четци и да започнат да регистрират пациентите си с пръстов идентификатор, припомниха от здравната каса. От 1 октомври 2016 г. ползването на новата регистрационна система става задължителна и касата няма да плаща за пациенти без регистрация с отпечатък или без основателна причина за липса на отпечатък”, пише днес „Сега” – един от малкото вестници, които отразяват известието от НЗОК вчера.

„Всяка болница трябва да си купи поне един четец, а големите - поне няколко. Цената на едно устройство от "Консорциум Стемо - Гама Консулт", които спечелиха търга за изработване на софтуера и устройствата, е 286.80 лв. с ДДС.

От миналата седмица в регистрационната система са включени пилотно и 20-те болници, отчели най-много хоспитализации през 2015 г.”, допълва изданието.

„Всеки ден” пише за 300 лекарства, изчезнали от нашия пазар, като включва период от около година и половина. „Все повече лекарства изчезват от аптечния пазар в България. От 2014 г. насам е спряна доставката на 300 медикамента. Най-много са за лечение на заболявания на нервната система, твърдят от Агенцията по лекарствата. Техният анализ показва, че през 2014 г. са изтеглени 97 медикамента, а през 2015 г. - 127. За първата половина на тази година пък още 73 лекарства са изчезнали от аптеките, което застрашава чувствително терапията на много пациенти”, отбелязва изданието.

В друга своя публикация ежедневникът пише за още една липса – на лекари. „Поликлиниките останаха с празни кабинети, след като джипитата масово излязоха в отпуск. В много от ДКЦ-тата обаче няма кой да се погрижи за болните, защото заместниците на докторите са кът”, четем във „Всеки ден”.

„Пациенти се оплакват, че непознатите медици не са наясно с проблемите им и в повечето случаи ги отпращат със съвет да потърсят личните си лекари, когато се върнат. Хронично болните възрастни пък се скупчват пред дежурните кабинети, където обикновено се реагира само при спешни случаи и през нощта. В същото време поликлиниките се пълнят със заместници на джипитата, които са доктори от други градове, които обикновено затварят кабинетите, преди да е изтекло работното време, за да се придвижат по-бързо до родното място”, допълва изданието.

„България днес” пък се спира на новост в законодателството. „За първи път в българското законодателство се уреждат правата на хората в будна кома. Това ще стане с промени в Закона за физическите лица, които бяха приети вчера от кабинета и представени от зам.-министъра на правосъдието Вергиния Мичева. „Досега, ако някой изпадне в будна кома, го чакат или да умре, или да се събуди. Много често тези хора имат имущество и могат да платят за своето лечение, но досега нямаше уредба какво се прави в такъв случай”, уточни Мичева”, пише вестникът.

„Монитор” отделя внимание на вчерашното заседание на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца. „Документите на 68 деца разгледа Общественият съвет към Център "Фонд за лечение на деца" на вчерашното си заседание.

От тях 5 са одобрени за лечение в чужбина, а 8 са за продължаване на лечението и контролни прегледи. Съветът взе решение да подпомогне лечението в България на 36 деца.

За 8 от представените случаи Общественият съвет поиска допълнителна информация и становища, а за 7 даде отказ. Заявленията на 4 от децата са прекратени по искане на родителите”, пише изданието и допълва: „Както "Монитор" вече писа, проектът за новия правилник на фонда предвижда съкращаване на сроковете за обработване на заявления и придвижване на процедури. Така например първоначално подадените заявления ще се разглеждат до 2 работни дни, вместо до 3, както е в момента. Допълнително подадените документи пък ще се обработват до края на следващия работен ден след подаването им. Външните експертизи вече ще се представят до 7 работни дни, а не до 14. Разглеждането на заявленията от Обществения съвет пък ще се случва не по-късно от 10 дни след получаване на оферти и доклади, вместо сегашните 45. Предвижда се и облекчаване на процедурата, свързана с преценката какво ще е лечение на детето. Така например се създава възможност за произнасяне на фонда на база достатъчна медицинска документация и без изискване на външна експертиза. Това означава, че лечението може да се определя от лекарски комисии или онкокомитети в съответните болници. Новият правилник предвижда още при необходимост външни експертизи да се изготвят само от национални консултанти, председатели на научни дружества по съответната специалност или определени от тях специалисти.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%au*


Всичко за коронавируса
Още новини
Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване
29.03.2024 13:49:17

Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване

Лекарите от Клиника по лицево-челюстна хирургия на УМБАЛ „Св. Анна“ – София АД ...

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия
29.03.2024 13:11:29

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по Педиатрия с район на обслужване & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...