!
Събота, 20 Април 2024
15
март
 

От печата: Проверки за броя на недоносените, протест на РЗИ

Четвъртък, 15 Март 2018 | 09:27:01


„Болници източват здравната каса с недоносени бебета. Оказва се, че според отчетените клинични пътеки през 2017 г. всяко трето бебе е родено преждевременно”, пише днес „Телеграф”. „Ражданията у нас, за които касата

„Болници източват здравната каса с недоносени бебета. Оказва се, че според отчетените клинични пътеки през 2017 г. всяко трето бебе е родено преждевременно”, пише днес „Телеграф”.

„Ражданията у нас, за които касата е заплатила през изминалата година, са малко над 58 000. Данните на родилните отделения обаче показват, че 38% от тях са преждевременни. Това значи, че са се родили над 22 000 недоносени. Само за сравнение средните годишни данни сочат, че в България проплакват по-рано едва около 6000 бебета, или 10% от всички раждания. Огромното разминаване в цифрите е довело до съмнения надзорния съвет на здравната каса. Управителят на фонда Камен Плочев е категоричен, че броят на недоносените е значително по-малък, и подозира, че става въпрос за злоупотреба. Ето защо в АГ болниците започват проверки”, допълва вестникът.

„Д-р Страшимир Генев - директор на "Болнична медицинска помощ" към НЗОК, обяснява пред БНТ, че едно бебе може да бъде лекувано по няколко клинични пътеки. В част от случаите обаче това не е наложително. Поради тази причина НС на здравната каса дори обсъждал въвеждането на лимити за лечение на недоносени. Тази идея обаче отпаднала в хода на преговорите с Лекарския съюз. Проверките в родилните отделения трябва да приключат до месец”, четем още в изданието.

В коментарен материал по темата ежедневникът пише: „Може би е въпрос на народопсихология, но българинът е вечно недоволен. Хиляди пъти сме писали за проблемите и порочните практики в здравната система. От една страна, недоволни са лекарите и болниците, защото получават малко пари, работят с лимити, средствата все не достигат. От друга страна, недоволни са пациентите, които все трябва да си доплащат за нещо, да търпят грубо отношение, да лежат в лоши условия по отделения неремонтирани с години. От трета страна, недоволни са институциите, които все увеличават средствата за здраве, а парите все не стигат, за да покрият нуждите на населението. В крайна сметка обаче всички недоволни са виновни за състоянието на родното здравеопазване. (...) Тъжното е, че на този принцип никога няма да се оправим. Смешното е, че все някой друг ще ни е виновен”.

Друга тема, на която се спират печатните издания, е заплащането на работещите в РЗИ. „Със 114 лв. ще се увеличи средната заплата на служителите в РЗИ-тата. Сега тя е 640 лв., ще стане 754 лв. със задна дата - от 1 януари. Медиците ще получат увеличението с мартенските си възнаграждения, съобщиха от здравното министерство.

Въпреки това здравните инспектори се готвят за протест днес, съобщава БНР. Според тях и с вдигането заплатите им остават един от най-ниските в сектора”, пише „24 часа” и допълва: „В бюджета на МЗ са заложени и около 4,2 млн. лв. за увеличение на парите на служителите в държавните психиатрични болници, домовете за деца и за медико-социални грижи, трансфузионните хематологии съответно с 11,5%, 13 % и 7% средно”.

„Дума” коментира ситуацията така: „Протестират здравните инспектори. Те не са „лошите”, не са и „някакви чиновници”. Те са онези, които пазят реда в цялата система на здравеопазването, контролират спазването на куп мислени-недоизмислени закони. Министрите и зам.-министрите толкова често идват и си отиват, че няма как да забележат тези хора. И им е все едно дали те получават 510 лв. или по 10 години търпеливо чакат някой да ги забележи и да им даде 600-700 или 800 лв. Как срещу такава заплата един инспектор ще бъде мотивиран да влезе в кръчма, пълна с пияници, и да ги глобява за пушене? Нека министърът или заместниците му опитат!”

Всекидневникът продължава: „Заедно с инспекторите чакат дългообещаваните си увеличения и лекарите, и медицинските специалисти от държавните психиатрии, от детските домове и изключително дефицитните специалисти в кръвните центрове. Те не протестират. Засега. Просто чакат. И вършат работата си. Когато „прегорят” - бягат. Ако има къде. И тогава проблем на обществото остава крайният недостиг на лекари и медицински специалисти”.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Xmpe


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...