!
Вторник, 23 Април 2024
30
септ
 

От печата: Цял випуск лекари напуска страната за година

Петък, 30 Септември 2016 | 15:08:25


„Близо един випуск лекари напускат страната всяка година“, съобщава „Монитор“. Изданието подчертава, че на

„Близо един випуск лекари напускат страната всяка година“, съобщава „Монитор“. Изданието подчертава, че най-малко 550 удостоверения за чужбина, без които медиците не могат да започнат работа или да специализират в чужбина, издава БЛС организация всяка година, а 350 - 400 лекари действително заминават зад граница с тези документи. Техният брой представлява 90% от новозавършилите.

„По данни на БЛС всеки трети практикуващ лекар е над 60-годишна възраст, а близо 55 на сто от медиците са навършили 55 години. Само 5 на сто са до 31 години, останалите са пенсионери“, пише медията.

„Монитор“ допълва, че страната ни е изложена на риск до няколко години да изпадне в тотален недостиг на медицински специалисти. „Вече има области в Северозападна България и Родопите, където анестезиолозите са по един-двама, няма детски хирурзи и неонатолози, педиатрите са малко, липсват съдебни медици, вирусолози, детски психиатри, инфекционисти и хематолози“, информира всекидневникът.

Никой не ваксинира бежанските деца, пише „Труд“. Изданието се позовава на зам.-министъра на здравеопазването Адам Персенски, който отговори на въпрос на Хасан Адемов дали са включени в имунизационния календар пред здравната комисия. „Персенски отговори, че повечето от настанените в бежанските центрове нямат никакви документи и това е пречка да бъдат включени в имунизационния календар. Персенски увери членовете на здравната комисия, че във всички регионални здравни инспекции в страната има осигурени количества педиатрични ваксини. Освен това за пръв път в централния склад на Министерството на здравеопазването имало и резерв, който не е съществувал за последните три години“, информира медията.

„Сега“ подчертава, че Фармацевтичната индустрия в ЕС понася загуби от 10.2 млрд. евро заради фалшиви лекарства по данни на Агенцията за интелектуална собственост на ЕС. „В Германия например загубите за фармацевтичния сектор са 1 млрд. евро, или 2.9% от общите приходи. Лекарствени препарати, чиито опаковки имитират официално регистрираните и лизензирани продукти, удрят не само по бюджетите на страните членки, но имат негативни последствия и върху пазара на труда в ЕС. Според евроексперти около 37 700 работни места във фармацевтичния сектор са били закрити в резултат на загубите от фалшивите лекарства, а други 53 000 души са оставали без работа извън фармацевтичната индустрия, но косвено свързани с нея“, пише медията.

„Сега“ припомня, че финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле предупреди за сериозно увеличение на фалшивите лекарства. През 2014 г. местните митници са конфискували около 4 млн. фалшиви хапчета. Най-често ментета се правят на лекарства за лечение на еректилна дисфункция, за отслабване и анаболни стероиди. Повечето от фалшификатите са произвеждат в Китай, Индия и Тайланд.

Българската система за здравеопазване остава сред най-неефективните в света, като през 2014 г. тя е съизмерима със тази на сриналата се в класацията Либия и е малко по-добра от тези на Беларус, съобщава „Капитал Daily“, позовавайки се на годишната класация според индекс за ефективното здравеопазване на агенция "Блумбърг" (Bloomberg Health-Care Efficiency Index), разпространена в четвъртък.

„Предното издание на индекса е от 2012 г., когато са използвани данни от 2009 г. Така сравнението между двете издания на класацията показва, че за 5 години качеството на българското здравеопазване се е влошило и страната ни е слязла надолу в списъка с три места. Фактически става дума за стагнация, понеже през 2009 г. България е била на 43-о място. Така според данните за 2014 г. България дели 46-ата позиция с Либия, където от 2011 г. бушува гражданска война и за този период държавата се е сринала с 34 позиции в класацията“, пояснява изданието.

„Капитал“ допълва, че в приложената методология основна тежест (60%) е дадена на продължителността на живота. Следват относителните (30%) и абсолютните (10%) разходи за здравеопазване. За индекса като здравни грижи са приети всички дейности на превантивните и терапевтичните медицински услуги, семейно планиране, здравословно хранене и спешна медицинска помощ. „В този смисъл според авторите на индекса големите разходи не са решаващи за ефективността. САЩ например отделят по 9400 долара на човек и над 17% от бВп за здравеопазване, но са с по-ниска ефективност от България или Сърбия. Макар приблизително същите разходи на глава от населението да дават и в Швейцария или Норвегия, алпийската страна е на 14-о място, а скандинавската - на 20-о, и делът от БВП е в рамките на 9-11%“, пише „Капитал Daily“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$*#c


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...