!
Вторник, 16 Април 2024
07
авг
3
 

Проф. Тодор Кантарджиев:

Полово предаваните болести са сред най-големите проблеми на българското здравеопазване

Понеделник, 07 Август 2017 | 10:25:08
3

Българският народ трябва да се замисли за профилактика на полово предаваните инфекции. В момента те са едни от най-големите проблеми на българското здравеопазване, тъй като безплодието в 90% от семействата на българи, които желаят деца, се дължи на нед

Българският народ трябва да се замисли за профилактика на полово предаваните инфекции. В момента те са едни от най-големите проблеми на българското здравеопазване, тъй като безплодието в 90% от семействата на българи, които желаят деца, се дължи на недобре диагностицирани и лекувани полово предавани инфекции. Това каза пред bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

По думите му е много е хубаво, че се дават пари за програмите за инвитро, но много по-малко средства са нужни за профилактика на полово предаваните болести, за диагностиката и лечението им и там трябва да бъде насочен фокуса на политиците.

Проф. Кантарджиев каза, че в последните години тенденция на завишаване на новорегистрираните случаи на СПИН. „Тенденция, която ме плаши обаче е, че мъже, които правят секс с мъже, си позволяват да имат и много полови връзки с жени,  а рискът една жена да бъде заразена от мъж, болен от СПИН, е много по-голям, отколкото болна от СПИН жена да зарази здрав мъж“, каза той и отново предупреди да се внимава с тези отношения, особено по време на летния сезон, когато хората са по-освободени.

„Тази година не се сбъдна вирусния апокалипсис. Можем да кажем, че инфекциите, които са сред българското население и по курортите, са сравними и даже по-малко на брой от миналата година. Инфекциите по морето са по-малко, за сметка на големите градове и най-вече София и Пловдив“, съобщи проф. Кантарджиев.

Той отново обърна специално внимание на хигиената в жегите, тъй като мръсните ръце предават много болести, предимно бактериални инфекции. „Единият подход за лечение е с пробиотици, но ако случая е тежък и особено за деца – търсенето на медицинска помощ е задължително. Обикновено тези бактериални инфекции не се лекуват с антибиотици, освен, когато се налага постъпване в болница, в инфекциозно отделение. Бактериалните инфекции са свързани с храни, водни инфекции или инфекции, предизвикани от мръсни ръце. Мръсната морска вода увеличава риска. Човек трябва да избягва места, които не са сигурни и не са проверени от РЗИ“, каза още проф. Кантарджиев.

Той посъветва майките да купуват мокри кърпички за децата си с дезинфектант - хлорхиксидин, а не със спирт, защото спирта не действа на ентеровирусите. „Те са другите най-чести инфекции, но не свързани с диарии. Предизвикват повишаване на температурата, болки по ставите и мускулите, отпадналост. За възрастен човек 24-48 часа и е чисто нов, а за децата – 2-3 дена. Може да се появи обрив по дланите и ходилата“, допълни проф. Кантарджиев.

Той каза още, че лятото трябва специално да се пазим от комарите и кърлежите. „В България имаме 47 вида комари и 9 вида папатаци. Особено трябва да се пазят децата. Главо по излетите сред природата, при места, където има много храсти и много високи треви. Кърлежите по полята сега са много малко, но когато човек или дете е ухапано в града – паркове, градинки и междублокови пространства, е препоръчително да се вземе еднократно антибиотик със свалянето на кърлежа“, каза проф. Кантарджиев.   



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
RwnS

Истината 07.08.2017 11:12:35

Ами така ще е, като е*@**е м@м@т@ на Кожните диспансери, оставихте ги без финансиране и на доизживяване - така ще е!

Гост 07.08.2017 11:28:53

Както и психо- и тубдиспансерите! И сега разни псхично и тубекулозно болни бродят по улиците!

Патриот-майтапчия 07.08.2017 14:56:06

Точно така! Ама те управляващите глутеуси все си мислят, че до тях няма да опре, а ако се наложи - с насмуканите парички ще се лекуват все във Виена, Берлин и Париж! Да, ама не.


Всичко за коронавируса
Още новини
Сдружение „Зачатие“ отбелязва 20-годишен юбилей
16.04.2024 12:30:27

Сдружение „Зачатие“ отбелязва 20-годишен юбилей

Сдружение „Зачатие“, първата независима и изцяло доброволческа организация на хората ...

ИАМН проверява специализант хирург, опитвал се да прави гинекологични прегледи
16.04.2024 11:43:34

ИАМН проверява специализант хирург, опитвал се да прави гинекологични прегледи

Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор" (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...