!
Петък, 19 Април 2024
29
ян
 

Страните от ЕС да следят изкъсо наказанията за фалшифициране на лекарства, препоръча Еврокомисията

Понеделник, 29 Януари 2018 | 16:39:12 Полина Тодорова


Страните от Европейския съюз трябва да засилят мониторинга над санкциите, свързани с фалшифицирането на лекарства, и да гарантират тяхното прилагане. Тази препоръка се отправя в доклад на Европейската комисия, разглеждащ законодателство в отделните дър

Страните от Европейския съюз трябва да засилят мониторинга над санкциите, свързани с фалшифицирането на лекарства, и да гарантират тяхното прилагане. Тази препоръка се отправя в доклад на Европейската комисия, разглеждащ законодателство в отделните държави членки по отношение на фалшифицирането на медикаменти.

В тази връзка експертите дават за пример Германия, която от 2015 година организира по-детайлно събиране на статически данни не само за фалшифицирането на лекарствени продукти, но и за наложените за подобни престъпления санкции. В бъдеще, се отбелязва в доклада, тази информация ще даде възможност за по-ясно разбиране на ефективността на санкциите. За да засилят действащите мерки, както и тяхната цялостна ефективност, някои държави членки биха могли да обмислят въвеждането на допълнителни наказателни или административни санкции за фалшифицирането на лекарства и активни вещества, препоръчват те.

Докладът се спира подробно и наказанията за тези нарушения в отделните страни, като на практика разглежда прилагането на Директивата за фалшифицираните лекарства, която изисква всички държави от ЕС да въведат пропорционални, ефективни и възпиращи санкции за лицата, участващи в производството и разпространението на фалшифицирани медикаменти. Така например максимумът на присъдите за лишаване от свобода за фалшифициране на лекарства варира от една година в Швеция, Финландия и Гърция до 15 години в Австрия, Словения и Словакия. Паричните санкции за подобно нарушение са от 4300 евро в Литва достигат един милион евро в Испания, а във Великобритания са неограничени.

Във всички държави членки част дейностите, свързани с фалшифициране на лекарствени продукти, представляват криминално престъпление. В седем от тях те се наказват с административни санкции (като глоби), а не с наказателни санкции. В България например наказателните санкции се прилагат само за внос или износ на фалшифицирани лекарствени продукти, а останалите дейности са обхванати от административни санкции.

От доклада става ясно, че максималната глоба за фалшифициране на лекарство у нас е 25 000 евро. По-ниски от нашите са глобите в Дания, Хърватия, Италия, Румъния, Латвия. Далеч по-високи от санкциите в България обаче са тези в Белгия (240 000 евро), Франция (750 000 евро) и Испания (един милион евро).

„Според доклада мерките в страните от ЕС са задоволителни, но в същото време наложените санкции биха били ефективни само при условие, че са добре изпълнени.  Призовавам всички държави от ЕС да гарантират, че престъпниците, които фалшифицират лекарства, се наказват. Фалшифицираните лекарства могат да убиват“, заяви европейският комисар за здравеопазването Витенис Андриукайтис.

От ЕК припомниха още, че през февруари 2019 година страните членки трябва да станат част от общоевропейска система за удостоверяване на автентичността на лекарствата.

От там посочиха, че фалшифицираните лекарства могат да бъдат не само неефективни, опасни, но дори и смъртоносни, което ги превръща в заплаха за общественото здраве. Оказва се, че изключително голям спектър от медикаменти може да бъде обект на криминални действия, като например лекарства за лечение на рак, хепатит С и сексуална дисфункция, сочат още данните на ЕК. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5SKH


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...