!
Петък, 29 Март 2024
01
юли
 

УМБАЛ „Свети Георги” приключи проекта за център за семейно планиране и репродуктивно здраве

Центърът е част от Клиниката по акушерство и гинекология на болницата, но екипът му извършва прегледи и обучения в цялата област

Петък, 01 Юли 2016 | 15:08:25


Успешно приключи изпълнението на проект БГ 07-75 „Създаване на център за се

Успешно приключи изпълнението на проект БГ 07-75 „Създаване на център за семейно планиране и превенция на репродуктивното здраве в детско-юношеска възраст 10-19 години”, по Програма BG 07 „Инициативи за обществено здраве“, който беше спечелен от УМБАЛ „Свети Георги“ в края на миналата година. Програмен оператор е Министерство на здравеопазването, подкрепящо звено е Администрацията на Министерски съвет. Бюджетът на проекта възлиза на 357 282 лв., като 100% от сумата се осигурява като безвъзмездна финансова помощ чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г.

Това съобщи по време на заключителната пресконференция по проекта г-н Момчил Мавров, Заместник-директор по административните и икономически въпроси на УМБАЛ „Свети Георги“. Той припомни, че разработването на проекта е продиктувано от желанието да се търсят начини за преодоляване на един съвременен медико-социален проблем, а именно – явлението „Деца раждат деца“. Проектът е насочен най-вече към юношите между 10 и 19 години от определени уязвими групи от населението, сред които са ромите и децата от отдалечените райони.

През 2014 година 836 непълнолетни момичета са станали майки, като 24 от тях са под 14-годишна възраст. Наблюдава се тенденция към нарастване на честотата, както на абортите, така и на ражданията сред юношите. Това води и до зачестяване на случаите на недоносени деца с вродени аномалии. В същото време в България около 15-20% от двойките са с репродуктивни проблеми, като една от основните причини за това са полово-предаваните заболявания.

За дейността на Центъра са обособени и се използват два акушеро-гинекологични кабинета, 4 болнични стаи и една конферентна зала, които са напълно обзаведени и оборудвани в рамките на проекта. С младежите, потърсили услугите на Центъра, работят квалифицирани специалисти - служители на УМБАЛ „Свети Георги“, а някои от тях и преподаватели в Медицинския университет. В екипа участват четирима лекари – акушер-гинеколози - доц. д-р Екатерина Учикова, доц. д-р Елена Димитракова, д-р Мария Василева и д-р Георги Амалиев; три акушерки – Дора Мрянова, Милена Сандева и Петя Запрянова; както и психолога Златина Милчева.

В рамките на проекта, който стартира през м. ноември 2015 г. бяха изследвани повече от 500 млади хора за сексуално-предавани инфекции. Проведени са здравни и психологични консултации и беседи с младежи от целевите групи от населението на община Пловдив и съседни общини, и са организирани над 30 мероприятия със здравно-образователна цел.

В хода на работата по проекта се натъкнахме и на други, останали скрити за нашето общество, проблеми на израстването и осъзнаването на децата за достигане на необходимата физическа и интелектуална зрялост. За много от юношите, с които се срещнахме, ние бяхме единственият контакт извън социума им, разказа доц. д-р Елена Димитракова. Тя подчерта, че за нея и колегите й провеждането на беседи и консултации с младежите от тези уязвими групи са били предизвикателство. При гинекологичните прегледи лекарите установяват, че като цяло здравният статус на много юноши е твърде лош. Младежите от тези групи не са информирани за това как се поддържа елементарна лична хигиена при водене на полов живот - за предпазване от забременяване и от полово предавани болести. Специалистите уточниха, че не традициите в ромската общност са причина за ранните раждания, а по-скоро става въпрос за липса на внимание и ангажираност към информирането и възпитанието на децата от тази уязвима група население. Много често става дума за неоправдано насилие или срам, за крайна бедност, но най-вече причините, заявяват специалистите, трябва да се търсят в липсата или лошото възпитание и образованост. Много деца имат желание да посещават училище, но не го правят заради невъзможността на родителите им да ги изпратят да учат или защото има се налага да се грижат за по-малките си братя и сестри, разказа психологът Златина Милчева.

Открихме индивидуални подходи към всеки от случаите, с които се сблъскахме, и успяхме да постигнем заложените в проекта цели, обясни г-н Мавров. С работата си екипът е подобрил достъпът до и качеството на медицинските и психологични грижи за сексуално и репродуктивно здраве на юноши на възраст от 10 до 19 години. Постигнато е също така повишаване достъпа до медицинска информация по проблемите на сексуалното и репродуктивното здраве, както и превенция от сексуално предавани инфекции при уязвимите групи.

Младежите, с които са се срещали лекари, акушерки и психолози, са преминали обучение за предпазване от нежелана бременност, като са им обяснени и възможностите за планиране на зачатието, за намаляване на честотата на абортите и ражданията в детско-юношеска възраст. В беседите и срещите основен акцент е поставян върху превенцията на сексуалнотрансмисивните инфекции и намаляването на репродуктивните неуспехи, извършена е прецизна диагностика на заболяванията, водещи до репродуктивни проблеми.

Поради големия интерес към Центъра за семейно планиране и превенция на репродуктивното здраве в детско-юношеска възраст, той ще продължи дейността си на територията на Клиниката по акушерство и гинекология в База 2 на УМБАЛ „Свети Георги“ - Хирургичния блок на бул. „Пещерско шосе“№66, ет. 3. Телефонът за контакти е 032 60 28 27, а повече информация за дейностите по проекта можете да се открие на сайта на УМБАЛ „Свети Георги“: www.unihosp.com



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Z1p8


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...