!
Петък, 29 Март 2024
20
май

Проф. Николай Габровски: В операционната никой не може да ти държи ръцете



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

„Възможностите на съвременната медицина и в частност на неврохирургията са огромни. Живеем буквално в революционни времена“, казва проф. Николай Габровски, който е трето поколение неврохирург. Началник на Клиниката по неврохирургия, а от април 2017 г. и зам.-директор по лечебната дейност на Университетската болница за спешна медицина „Пирогов“. Той е и национален консултант по неврохирургия към Министерството на здравеопазването.

Завършил Медицинския университет в София през 1996 г., проф. Габровски започва работа в клиниката по неврохирургия на Пирогов от 1997 г. Специализирал е многократно в областта на невроонкологията, съдовата и гръбначна хирургия във Франция, Белгия, Германия, включително под ръководството на известния неврохирург проф. Жак Брочи. Той е специалистът, който въвежда в България множество иновативни хирургични техники, предимно в областта на щадящата и минималноинвазивната хирургия. В началото на 2012 г. е избран за наблюдател в борда на Европейски мозъчен съвет (European Brain Council) – координираща неправителствена организация, която работи в тясно сътрудничество с комисиите на Европейския съюз, Европейския парламент, Световната здравна организация и други отговорни органи по проблемите на заболяванията на мозъка. Тази му дейност продължава до началото на 2016 г., когато създава и оглавява Европейски мозъчен съвет – България. Проф. Габровски преподава в множество престижни научни форуми и курсове основно в областта на минимално инвазивните методи за лечение на гръбначните заболявания и съвременните хирургични методи в гръбначната хирургия като обучава специалисти от различни европейски държави, Азия и Близкия изток.

Тази седмица проф. Габровски беше отличен с медицински „Оскар“. Пироговският неврохирург получи признанието в категория Професионализъм и иновации в медицината 2018 на IV-та церемония на Националните Медицински награди. Пред Zdrave.net той разказа за усещането да си носител на такова признание, за тежестта на бащиното име и как успява да съчетае работата като администратор с тежкото всекидневие на неврохирург.   

 

Проф. Габровски, как се чувствате като носител на медицински „Оскар“?

Винаги е приятно, когато човек получи добра оценка за своя труд и усилия. Може би това, което обаче доминира като усещане от церемонията е, че на това събитие имаше хора, които са утвърдени специалисти, някои от които дори с международно признание, водещи фигури в различни области на медицината, в различни аспекти на организацията на здравеопазването. Като се изключи личното преживяване с дадената награда, другата причина за удовлетворението беше този облик на здравеопазването, който присъстващите там създадоха – на едни модерни, съвременни, проспериращи лекари, специалисти и лечебни заведения. На фона на общата картина и на общия демонстриран песимизъм това е един светъл лъч.

От гледна точка на финансирането на здравната система сме на едно от последните места в Европа, а специалистите ни са на световно ниво. Как може да бъде преодоляно това разминаване и да се намери баланса?

Това не е учудващо и може да бъде обяснено по относително прост начин. Ако трябва да бъде изпълнена някоя сложна и важна задача е необходима личност, но ако трябва добрия резултат от тази задача да бъде съхранен и развит е необходима институция. Ние личностите ги имаме. Борим се системата да стане по-добра. На практика в света няма перфектна система на здравеопазване. При нас обаче имаше голяма динамика и промени, както законодателни, така и общо на основни правила на договаряне между лекари, болници и пациенти. Това е, което пречи да се усети стабилност и резултатите на тези добри лекари да бъдат по-видими за всички и по-постоянни. Второто, което пречи, е недостигът на цялостна, интегрална здравна услуга или поне много трудното й доставяне. Причина за това е значителният брой лечебни заведения и миграцията на лекарите. Така добри специалисти се „разпиляха“ в различни болници и в крайна сметка местата, на които пациентът може да получи цялостно лечение, за всички аспекти на заболяването си, останаха сравнително малко. Така у пациентите се оставя усещането за разпокъсаност и че се разкарват, а същевременно лекарите са неудовлетворени, че не успяват да дадат най-доброто, което биха могли на пациентите си, ако имаше такава комплексна услуга. Това са нормални процеси и предполагам, че ще ги преодолеем в някаква степен, но изискват време. Тази разпокъсаност обаче е проблем. Включително и за големи болници, каквато е „Пирогов“, намирането на добри специалисти във всички дисциплини е изключително предизвикателство. Ние не можем да кажем – спираме до тук и ще ви пратим в друга болница. Ние трябва да бъдем най-добри във всичко.

Как успявате да съчетаете работата администратор с тежкото всекидневие на неврохирург?

Не знам доколко добре ги съчетавам, но се старая. Истината е, че най-голямо удоволствие лекар с призвание изпитва в операционната. Когато се справи, когато след много тежка и продължителна операция на другия ден види, че пациентът е добре, когато няколко дни по-късно, дай Боже, си отиде на крак, в добро състояние, щастлив. Това е истинското и най-голямото удовлетворение и точка. Все пак, като по-активно включен и в администрацията и някои процеси, които са свързани с подобряване на условията на работа смятам, че това е един понякога неглижиран аспект. Лекарите обикновено казват: Тия от администрацията ги остави. Истината е, че администрацията е изключително важна, защото от това как работи администрацията зависи колко добри условия за работа ще имат лекарите. Да, в административната работа резултатите не са така видими, както в хирургията, често не са и толкова бързи, а в повечето случаи са свързани и с недотам приятни емоции, промени, бумащина, сметки. Истината обаче е, че ако един административен процес в здравеопазването не е добре регулиран и планиран, по всяка вероятност и чисто медицинската дейност ще страда.

Какво ви накара да наследите баща си в неврохирургията?

До 16-годишна възраст не знаех какъв искам да бъда, но знаех, че не искам да бъда лекар. Причината беше огромното натоварвана, на което беше подложен баща ми – всекидневно, денонощно, целогодишно, безспирно. Не мога да кажа защо това се промени. Просто се случи. Беше спонтанно, никога не е имало опит за влияние върху това мое решение – свобода, която високо оценявам. Убеден съм, че такива решения, особено когато са свързани с трудни професии, човек трябва да ги взима сам, за да си носи отговорността. До днес поне не съжалявам за този свой избор.

Тежи ли Ви името на баща Ви проф. Стефан Габровски?

Човек в пътя си винаги стъпва на нечии рамене. Дали на училите си или, както е в моя случай, на родители, човек не е сам по пътя си. Дори да не си дава сметка, някой някъде му помага и насочва. Трябва да призная, че за мен тежестта, дали съм достоен за името на баща си е било доста голямо бреме. С професионализма си, с личните си качества и отдаденост, той беше вдигнал една много висока летва и достигането й не можеше да бъде нито бърз, нито лесен процес. Винаги съм се опитвал да компенсирам тази тревогата и притеснение с упорство и с работа. Гледал съм резултатите, които постигам да не бъдат оспорими. В интерес на истината хирургията е много благоприятна в това отношение, защото в операционната никой не може да ти държи ръцете, нито да ти оперира болните. Не можеш по подобен начин да си спечелиш име, не можеш да станеш специалист, не можеш да се утвърдиш като специалист. Трябва да се изградиш и справиш със собствени усилия. Да кажем, че сега съм по-спокоен, защото и днешния ден доказва, че съм поел по свой път, със свои решения и резултатите са налице. И съм много щастлив, че още можем да работим заедно с баща ми и да черпя не само от неговия опит, а и от неговата, бих каза мъдрост.

Надявате ли се децата Ви да продължат по вашия път?

На мен ми беше оставена пълна свобода на избор и мисля, че дължа същото на децата си. Убеден съм, че така е правилно. За момента те имат по-различно виждане за професионалното си развитие и аз мога само да им помогна да се образоват и да им пожелая успех и да се реализират като личности и професионалисти така, както си го представят.

Как успявате да се разтоварите от напрежението в „Пирогов“?

Професията и по-голямата част от нещата, с които се занимавам буквално са ми хоби. Не мога да кажа, че ми тежат в прекия смисъл на думата. Правя ги с удоволствие и желание. Да, уморително е, но в края на краищата това е сладка умора, особено когато е с добър резултат.

А как се справяте с тежките случаи или с тези, на които не сте успял да помогнете?

Въпросът е да си убеден, че си дал максимума от себе си. Наистина има неща, които няма как да контролираш и според мен би било пагубно за един специалист да си вмени, че всичко зависи само от него и е под негов контрол. Доказано е, че това не води по добър път. Длъжни сме да бъдем подготвени и да бъдем всеотдайни при решаването на конкретния проблем, да направим най-доброто според ситуацията и възможностите си. И разбира се, да се надяваме.

 

 



Други интервюта


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия
29.03.2024 13:11:29

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по Педиатрия с район на обслужване & ...

78-годишен извади пистолет срещу медик
29.03.2024 12:27:30

78-годишен извади пистолет срещу медик

78-годишен мъж от Шумен отправил закана за убийство към медик в областната болница, съобщи БНР. М ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...