!
Четвъртък, 28 Март 2024
07
февр
 

Един милион деца в света се раждат със сърдечни малформации, 30% загиват без лечение

Две детски отделения в Национална кардиологична болница пред затваряне

Сряда, 07 Февруари 2018 | 13:40:09 Полина Тодорова


Ежегодно в света се раждат близо един милион деца с вродени сърдечни малформации. Оставени без лечение, 30% от тях ще загинат до края на първата година. Данните бяха оповестени на пресконференции в Националната кардиологична болница (НКБ) по повод Седм

Ежегодно в света се раждат близо един милион деца с вродени сърдечни малформации. Оставени без лечение, 30% от тях ще загинат до края на първата година. Данните бяха оповестени на пресконференции в Националната кардиологична болница (НКБ) по повод Седмицата на вродените сърдечни малформации, която започва днес.

Сърдечните вродени малформации са най-честите вродени малформации с честота между 8 и 10 на 1000 живородени деца. Половината от тези деца ще трябва да се оперират във възрастта до 18 години, а една четвърт - в периода на ранна кърмаческа възраст“, съобщи проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в НКБ.  

Специалистът даде и конкретни данни за България, информирайки, че през 2016 година у нас  са родени около 65 000 деца, като 540 от тях се очаква да бъдат с вродени сърдечни малформации. 250 от тях ще трябва да се оперират до края на първата година, като при 40-50 от тях ще се наложи повторна операция. Тоест, през годината 300 деца ще минат през сърдечната операционна, а състоянието на 40-50 ще е критично и без операция би имало реален риск за живота им, обясни тя.

Проф. Кънева изтъкна, че в НКБ се намира единствената структура в страната, която обгрижва цялостно пациентите с вродени сърдечни малформации – там се извършва пълната диагностика, включително пренатална, пълният набор от изследвания и последващо лечение. „Тук проследяваме и вече израсналите пациенти с вродени сърдечни малформации, защото напредъкът на съвременната кардиология и кардиохирургията доведе до това, че над 90% от пациентите с тези проблеми, които в миналото са били обречени и са загивали, днес оживяват, създават семейства и раждат деца“, заяви тя.

Ежегодно в болницата се хоспитализират 900 деца, като операции се извършват на 250 от тях, а други 10 000 пациенти се проследяват.

Това е единствената клиника в страната, която се занимава с тези проблеми, с лечението на тези пациенти и тяхното проследяване“, категоричен бе директорът на болницата професор Марио Станкев. Той изтъкна, че клиниката по детска кардиология и кардиохирургия в НКБ е на световно ниво и отбелязва, че нейната дейност се  усъвършенства непрекъснато чрез различни обучения и срещи с международни специалисти. 

От болницата алармираха за изключително сериозни проблеми в детските карадиологични клиники, свързани с кадровия дефицит и недостатъчното финансиране на дейността им. Стана ясно, че нужни за дейността на детските кардиоклиники са общо 20 медицински сестри. Общите дългове на клиниката по кардиология и детска хирургия са 0,5 млн. лв.
„Ако тези пътеки не се дофинансират, ние не можем да ги покрием по никакъв начин“, заяви проф. Станкев, като подчерта, че дейностите, които се извършват там, са уникални за страната.

Д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по хирургия на ВСМ, подчерта, че без мерки съществува реален риск от затваряне на отделенията. „Какво ще се случи, ако нас ни няма?“, попита той. Специалистът засегна и темата за ролята на педиатрията у нас и призова педиатричните асоциации да бъдат по-активни в защита на тази специалност. „Педиатрията в България е като едно доведено дете на разведени родители, които живеят на един етаж, но в отделни гарсониери и никой не се грижи за него“, коментира той.

„В цял свят, Европа и България, детската кардиологична помощ не може да се самоиздържа, трябва да има подпомагане от страна на държавата на тази високоспециализирана дейност“, подчерта проф. Кънева. Тя отбеляза още, че в момента тече смяна на поколенията по отношение на персонала, но за да бъдат обучени, изпратени на специализация в чужбина и като цяло мотивирани е нужен ресурс.

Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова също подчерта националната роля на лечебното заведение и пое ангажимент да бъде „лобист“ на Националната кардиологична болница в решаването на проблемите й. Тя допълни, че очаква конкретни предложение от страна на лечебното заведение, които могат да помогнат за решаване на трудностите им. 

На 9 февруари във връзка със Седмицата на вродените сърдечни малформации в Националната кардиологична болница ще се проведе Ден на отворени врати. В Клиниката по детска кардиология и Отделението по хирургия на вродените сърдечни малформации от 08:00 до 14:00 ч. ще се извършват безплатни медицински прегледи на деца. Желаещите трябва да се запишат предварително на телефони: 02/9211 211; 02/9211 330; 02/9217 160; 02/9217 161. Прегледите ще се извършват в консултативния център.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MpxN


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка
28.03.2024 14:25:47

ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка

Във връзка с оповестен случай на починала 33-годишна бременна жена, ИА „Медицински надзор&l ...

Двама души с условни присъди за продажба на кръв
28.03.2024 13:52:13

Двама души с условни присъди за продажба на кръв

Условни присъди получиха мъж и жена от организирана престъпна група, занимавала се с набиране на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...