!
Петък, 29 Март 2024
21
септ
 

Из пресата: Промените в ТЕЛК, очаквания грип, демографската ситуация

Четвъртък, 21 Септември 2017 | 09:55:54


„Хората с увреждания, чиято експертиза на работоспособността им позволява да се трудят поне 6 часа на ден, да нямат право на инвалидна пенсия. Ако увреждането позволява на човек да работи между 3 и 6 часа, той да получава половината от инвалиднат

„Хората с увреждания, чиято експертиза на работоспособността им позволява да се трудят поне 6 часа на ден, да нямат право на инвалидна пенсия. Ако увреждането позволява на човек да работи между 3 и 6 часа, той да получава половината от инвалидната пенсия. Ако напълно е загубил трудоспособността си заради увреждането и не може да работи изобщо, тогава да има право на пълната пенсия от НОИ. Ако не може да упражнява трайно професията си, човекът също да получава пълната пенсия и да бъде преквалифициран. Това са част от предложенията на четири от общо петте национално представителни работодателски организации за концепцията за реформиране на ТЕЛК”, пише днес „Сега”, като уточнява, че тя трябва да е готова до края на октомври.

„Идеите, обявявани досега от управляващите, предвиждат да има две експертизи - медицинска и на трудоспособността, като втората ще определя какво може да работи човек с увреждането си. Има и идея целият процес да мине към НОИ, за да има по-голям контрол, но това не е записано в управленската програма на кабинета”, допълва публикацията.

„Работодателските организации искат НОИ да доплаща на хората, които няма да могат да работят на пълен работен ден, сумата до пълната им заплата от преди увреждането, а работдателят - да плаща за реалното работно време. Другото предложение е да се въведе оценка на вид и степен на функционалните увреждания, които са извън типичните за възрастта промени”, информира още изданието.

„Оценката да се прави въз основа на медицинска документация по съответния проблем, проследена в динамика - 3 години назад, която да се изисква от посочения от лицето лекуващ лекар/болница по служебен път, а не по последна епикриза и/или консултации от различни специалисти - 1 месец преди явяване за експертиза”, предлага бизнесът. Също и въвеждане на Международната класификация на човешката функционалност, уврежданията и здравето, която казва какво може и какво не може човек да работи с конкретното увреждане. Това предвижда и кабинетът”, четем във вестника.

„Стандарт” е поредното печатно издание, което се спира на очаквания тази есен грип. „Нов пандемичен вирус удря България до месец. През предстоящия есенно-зимен сезон се очаква пандемичният грип "Калифорния", познат още като свински грип, да бъде изместен от вируса "Мичиган". Той е от тип А и е изолиран за първи път през 2015 г. Това обясни главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев”, съобщава ежедневникът.

„В България първите грипни щамове обикновено биват изолирани в края на октомври и ноември, а пикът на заболеваемост е по време на празниците и в края на януари вече настъпва епидемия, според Кунчев. "Миналата година обаче това се случи месец по-рано. Когато става въпрос за грип, изненади винаги са възможни", категоричен бе д-р Ангел Кунчев.

Щамът е от тип А, т. е. вирусът е пандемичен и се разпространява бързо, като е силно заразен”, допълва материалът.

„Труд” пък дава статистика за демографската ситуация у нас. „През последните три десетилетия абортите в България се увеличават, а ражданията намаляват. Страната ни е сред водещите в ЕС по най-голям отрицателен естествен прираст на населението. Данните са на НСИ и "Европейския журнал за контрацепция" във връзка с предстоящия Световен ден на контрацепцията - 26 септември”, информира вестнтикът.

„30% от жените в България практикуват прекъснат полов акт, като една четвърт от тях забременяват в рамките на една година. През 2015 г. естественият прираст у нас е -6.1%, което отговаря на -44 167 души при раждаемост от 66 370 човека и смъртност на 110 117 души. За периода 2000 - 2015 г. броят на жените във възрастовата група 15-25 години е намалял със 196 210, което ще доведе до още по-драстичен спад на раждаемостта през следващите 10 години.

България е на трето място в Източна Европа след Русия и Украйна по брой аборти във възрастта 15-19 години. Едва 20% от бременностите у нас са планирани за разлика от държавите в ЕС, където този процент е 60-70”, четем още в изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MgV$


Всичко за коронавируса
Още новини
Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване
29.03.2024 13:49:17

Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване

Лекарите от Клиника по лицево-челюстна хирургия на УМБАЛ „Св. Анна“ – София АД ...

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия
29.03.2024 13:11:29

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по Педиатрия с район на обслужване & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...