!
Петък, 29 Март 2024
18
авг

Д-р Марин Пенков: Станеш ли веднъж лекар, умираш като такъв



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Марин Пенков е завършил медицина в МУ- София през 2003 г. През 2009 придобива специалност Образна диагностика в същия университет. От 2004 до 2009 г. работи в отделенията по образна диагностика при Университетска болница  „Лозенец” и МБАЛ „Токуда Болница София”. От 2009 г. е лекар ординатор рентгенолог в МБАЛ „Св. Иван Рилски” в отделението Компютърна и магнитно-резонансна томография от самото му създаване. Извършва диагностични рентгеногологични процедури, неврорентгенологични и гастрорентгенологични диагностични процедури. Обучава специализанти по Образна диагностика и рентгенови лаборанти. Професионалният му интерес е в сферата на неврорадиологията, гастроинтестиналната рентгенология и мускуло-скелетната систeма. От април 2012 г. е началник на отделението Образна диагностика в болницата.

Завършил е Факултета за обществено здраве към МУ – София, и е магистър по специалността Обществено здраве и мениджмънт.  Член е на българската и европейската асоциации по радиология (БАР и ESR), на Европейската асоциация по неврорентгенология (ESNR) и на Европейската асоциация по гастроинтестинална рентгенология (ESGAR).

 

Д-р Пенков, как избрахте медицината за своя професия?

Израснал съм в лекарско семейство и сред лекари., поради това, че такива бяха и приятелите на родителите ми. За мен друг път не е имало. Дори звучи малко смешно -когато кажа, че съм израснал в белодробна болница, винаги ме питат: Толкова болен ли си бил? Не, просто родителите ми ме взимаха на работа със себе си. Така че от най-ранно детство живея в тази сфера и никога дори не съм си представял, че мога да бъда друг. Изборът ми е по убеждение или може би е в гените ми. 

А как избрахте Образната диагностика за своя специалност?

Избрах я последната година от следването си, в която учих в Дрезден. Там, стажувайки в реанимацията на болницата, се правеше едно от най-големите проучвания за Югоизточна Германия за белодробна тромбемболия. Ние, като реанимация, осигурявахме в ангеографската зала образната диагностика и там бях много впечатлен от специалността. Завръщайки се вече в България, избрах да продължа с Образната диагностика.

Това означава ли, че Ви привлича точно откриването на белодробната тромбемболия?

Не. Всъщност моята тясна специалност е неврорентгенологията, в която имам и европейска диплома отпреди няколко години. Още по-тясната ми субспециалност е детска неврорентгенология.

Каква представляват тези субспециалности?

И двете засягат нервната система. Но докато неврорентгенологията се занимава с възрастни лица и е обща, детската неврорентгенология е съвсем специализирана и касае само децата и техните вродени или придобити заболявания на нервната система. Такъв тесен специалист при нас е д-р Сираков, който е специализиран в интервенционална неврорентгенология. Ние работим всичко и едновременно се опитваме да станем по-добри в една конкретна област. При мен това е продиктувано от добрата ми работа с колегите невролози и неврохирурзи в болницата. Втората обичана от мен специалност е гастрорентгенологията, заради клиниките по гастроентерология и коремна хирургия, с които  работя. Гастрорентгенологията се занимава със заболявания на гастроинтестиналната система. В болницата почти нямаме патология, свързана със сърдечносъдови заболявания, така че се обезсмисля да се старая да съм добър в това.

Но пък преди близо месец точно Вие бяхте човекът, който откри тромбемболията на вашия колега и който беше спасен в „Сити клиник“.

Това е спешно състояние, което всеки лекар-рентгенолог трябва да може да открива. А и това е нещо, на което учим нашите специализанти - първото нещо, което трябва да знаят, са десетте диагнози, които могат да доведат до смърт в рамките на час. Ако тях могат да откриват, другото лесно ще надградят. Но са задължени да знаят патологията, която води до внезапна смърт.

Вашата бърза реакция и последвалите действия на кардиохирурзите предизвикаха възхищение, но същевременно се появи и твърдението, че ако пациентът не е бил лекар, е нямало да получи такова отношение.

Ние имаме абсолютно същия случай отпреди няколко години с едно момче. Находката беше случайна и представляваше огромна тромбемболия. Отново проф. Петров го оперира. Месец преди това имахме пак случай с пациент, който обаче беше за системна тромболиза. Този начин на действие в такива ситуации е изградена система в нашата болница. Колаборацията между различните клиники е на много високо ниво и нямаме дефицити в общуването. Това го правим за всеки. Всъщност точно това е нашата работа.Иначе се обезсмисля  съществуването ни тук. Това не е само в нашата болница. По същия начин се работи на много места в България.

Кое е по-добре - да си много тясно специализиран или да имаш по-широко поле за изява?

И двете има своите предимства и недостатъци. Когато човек е много тясно специализиран, той безспорно е много добър специалист в тясната си специалност. В съвременната медицина информацията, която излиза всеки ден, е безгранична. Няма на света човек, който може да обхване всичко ново в медицината. Обаче това донякъде ограничава колегите, които са много  тясно специализирани -  те по никакъв начин не могат да помогнат за нищо друго. В България все още нямаме законово обусловени субспециалности.Работим всичко, като едновременно се профилираме. Аз съм се профилирал поради естеството на работата си в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ в неврорентгенологията и гастрорентгенологията. Това най-много работя.

Вие сте работил и на други места. Там каква беше основната Ви дейност?

Специализирал съм в болница „Лозенец“ и в „Токуда“ два пъти за по една година. В „Токуда“ работех и като редови лекар. Просто проф. Кирова, която е мой учител, ме беше помолила за помощ и отидох заради нея.

А как избрахте „Св. Иван Рилски“?

След като приключих специализацията се появи предложението за работа от тук. Дадоха ми голяма възможност и за научно развитие, по-специално в неврорентгенологията, която винаги ми е харесвала. Тъй като Св. Иван Рилски е най-голямата неврохирургия в България, избрах да започна работа тук и това  се оказа, за мен специално, изключително полезен ход.

Кои са най-интересните случаи, които сте имал в болницата?

Всеки ден през нас минават интересни случаи. Всеки ден има нещо ново.  Хубавото на нашата специалност е, че много пъти ние сме първите, които виждаме диагнозата и я поставяме. Много пъти клиничната картина не съответства на крайната диагноза. Ето например днес (б.ред.- във вторник) прегледахме мъж , който дойде с оплаквания, свързани с гръбначния стълб, а се оказа, че има тумор в мозъка. Нещо, което никой не беше предполагал. Нашата роля беше в това, че го открихме, съответно се обадих на колегата, казах какво съм видял, насочихме го към неврохирургията и човекът вече има час за операция. Той ще се размине с много по-лека интервенция, отколкото, ако беше изчакал да се появят симптомите, а ние се бяхме фокусирали само върху гръбнака му, според оплакванията. Така че няма ден, в който да няма нещо интересно, нещо ново за нас. Особеното е, че гледаме огромно количество деца, а там, за съжаление, винаги има нещо.

Защо избрахте да работите в България? Има ли сте възможност да останете и в чужбина.

Имал съм възможност наистина. Обаче всеки, който отиде в чужбина, трябва да знае, че там той става просто част от системата. Колелце в машината. Докато в България все още имаме възможност да сме творци и  да развиваме собствена воля. Както на мен ми се отдаде възможността да поема отделението, да го развия, да го напълня с млади хора. Аз съм на 41 години и съм един от най-възрастните в отделението, което нямаше как да ми се случи в чужбина за толкова кратко време.

Тежи ли Ви името?

Никога не ми е тежало. По-скоро това, че съм бил около майка ми и баща ми и техните приятели, ми е помогнало да се изградя като лекар. Това, което баща ми ми е казвал  е, че когато човек стане лекар, той винаги остава такъв. Няма бивш лекар, той умира като лекар, какъвто и да е бил жизнения му път. Тяхното виждане за медицина, разговорите с колегите им, ми помогнаха много да се изградя като лекар. Не ми пречи и в работата, но носи голяма отговорност защото хората търсят в мен професионалиста, а не фамилията.

Как се разтоварвате от напрежението в болницата?

Най-много ме разтоварва да пътувам със семейството си. Много обичам да пътувам в България на места, които не са туристически, и в чужбина, ако имам възможност.  Затова  се стремим всяка събота и неделя със съпругата ми и детето ни да пътуваме някъде .



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
NHfG

От братовчедкаТАТАТАТАТ 24.09.2019 02:48:03

Спрете се бе, ЛЕШОЯДИ БЕЗПОДОБНИ ЖАЛКИ НЕЩАСТНИ! Направете нещо вие! Всичките знаете само да философствате! Завистници! Работете, бе! Учете, бе! Развивайте се, бе! Действайте, бе! „Ето ги и новите кобри топли, още по-отровнииии” Ама кат ви опре ножа до гъ*а тичате при такива като него, мм? Ммм?

Гост 25.08.2019 12:08:28

Един от най-добрите специалисти по образна диагностика в България! И наистина е Лекар! Има много добро отношение към пациентите! Бъдете здрав д-р Пенков!

Мама 26.08.2019 12:44:54

Браво, сине!

Д-р Пенков 26.08.2019 00:39:55

Благодаря, татко.

Глас народен 22.08.2019 18:19:11

Уважаема редакция, моля, интервюирайте научния ръководител, рецензентите и членовете на журито на дисертацията на уважаемия д-р Пенков. Очакваме с нетърпение!

Гост 22.08.2019 09:58:09

Потрес. Падение.

Elf 22.08.2019 09:40:42

Както на мен ми се отдаде възможността да поема отделението...........ei taka mi se Otdade..........Evala Parashut!A znaesh li kolko drugi kato teb progonichte ot Balgaria s vasheto urejdane.Hiliadi.

познат 21.08.2019 09:56:40

Ох,на мама и тати гордостта!

Лекар в чужбина 21.08.2019 00:50:03

Значи така, който отиде в чужбина, трябва да знае, че там той става просто част от системата. Колелце в машината. Докато в България все още имаме възможност да сме творци и да развиваме собствена воля. Това е абсолютна боза и лицемерие и не отговоря на истината. В България има много по-малко свобода, защото началникът ти определя живота. Здраве.нет, как ги избирате за интервю тези мамини синчета, които толкова милеят за родината?

Гост 19.08.2019 11:28:44

Таз дисертация се е направо за професура! Анкета с персонала...Бъдещ меринджей...

Гост 19.08.2019 10:50:27

Разбира се, татко въобще не е помагал за кариерата...

Интересен случай 18.08.2019 14:33:06

Висше училище/Научна организация: Национален център по обществено здраве и анализи Научен институт: Национален център по обществено здраве и анализи Научна степен: ОНС "доктор" Професионално направление: 7.1. Медицина Диплома No/дата: 28 / 11.06.2018 Тема на дисертационния труд: Концептуална рамка и модел за организация и управление на качеството в лечебно заведение УМБАЛ "Св.Иван Рилски" ЕАД - София по ISO 9001:2008. Скрий повече информация Място на съхранение: Научно-техническа и педагогическа библиотека Анотация: Всички европейски здравни системи днес са изправени пред сходни ситуации и проблеми: застаряване на населението, напредък на медицинските технологии, нарастваща стойност на здравните услуги, необходимост от постигане на ефикастност и ефективност при изразходваните в здравеопазването финансови средства, загриженост за качеството на здравните услуги. В стремежа им да търсят сходни решения на тези сходни проблеми се оказва, че решението за подобряване и устойчиво развитие на качеството на здравните услуги с контролния инструментариум на стандартите от серията ISO 9001 е един от важните процеси за реална конвергентност на европейските здравни системи. Целта на проучването е да се направи оценка на внедрената в болницата система за организация и управление на качеството ISO 9001:2008. Проведено е анкетно проучване сред 9 началници на отделения, 42 лекари и 65 професионалисти по здравни грижи. Резултатите показват, че е наложително усъвършенстването на управлението на логистичните дейности, информационните процеси и комуникационните потоци в болницата, както и организацията и информационното осигуряване на приема на пациенти; на медицинските стандарти; непрекъснато усъвършенстване на професионалните знания и умения на медицинските специалисти. Направени са препоръки към възложителите и изпълнителите на качествени здравни услуги. Общ обем на дисертационния труд (брой страници): 179Библиография (брой заглавия): 101 Дата на защита: 04.06.2018Език на основния текст: Български Научен ръководител: Проф. д-р Златица Георгиева Петрова, дм; Доц. д-р Наташка Дакева Данова, дмРецензенти: Проф. д-р Пламен Стоянов Димитров, дм; Доц. д-р Таня Василева Чолакова, дм Председател на научно жури: Проф. д-р Пламен Стоянов Димитров, дмЧленове на научно жури: Доц. д-р Наташка Дакева Данова, дм; Проф. д-р Златица Георгиева Петрова, дм; Доц. д-р Таня Василева Чолакова, дм; Доц. д-р Жана Христова Големанова-Даскалова, дм.

Гост 19.08.2019 11:09:51

"...че е наложително усъвършенстването на управлението на логистичните дейности, информационните процеси и комуникационните потоци в болницата, както и организацията и информационното осигуряване на приема на пациенти; на медицинските стандарти; непрекъснато усъвършенстване на професионалните знания и умения на медицинските специалисти." И за това 179 страници?

Гост 19.08.2019 11:05:05

Проф. д-р Златица Георгиева Петрова - хем научен ръководите, хем в журито доц. д-р Наташка Дакева Данова - хем научен ръководител, хем в журито Проф. д-р Пламен Стоянов Димитров - хем рецензент, хем в журито Доц. д-р Таня Василева Чолакова - хем рецензент, хем в журито Тия сами себе си ли оценяват???

Гост 19.08.2019 11:00:21

Бравос!

Гост 20.08.2019 21:22:38

А стига бе, този лекар стази дисертация ли е станар доцент

Гост 20.08.2019 21:23:22

Ааааааааааа, не бе


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...