!
Вторник, 23 Април 2024
30
авг
8

Проф. Вихра Миланова: Синдромът на прегаряне се среща често сред нашите лекари



Проф. Миланова, какви са най-често причините за появата на „бърнаут“-синдрома при лекарите?

Според последните направени изследвания, сред лекарите в САЩ например се оказва, че 46% от лекарите имат синдром на изпепеляване, а в Англия с този синдром засяга 1/3 от тях. Явно се забелязва една тенденция на увеличаване или по-скоро на идентифициране на проблема. За България липсва статистика, но според мен лекарите с този синдром не са по-малко.

Лекарите са подложени на голям стрес. От една страна като директно следствие на тяхната професионална активност – контакти с болни и близки на болните, от другата страна здравната система. И като последица целият този стрес, който освен, че е остър, е и хроничен, оказва неблагоприятно въздействие върху дейностите, които упражняват. Като последица, например те имат проблеми при взимането на решение, на моменти стават раздразнителни, имат по-нисък праг на търпимост към пациентите, имат трудности в общуването с колегите. Не на последно място имат много други психиатрични прояви като например депресия, тревожни разстройства, проблеми със съня, злоупотреба с алкохол. Много важни са и т. нар. протективни фактори за предпазване  от синдрома на прегаряне. Напр. добре организираната работна среда, индивидуалната удовлетвореност, да усещаш не само, че си одобряван от пациентите, а да имаш и оценка от непосредствените началници, от колеги, възможности за кариерно развитие. Не на последно място от голямо значение е балансът семейство – работа. Да имаш осигуреност къде детето ти ще ходи на детска градина, на училище, дали ще има често повиквания, извънреден труд. Казват, че тези протективни фактори, особено добрата работна организация е от по-голямо значение, отколкото срещите с тежкоболните. Т.е. тежкоболните пациенти не те изтощават толкова. Изтощава извънредният труд, който лекарите много често полагат, умората, ограничената автономност в много случаи, т.е. тази йерархичност, която в някои от заведенията доминира. Много често структурните промени и недостатъчното заплащане също така са рискови фактори.

В такъв случай българските лекари трябва да са по-стресирани от западните си колеги?

То се вижда. Не мога да кажа какво е отражението на ситуацията в цифри, но се вижда. Към тях има много изисквания. Младите лекари и специализантите са подложени на още по-голям стрес, защото към тях има и много големи очаквания. Важно е до каква степен и в какъв период от развитието си младият лекар ще има възможност хем за подкрепа, хем за автономност, защото в един момент става много трудно, когато трябва да взима самостоятелни решения.

Кои лекари са най-застрашени от прегаряне?

Изследванията показват, че най-потърпевши от хроничен стрес са  лекарите от хирургичните специалности – хирурзи, анестезиолози. отКазват, че хората, които са най-потърпевши от хроничен стрес са тези от хирургичните специалности.

Обратим ли е процесът при бърнаут?

Човек трябва да познава факторите, които му влияят. Често, докато сме в тази среда, не си даваме сметка за последиците. В Клиниката по психиатрия на Александровска болница работим по проект за оценка на рисковите фактори и въздействието върху лекарите, както и по програма за превенция и лечение на тези състояния. Оказва се обаче, че лекарите боледуват повече от депресии спрямо общата популация, но освен това страдат в „самота“. Дори да идентифицират повечето от симптомите, те много рядко търсят специализирана помощ. Причината за това е главно стигматизиращото въздействие, затова близо 1/3 от тях се самолекуват, но без лечението да е специфично. Само 5% от тях си предписват лечение, останалите търсят други начини – балнеосанаториуми, развлечение, промяна на местоработата. И още нещо – когато един лекар види, че колегата му има депресия, той се дръпва от него, за да не го травматизира. От друга страна самият депресивен лекар не търси помощ. Много от тях смятат, че за тях не е обичайно да боледуват. Липсва специализирана помощ, доверени лекари. Все още обаче нямаме достатъчно изследвания по отношение на депресията сред лекарите.

Има ли рецепта, чрез която лекарите да се научат да понасят срещата със смъртта, която често не е в тяхна власт?

От една страна самата смърт, а след това да уведомиш близките е голямо лично преживяване. Много е важно дали има личен опит, дали е имал преди това среща със смъртта на близки хора. Със сигурност няма лекар, който да пожелае това нещо на пациента си. Трябва обаче още по време на курса на обучение да се научи как самия той да го преживява, как да го съобщи, как да общува в такива критични ситуации. Не винаги бърнаут води до депресия. Има паралел, но не се припокриват. Има създадени стратегии за справяне с бърнаут синдрома.

Лекарите, които боледуват от депресия също имат нужда от помощ. Изследванията показват, че лекарите имат повишен риск от самоубийство, спрямо общата популация. Например при лекари, които са реализирали самоубийство, в кръвта им са намерени много по-малко антидепресанти, отколкото при тези, които се лекуват. Освен това лекарите имат много телесни заболявания. Може да се каже, че при тях е по-малка смъртността от тези заболявания, което води до извода, че те се грижат повече за телесното си здраве, отколкото за психичното.

Как може да се преодолее все по-разширяващата се пропаст между лекарите и пациентите?

Когато се показва не само негативната, но и позитивната страна от лекарската професия. За съжаление хубавите новини рядко намират място в медиите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Bhz5

ЮРИСТ МЕДИЦИНСКО ПРАВО 22.12.2018 14:47:04

Хубаво интервю. Много точно и балансирано e описано .

наблюдаващ прокурор 05.09.2018 16:24:41

Тази професорка нищо не разбира от Синдром на изпепеляване. Той не се изучава с програми в тясното пространство на Александровска психиатрична клиника, а в в реалния професионален дискурс на тези, които работят с живи, автентични пациенти. Колко Синдрома на изпепеляване е срещнала тази докторка в Катедрата?Престанете да се обръщате към некомпетентни, но заели позиции с други средства "професори". А тя, докато я питате, смятайки я за компетентна, ще си приказва, ще си приписва, както си знае от 40 години.

30.08.2018 19:46:12

Черната златка раздава "правосъдие"! Егати и луксозната мурва! "Питам се кога ще има наказан лекар???? Колко смъртни случаи ще има още??? Егати скапаната държава!!!! Думите са излишни и слаби да изкажа гнева си към “лекарите”! Сблъсквала съм се милион пъти с такива изроди! И баща ми беше “убит” в бургаската болница от един подобен касапин!!! P.S. Не ми се иска да слагам всички под общ знаменател, но повечето сте ХОРА БЕЗ СЪРЦА!!! Не животни, те са святи!"

Гост 30.08.2018 19:52:58

Нещастниците ги убива злобата не лекарите.

Elf 30.08.2018 18:25:41

Kogato postignete neprenadlejnost kam skapania balgarski narod,kam balgarskite lekari/ovce-kradci/ i kam BLS-natrapeni maroderi ste se otarvete ot Burnout-Syndroma.T.e problemite svarshvat na ispanskia briag s shwedskata zaplazta v kartata.Drugoto e paplene kam groba.

111 30.08.2018 17:36:05

Най-травмираща е "отровната"обществена нагласа ,демонизирането и липсата на елементарно уважение.Страхувам се от медийно обругаване и "оплюване"без даже да е направен опит да се изясни има ли вина!Затова и неволно се дистанцирам от пациентите,представяйки си ги пред микрофона.Знам че никой няма да ме защити...почти никой......

Юри 30.08.2018 21:30:16

На тъп народ, докторите му криви. Въпреки , че го има момента, че за 90% от нацията медицината е толкова сложна материя, че изобщо не я зацепват. За тях медикът е нещо като монтьори на колата ама за хора. И както монтьори може да оправи всичко по биричката, така и лекаря трябва да може да излекува всяка болест. Че и без пари разбира се, защото е давал Хипократова клетва, а монтьора той "човека с пот на челото си изкарва прехраната" затова си заслужава парите. И щом лекаря не успее да изпълни очакванията става "убиец","шарлатанин" и др. Колкото по-прости са хората, толкова по-висока е самооценката им. А народа е все по-прости и с все по-голямо самочувствие.

Elf 30.08.2018 18:28:12

Togava praviloto e -Ne pregledal BG pacienti,ne sgreshil,,Ostavete gi da mrat kakto iskat samite te i zaslujavat.


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...