!
Четвъртък, 28 Март 2024
31
дек
 

Бременните, които пътуват със самолет, са в повишен риск от тромбемболизъм

150 000 души годишно в света се диагностицират с тромбемболизъм, свързан с пътуване

Вторник, 31 Декември 2019 | 09:47:07


Бременните, които пътуват със самолет, особено на дълги разстояния, са в по-висок риск от образуване на тромби и последващи съдови инциденти. За това алармира изследователски екип в публикация в онлайн изданието Journal of Travel Medicine, цитирана от

Бременните, които пътуват със самолет, особено на дълги разстояния, са в по-висок риск от образуване на тромби и последващи съдови инциденти. За това алармира изследователски екип в публикация в онлайн изданието Journal of Travel Medicine, цитирана от Агенция Ройтерс. Авторите са на мнение, че този повишен риск успешно може да бъде избегнат с подходящо поведение по време на полета – често раздвижване и ходене по пътеката в салона на самолета, пиене на по-големи количества вода, повече леки движения на място. 

Всяка жена, при която са налице определени рискови фактори трябва предварително да се консултира с лекаря си, добавят още изслeдователите. Според тях една от най-подходящите превантивни мерки е носенето на компресивни чорапи и профилактиката с инжекционни нискомолекулярни хепарини.

„И бременнността, и пътуването по въздух, са рискови фактори за венозна или белодробна тромбоемболия“, подчертава д-р Лесли Скайт, старши изследовател от Университета в Калгари и член на Канадската Изследователска мрежа за тромбоза CanVECTOR.

Засега се приема за установено, че появата на тромби засяга около 1 до 2 на всеки 1000 небременни души на година, като това е третата водеща причина за смърт от инфаркт и инсулт, отбелязват авторите на изследването. При повече от 2 млрд. пътници, които летят със самолет всяка година, поне 150 000 са случаите на тромбемболизъм, свързан с пътуване, изчисляват те.

Засега няма конкретни данни колко от тези диагностицирани случаи са на бременни жени, но е категорично препоръчително да има повишено внимание и превенция при този контингент, смятат изследователите.Те припомнят, че по принцип има много фактори, които повишават риска от възникване на тромби – висок ръст, наднормено тегло, скорошна операция, употреба на орални контрацептиви, хормонозаместителна терапия, фамилна анамнеза за тромби или заболявания, при които е налице повишено кръвосъсирване.

По-специално при бременните, отбелязват те, рискът е по-висок поради физиологични промени, като по-бавен кръвоток и разширяване на кръвоносните съдове. Тазовите кръвоносни съдове също могат да се компресират, докато матката нараства, а организмът е по-предраположен към образуване на тромби. Тези рискове остават по-високи до около 12 седмици след раждането, допълват учените.

Те са категорични, че индивидуалната консултация с лекар е абсолютно наложителна, защото някои медикаменти могат да се окажат опасни и да предизвикат повишено кървене при раждане. Оценката на риска за всяка бременна трябва да бъде предмет на сериозно обсъждане преди пътуване, особено що се отнася до онези жени, които имат наследствена обремененост, прекарано заболяване или употреба на перорални контрацептиви в анамнезата, подчертават те.

През 2020 г. ще стартира пилотно рандомизирано проучване PARTUM, чиято цел ще бъде да изясни възможностите на аспирина като средство за провенция на тромбемболични инциденти при жени с рискови фактори след раждане.       



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MfZD


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...