!
Петък, 19 Април 2024
27
окт
1
 

Британски учени: Стадният имунитет срещу COVID-19 е непостижим

Вторник, 27 Октомври 2020 | 15:39:05
1

Антителата спадат бързо след инфекция с COVID и това категорично отхвърля надеждите, които се възлагат на стадния имунитет, сочат изводите на изследователски екип от Imperial College London, предаде Sky News. Броят на хората с антитела в тяхното проучв

Антителата спадат бързо след инфекция с COVID и това категорично отхвърля надеждите, които се възлагат на стадния имунитет, сочат изводите на изследователски екип от Imperial College London, предаде Sky News. Броят на хората с антитела в тяхното проучване е намалял с 26%, тъй като ограничителните мерки във Великобритания са били разхлабени, твърдят учените.

Стадният имунитет се приема от някои учени като по-добра алтернатива на мерките за пълно блокиране при борбата с пандемията на коронавируса, припомня Sky News и допълва, че това ще изисква около 50-60% от населението да има защита срещу вируса, за да не може той повече да се предава.

Изследването REACT-2 е било проведено сред 365 000 души в рамките на три последователни кръга от тестове в периода между юни и септември. Резултатите са показали, че 6% от хората са имали антитела срещу вируса по времето, когато блокирането е било облекчено в края на юни и началото на юли. Но до началото на втората вълна през септември делът на тези хора е спаднал още и е достигнал 4,4%.

Проф. Хелън Уорд, един от изследователите в Imperial College, посочи, че новите резултати категорично доказват, че стадният имунитет е непостижим. „Това не е нещо, което можете да използвате като стратегия за контрол на инфекцията COVID-19 сред популацията“, коментира тя.

Констатацията на британските учени е поредният удар за изследователите, които стоят зад противоречивата „Велика декларация от Барингтън“ и са на мнение, че уязвимите хора могат да бъдат защитени у дома, докато вирусът се разпространява през младите и здрави, за да бъде изграден стадният имунитет.

Това становище е силно критикувано и от много други учени. Изследователите установяват, че по-младите хора, тези от чернокожите, азиатските и другите малцинствени етнически общности, както и здравните работници имат по-високи нива на антитела, вероятно защото са били в редовен контакт със заразени лица.

Спадът на антитела предполага, че хората редовно ще се реинфектират, точно както това се случва при свързаните коронавируси, които причиняват обикновена настинка, смята проф. Уенди Баркли, специалист по инфекциозни болести, също част от екипа REACT-2. Тя е категорична, че антителата достигат връх 3 до 4 седмици след появата на симптомите и след това спадат, както и при свързаните вируси.

„Сезонните коронавируси, които циркулират всяка зима и причиняват обикновени настинки, могат да заразят хората отново след 6 до 12 месеца. Подозираме, че начинът, по който тялото реагира на инфекция с този нов коронавирус, е подобен на този", посочи проф. Баркли и уточни, че досега има само няколко документирани случая на повторна инфекция.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CzF1

Т.нар. учЕни да 27.10.2020 17:37:00

прибавят към уравнението и т.нар. локален имунитет. Тогава може и да им се получат сметките. Изграждането на циркулиращи в кръвната плазма антитела изобщо не е задължителен феномен за да се развие специфичен имунитет. Не знам кой има полза от подобни "новини". Всъщност знам.


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...