!
Четвъртък, 25 Април 2024
22
май
 

Проучване доказва:

Влошава се психичното здраве на тийнейджърите в Европа

Петък, 22 Май 2020 | 17:00:29


Все повече тийнейджъри днес се оплакват от здравни проблеми, като най-честите индивидуални оплаквания са нервност, раздразнителност и затруднения със съня. Все по-малко подрастващи днес харесват училището, повечето изпитват силен натиск, за да се справ

Все повече тийнейджъри днес се оплакват от здравни проблеми, като най-честите индивидуални оплаквания са нервност, раздразнителност и затруднения със съня. Все по-малко подрастващи днес харесват училището, повечето изпитват силен натиск, за да се справят добре академично. Разпространението на дигиталните медии води до проблемното им използване сред някои подрастващи, чието поведение в социалните медии влияе върху негативно върху отношенията им със семейството и приятелите и нарушава други дейности. Това са част от изводите в традиционното международно проучване за поведението и здравето при деца в училищна възраст (HBSC), публикувано от Регионалния офис на СЗО за Европа. В проучването се анализират основни параметри на здравето и социалното поведение на учениците на възраст 11, 13 и 15 години. Главният извод в него сочи, че психичното благополучие на подрастващите намалява в много страни между 2014 и 2018 г. Анализът обобщава данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици от тези възрасти от 45 държави от Европа и Канада.

“Това, че нарастващият брой момчета и момичета в целия Европейски регион съобщават за лошо психично здраве - чувство на слабост, нервност или раздразнителност - е проблем за всички нас “, коментира д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. “Как ние реагираме на този нарастващ проблем, ще отеква за поколенията. Инвестирането в младите хора, например, като им се осигури лесен достъп до услугите за психично здраве, подходящи за техните нужди, ще доведе до троен дивидент: ще донесе здравни, социални и икономически ползи на днешните юноши, утрешните възрастни и бъдещите поколения“, добавя той.

Ето какво сочат изводите на експертите:

Психичното благополучие намалява с нарастването на възрастта на децата, като особено момичетата са повече изложени на риск от лоши последствия за психичното благополучие в сравнение с момчетата.

Един от всеки 4 юноши съобщава, че се чувства нервен, раздразнителен или има проблеми със заспиването поне веднъж седмично.

Наблюдават се значителни различия в психичното благополучие в отделните страни. Това доказва, че културните, политическите и икономическите фактори могат да играят роля за насърчаване на доброто психично благополучие. Юношите от семейства с високо заможност отчитат по-високи нива на удовлетвореност от живота и отлично здраве и по-ниски нива на множество оплаквания за здравето.

Проучването изследва нарастващото използване на цифрови технологии в съответствие с променящия се статус на психичното благополучие сред младежите според региона. Ясно е, че технологиите могат да имат позитивни ползи, но също така те могат да увеличат уязвимостите и да създадат нови заплахи, като кибертормоз, който непропорционално засяга предимно момичетата. Според проучването повече от 1 на 10 юноши съобщават, че са били подложени на кибертормоз най-малко 1 път през последните 2 месеца. Рисковото сексуално поведение също остава обезпокоително: 1 на 4 юноши, които имат сексуална активност, правят незащитен секс. На 15 години 1 на 4 момчета (24%) и 1 на 7 момичета (14%) съобщават, че са имали полов акт.

Наднорменото тегло и затлъстяването продължават да нарастват в някои страни и нивата на физическа активност показват малко или никакво подобрение в повечето. Повечето юноши не успяват да изпълнят актуалните хранителни препоръки, като по тази начин поставят преграда пред своето здравословно развитие. Приблизително 2-ма от 3-ма юноши не приемат достатъчно храни, богати на хранителни вещества, като 1 от 4-ма ядат сладкиши и 1 от 6-ма консумират подсладени напитки всеки ден. Нивата на наднормено тегло и затлъстяване са се повишили след 2014 г. и сега засягат 1 от 5-ма младежи, с по-високи нива са момчетата и по-малките юноши; 1 от 4 юноши възприемат себе си като твърде дебели, особено момичетата.

Пиенето и тютюнопушенето продължават да намаляват сред подрастващите, но броят на употребяващите алкохол и тютюн остава висок сред 15-годишните, като алкохолът е най-често използвания продукт. Един от всеки 5 тийнейджъри на възраст 15 години (20%) е бил пиян 2 пъти или повече през живота си, а почти 1 на 7 (15%) е бил пияни през последните 30 дни.

По-малко от 1 на 5 юноши отговарят на препоръките на СЗО за физическа активност - делът на тези млади хора е намалял в около една трета от държавите от 2014 г. насам, особено при момчетата. Участието остава особено ниско за момичета и по-големите юноши.

И още две любопитни констатации:48% от подрастващите не ядат нито плодове, нито зеленчуци ежедневно (52% момчета, 44% момичета). Само 2/3 от юношите мият зъбите си два пъти на ден (73% момичета, 57% момчета).

Следващото проучване, което ще представи данни от 2021/2022 г. ще анализира въздействието на пандемията COVID-19 върху живота на младите хора.

сн. Pixabay
 

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CPbT


Всичко за коронавируса
Още новини
3607 медицински специалисти работят в детските ясли у нас към края на 2023 г.
25.04.2024 16:19:15

3607 медицински специалисти работят в детските ясли у нас към края на 2023 г.

Общо 3607 са медицинските специалисти по здравни грижи, работещи в детските ясли в страната към 3 ...

Безплатно изследване на слуха за деца между 5 и 6 години провежда ИСУЛ
25.04.2024 15:47:40

Безплатно изследване на слуха за деца между 5 и 6 години провежда ИСУЛ

Безплатно скринингово изследване на слуха при деца в предучилищна възраст ( 5-6-годишни) в седем ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...