!
Четвъртък, 28 Март 2024
31
окт
 

Въвеждат мобилна психичноздравна грижа и у нас

Проектът RECOVER-E ще изследва нейните предимства

Четвъртък, 31 Октомври 2019 | 15:31:44


Мобилната психичноздравна грижа е едно от липсващите звена в системата на психичноздравните грижи в България. Около тази теза се обединиха психиатри, клинични психолози, представители  от неправителствения сектор на дискусия, свързана с проекта RE

Мобилната психичноздравна грижа е едно от липсващите звена в системата на психичноздравните грижи в България. Около тази теза се обединиха психиатри, клинични психолози, представители  от неправителствения сектор на дискусия, свързана с проекта RECOVER-E в София. Проект е за мащабно приложение на психичноздравни грижи, базирани в общността, за хора с тежки психични заболявания.

Д-р Анна Джисова и Ивелина Халова от Центъра за психично здраве „Проф. Никола Шипковенски“ в София поясниха как ще действат двата мобилни екипа, създадени по проекта. Във всеки от тях участват психиатър, психолог, медицинска сестра, социален работник. Във всеки екип е включен и човек, който е преживял тежко психично заболяване. На базата на своя личен опит, свързан с болестта и нейното лечение, този „експерт от опит” ще е в помощ на хората, които ще бъдат обгрижвани, тъй като много точно може да разбере необходимостите на всеки пациент и да съдейства при преодоляване на проблемите, свързани със заболяването.

Двата мобилна екипа, които ще действат в София, ще обгрижват 90 пациенти с тежка психична болест. Експертите от НЦОЗА ще наблюдават и отчитат резултатите, като групата от 90 души, които ще бъдат обслужвани от мобилните екипи, ще бъде сравнена с друга също толкова голяма група пациенти, които получават само обичайната психиатрична грижа. Идеята е да бъдат потвърдени реалните предимства на този тип грижа, която да бъде утвърдена и да се прилага в рамките на психичноздравната помощ в страната ни.

Д-р Владимир Наков от НЦОЗА съобщи, че на екипите, преминали обучение в София, предстои да заминат в Холандия през декември, за да се запознаят на място с този реално действащ модел.

 „Основната цел на RECOVER-E е да подкрепи въвеждането на модел за предоставяне на услуги в общността в България и в още четири страни от Югоизточна Европа. Чрез тези услуги ще се подобри нивото на социално функциониране и качеството на живот на хора с тежки психични разстройства (шизофрения, биполярно разстройство, тежка депресия)”, обясни проф. Пламен Димитров – зам.-директор на НЦОЗА.

„Нуждата от промяна в системата за психиатричноздравни грижи беше доказана от мониторинга върху всички структури, които се занимават с психичното здраве в България, проведен от Европейската психиатрична асоциация. За две години не сме постигнали голям напредък в промяната на системата, но създадохме работна група, която е на финала на изработването на Национална стратегия за психично здраве. В нея е залегнала патронажната грижа и създаването на мобилни екипи, които да работят в общността”, заяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова и увери, че ще съдейства за въвеждането в практиката на модела на мобилна психичноздравна грижа от проекта RECOVER-E.

Ръководителят на проекта RECOVER-E Лаура Шилдс-Зееман от Холандия обясни, че в нейната страна психиатричната грижа е изцяло деинституционализирана и това е в полза на пациентите.

Освен в България, проектът се провежда в Румъния, Северна Македония, Хърватия и Черна гора.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jhdR


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...