!
Петък, 29 Март 2024
02
авг
2
 

Във вестниците: Закриват болнични отделения, проверяват НРД, обвиняват служители на ЦФЛД

Сряда, 02 Август 2017 | 10:14:54
2

Две отделения в столични общински болници се закриват. Това са неврологията в Пета МБАЛ и акушеро-гинекологичното отделение на Втора МБАЛ, информира днес „Дума“. „Исканията за закриване са на директорите на болниците и бяха представен

Две отделения в столични общински болници се закриват. Това са неврологията в Пета МБАЛ и акушеро-гинекологичното отделение на Втора МБАЛ, информира днес „Дума“. „Исканията за закриване са на директорите на болниците и бяха представени през юни пред общинските съветници от ресорната комисия към СОС. Общинарите са дали съгласие и за двете предложения“, уточнява вестникът.

„Като мотив за искането си шефът на Втора градска Стефан Узунов посочва търсенето на резерви и дългосрочна медико-икономическа ефективност. Докато в другите клиники дейността се подобрява, в гинекологията пациентите намалели със 17% за година. Спад има както в отделението за рискова бременност, така и на родилките. В първото тримесечие на тази година те са само 133. В клиниката работят едва осем гинеколози и един неонатолог“, четем в изданието.

„Планира се на освободените легла да се разкрият отделение за продължително лечение, което ще разшири дейността за лечение на пациенти с кардиологични и неврологични заболявания, и ново отделение по нефрология и разширяване на отделението по пневмология и фтизиатрия“, допълва публикацията.

Пета МБАЛ също иска да закрие неврологичното си отделение заради трайна тенденция за намаляване на положителните финансови резултати и по-малко пациенти, пише още ежедневникът. „Последният положителен финансов резултат на отделението е бил през 2013 г. В него работят осем лекари и 15 медицински сестри. През последните четири години леглата за пациенти са намалели двойно и отделението работи с 30% от капацитета си. Докато през 2014 г. близо 1000 болни са преминали през него, през миналата година броят им е спаднал наполовина. Преди три години загубата на клиниката е била близо 20 000 лева, а за 2016 г. тя достига 190 000 лева и продължава да се трупа и през настоящата година“, информира „Дума“ и уточнява, че на всички работещи в закриващите се клиники са предложени нови работни места или в същите болници, или в други.

„Касата в Бургас отказва договор на болницата в Поморие за специализирани изследвания от пакет „Клинична лаборатория“. Затова Комисията за защита на конкуренцията проверява дали Националния рамков договор 2017 не нарушава правилата за конкуренция“, четем в „24 часа“. „Той въвежда ограничения определени медицински дейности, финансирани от НЗОК, да се извършват от болнични заведения от различни нива. Според КЗК това може да ограничи пациентите в избора им на лечебно заведение или лекар“, пише изданието.

Вестниците се спират и на съобщението от прокуратурата за повдигнати обвинения на четирима бивши служители на Център „Фонд за лечение на деца“, сред които предишния му директор Павел Александров. „Четирима служители от фонда за лечение на деца отиват на съд, след като от спецпрокуратурата внесоха обвинителния акт.

Обвиняемите бяха задържани през април 2016 г. по подозрение за незаконно присвояване и неправомерно изразходване на средства от бюджета на фонда, прехвърляне на задължения към НЗОК и длъжностни престъпления“, четем в „Телеграф“.

„Шест обвинения са повдигнати на Павел Александров - директор на центъра "Фонд за лечение на деца". За 5 престъпления ще отговаря главният експерт във фонда Катерина Котева, която неправомерно е била определяна от Александров за негов заместник. Сред подсъдимите са експертите Татяна Радева и Станислава Горанова“, допълва публикацията.

„Престъпленията са започнали през 2014 г., когато лекари са били командировани без право в чужбина като придружители на болни деца, а според закона пациентът може да бъде придружаван само от едно лице и това е родител. Освен това Александров неправомерно сключвал и договори с фирма за съдействие при лечението в чужбина. Без да е лекар и без решение на Обществения съвет към фонда, Александров взимал еднолични решения за изпращане на деца в чужди болници по неясни критерии“, цитира вестникът обвиненията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
@qmf

Dr 02.08.2017 11:59:24

Интересно , защо навсякъде, където се говори за ефективност на някоя болница, клиника или отделение, се вземат предвид само парите, които се изкарват. А за качество на услугите, за нуждите на хората и т.н. - нито дума. Превърнаха болниците в бакалници. Не ни купуват сиренето - няма повече да продаваме...

Dr_Doolittle 02.08.2017 22:31:05

Не може да има ефективност при комунистическа здравна система основана на лимити. Затова тенденцията към закриване на отделения ]е продъжи докато всички болници останат с едно вътрешно отделение, една хирургия и една реанмация, ако въобще остане някой анестезиолог. Даунгрейдът на здравните заведения ще бъде от типа -от специализирана болница в обща болница, от обща болница в ДКЦ ->после в МЦ-> после в поликлиника от соца- >после ше останат няколко кабинети> до квартална здравна служба и това е. Доктори само в петте най-големи града. Това в рамките на 8-10 г. Да им е честито на простия електорат чакащ на безплатното.


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...