!
Петък, 29 Март 2024
27
юли
 

Във вестниците: Още за здравноосигурителния модел, нова наредба на МЗ, законите за хората с увреждания

Петък, 27 Юли 2018 | 09:24:32


„Да се въведе доброволно допълнително осигуряване, а на по-късен етап да се създадат каси, които да поставят Националната здравноо сигурителна ка са в условия на конкурентост. Тези стъпки за развитие на новия здравноосигурителен модел предлага пр

„Да се въведе доброволно допълнително осигуряване, а на по-късен етап да се създадат каси, които да поставят Националната здравноо сигурителна ка са в условия на конкурентост. Тези стъпки за развитие на новия здравноосигурителен модел предлага проф. Славчо Томов, АГ специалист в плевенската болница „Св. Марина” и член на лигата „Лекарите на които вярваме”, пише днес „24 часа”.

„Системата в този й вид отдавна е изчерпала възможностите си и вече работи неефективно. Добре известен факт е, че при сегашния начин на здравно осигуряване болничната помощ е недофинансирана. Разликата от реалните нужди и средствата, които получават болниците от НЗОК, се поема от пациентите по един или друг начин. Тази разлика реално се използва, но не за публичното здравеопазване, а за отделни институции и хора, т.е. тя не служи ефективно на обществото, така че втори, а защо не и трети здравноосигурителен стълб трябва да има”, каза проф. Томов”, допълва изданието.

„Според него каквато и промяна да се мисли, тя трябва да създаде условия за конкурентност със съществуващия монопол на НЗОК. „По този начин болниците ще започнат да се конкурират за това да работят и да бъдат оборудвани по-добре, за да сключват договор със съответните здравноосигурителни фондове”, казва той.

Когато има пък допълнително осигуряване, тогава парите ще следват пациента. То обаче трябва да е доброволно”, пише още всекидневникът.

„Може би това е първата стъпка, която трябва да се предприеме, и когато се докаже ефектът й да се мине към няколко равнопоставени каси”, допълва проф. Томов за вестника.

Няколко издания се спират на новата проектонаредба на МЗ за обществените перални.

„Чаршафите от болничните легла и детските градини се перат заедно. За това алармират от здравното министерство в мотивите на нова наредба, с която се забранява порочната практика.

Става въпрос за наредба № 37 за хигиенните изисквания към устройството и експлоатацията на обществените перални, която е променяна за последно през 1995 г. В сайта на МЗ е качен проект за нов вариант на документа. С него се въвежда разграничаване на различните перилни услуги”, пише „Телеграф”. „Целта е да се преустанови създадената порочна практика във всяка обществена пералня, независимо от нейния вид, предназначение, оборудване, технологичен процес и пр., да се извършват всички видове перилни услуги, като например да се пере едновременно болнично бельо, вкл. и такова от инфекциозни структури на лечебни заведения, и пране от хотели или детски заведения”, пише в мотивите”, уточнява ежедневникът.

„В [проекта] са разписани нови правила, сред които периодични медицински прегледи и изследвания на работещите в обществените перални. Посочва се, че в обектите, които обслужват лечебни и здравни заведения трябва да се обособи самостоятелно помещение с отделен вход за приемане на пране само от инфекциозни и пневмофтизиатрични структури. Пералната машина, в която се върти болничното бельо, пък трябва да е специално маркирана, като след всяко пране да се дезинфекцира барабанът. Обществените перални ще имат срок от една година, за да се приведат в съответствие с наредбата”, пише още вестникът.

Печатните издания следят и развитието на ситуацията около хората с увреждания. „Двата палаткови лагера с протестиращи пред сградата на парламента са на път да сближат позициите си и да седнат на масата за преговори, ако втората поред визита на министър Бисер Петков в градинката пред парламента се окаже успешна. Вчера социалният министър връчи на протестиращите майки синя папка с 90 страници текст за нормативен акт, като ги покани отново да се върнат в работната група, която готви Закона за хората с увреждания. Майките напуснаха заседанието миналата седмица, под претекст че техните искания не са включени в проектозакона, и се заканиха да възобновят националните си протести. Първият опит на министър Петков да ги върне отново в работната група се провали”, пише „Сега”.

„Новият вариант на проект на Закона за хората с увреждания предлага два варианта за изготвяне на индивидуалната оценка на потребностите. Според първия отговорността ще носят специално подготвени звена на Агенцията за социално подпомагане. Според втория ангажиментът ще се прехвърли на Агенцията за хората с увреждания. Този вариант обаче е по-сложният, тъй като тепърва трябва да се структурират регионални звена на АХУ. Това са част от новите предложения, разписани в проекта на основополагащия закон за реформата в сферата на уврежданията. Проектът ще се разглежда на 30 юни, деня, в който протестиращите майки готвят поредния си протест”, уточнява публикацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cvY$


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт
29.03.2024 16:12:38

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт

Нова технология ще помага на здравните специалисти, пациентите и болногледачите да предскажат как ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...