!
Петък, 29 Март 2024
23
юни
 

В пресата: Два пакета здравни услуги, болнични проблеми, туристически проблеми

Четвъртък, 23 Юни 2016 | 15:08:25


„Министерският съвет за втори път одобри разделянето на пакета за лечение,

„Министерският съвет за втори път одобри разделянето на пакета за лечение, плащан от здравната каса, на основен и допълнителен. Вчера кабинетът прие съответните поправки в Закона за здравното осигуряване и те ще потеглят към парламента, където също се очаква да бъдат приети“, пише днес „Сега“.

„Обособяването на основен пакет, лечението по който да е гарантирано и безплатно, и на допълнителен, за дейностите по който ще се чака, беше предложено от здравния министър Петър Москов и прието от парламента и миналата година. През пролетта обаче, малко преди двата пакета да влязат в сила, текстът в закона беше обявен за противоконституционен. Конституционният съд обаче не го отхвърли по същество, а прецени, че е неясен и не описва критериите, по които се определя кои болести отиват в гарантирания пакет и кои - в неприоритетния“, припомня ежедневникът и пояснява: „Затова новият текст, предложен от здравното министерство, съдържа и критерии, по които ще се разделят болестите.“

„Спешни случаи, травми, заболявания на деца и бременни жени, онкологични, сърдечносъдови и инфекциозни заболявания ще включва основният пакет на здравната помощ в болниците“, четем пък в „24 часа“.

„Допълнителният здравен пакет, при който пациентите ще чакат ред за приемане в болница, вече включва диагностицирани заболявания, при които няма пряка заплаха за живота на пациента, както и такива, които изискват планиране на лечението“, информира още вестникът.

„Монитор“ се спира на проблемите на варненския тубдиспансер. „Работещите в Специализираната белодробна болница във Варна не са вземали заплати от 14 месеца. Едва вчера бе получена годишната субсидия от МЗ и с нея ще бъдат изчистени по 4-5 от забавените възнаграждения на всеки от служителите. Това съобщи пред общинската комисия по собственост и стопанство директорът на Тубдиспансера в морската столица доц. Христо Ганчев“, пише изданието и допълва: „Специалистът отчете, че за миналата година здравното заведение е натрупало задължения към доставчици от 315 000 лева, а парите за заплати само за месеците от май до декември 2015 възлизат на 375 000 лева. Финансовото състояние на болницата е плачевно от 2011 година насам, а парите, които държавата дава, са крайно недостатъчни, посочи за пореден път доц. Ганчев. Той коментира, че освен средствата от 335 000 лева, които МЗ превежда, за съществуването на диспансера са нужни още около 700 000 лева. Без помощта на общината обаче ръководството буквално било принудено "да ги набавя с фокуси и комбинации“.

По същия повод „Труд“ пък информира: „Местната хазна на Варна ще отпусне 190 000 лв., за да погаси дълг на белодробната болница към НАП и към доставчик на храна, заради който диспансерът й бе обявен за продажба от съдия-изпълнител. Това реши комисията по финанси към общинския съвет с уговорката, че сградата от 790 кв. м ще бъде прехвърлена на община Варна, за да се опази от бъдещи претенции на кредитори. Здравното заведение е в хронична финансова криза, тъй като разчита само на държавна субсидия от 335 000 лв., а реално издръжката му е 1 млн. лв. Закърпването на бюджета става с помощ от бюджета на Варна, който за 5 г. е отпуснал близо 3,5 млн. лв.“

„Телеграф“ се спира на цените на медицинските услуги в морските ни курорти. „До 200 евро стига лечението на летен грип в морските ни курорти, установи проверка на "Телеграф". Много от медицинските кабинети не работят със здравната каса и са обявили главозамайващи тарифи, оплакаха се туристи от комплексите край Варна и Бургас. В момента най-разпространени там са стомашните вируси, възпаленията на уши, нос и гърло, както и кожните проблеми. Само за първичен преглед болните кихат по 40-50 евро. Толкова струва посещението в медицинските кабинети в курортите Св. Константин и Елена, Златни пясъци и Слънчев бряг. Сумата набъбва значително, ако летовникът бъде насочен за диагностициране от специалист и се наложи да прави кръвни изследвания и рентгенова снимка, за да се уста нови дали има усложнение на заболяването“, пише вестникът.

И още: „Ако пациентът се нуждае от оперативна интервенция или по-сложни изследвания, то тогава се пренасочва за лечение към някоя от поликлиниките в курорта. Цените там са още по-фрапиращи и сериозно конкурират медицинските услуги на клиниките в Западна Европа. Ехографската диагностика струва между 30 и 45 евро, а за скенер се плаща поне двойно отгоре. Поставяне на една инжекция струва 10 евро, като медикаментът се плаща отделно. За гипсиране на крак или ръка ортопедът взема поне 100 евро. Една обикновена рана, която се нуждае от два-три шева и превръзка, излиза на летовника от странство минимум 150 евро, и то при условие, че не е викал линейка. Цените се съобщават лично на пациента. Нерядко докторите са склонни и на отстъпки, но само ако крайната сума за лечение ги устройва. Операциите също се договарят на четири очи. Според пациенти за отстраняване на апендикс например хирурзите вземат между 500 и 700 евро.“

Ежедневникът информира и за тарифите за линейка. „180 лева искат частните клиники в Слънчев бряг, за да изпратят линейка за пациент до който и да е хотел, жалват се туристи. Разстоянието е без значение и рядко влияе върху сумата. Скандално високата цена е валидна само за чужденци. Сумата се калкулира от сбора на две такси по 45 евро - за линейката и първичния преглед. Ако се наложи и преглед от специалист, което е почти сигурно, сметката набъбва с още 85 евро. Дотук пациентът чужденец е олекнал с цели 350 лева без никакво лечение, изчисляват туроператори. Ако не дай боже се наложи болничен престой, тогава за всеки ден в стационара се начисляват по 100 лв.“, пише изданието и допълва: „За пациент с българско гражданство линейка и преглед излизат 85 лв. Заради скандалните цени на докторите туристите предпочитат такситата пред линейките и за по-евтино се лекуват в спешният център в Бургас.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fP68


Всичко за коронавируса
Още новини
Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.
29.03.2024 09:31:50

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.

От днес, 29 март, започва изпълнението на програмата на Националния осигурителен институт (НОИ) з ...

1,3% положителни проби, отново няма починали
29.03.2024 08:47:50

1,3% положителни проби, отново няма починали

12 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 907 теста, което прави 1,32% пол ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...