!
Събота, 20 Април 2024
18
септ
1
 

На първо четене

Депутатите приеха промените в ЗЛЗ и Закона за съсловните организации

Петък, 18 Септември 2020 | 10:15:35 Надежда Ненова
1

С 91 гласа „за“, три „против“ и 66 „въздържал се“ депутатите приеха на първо четене измененията в Закона за лечебните заведения, а промените в Закона за съсловните организации бяха приети със 104 гласа „за", 1

С 91 гласа „за“, три „против“ и 66 „въздържал се“ депутатите приеха на първо четене измененията в Закона за лечебните заведения, а промените в Закона за съсловните организации бяха приети със 104 гласа „за", 1 „против“ и 30 „въздържал се“. Срокът за представяне на писмени предложения по двата законопроекта между първо и второ четене да е три дни, решиха още народните представители на днешното си заседание.  

БСП се обяви против промените в Закона за лечебните заведения, с които той се синхронизира със Закона за публичните предприятия в частта му, в която на управителите и членовете на органите на управление се забранява лица, работещи по трудов договор или по служебно правоотношение, да бъдат управители и изпълнителни членове на съветите на директорите и на управителните съвети. За да заемат такава длъжност, лицата трябва да прекратят досегашната си дейност по трудово или служебно правоотношение.

Вносителят от парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова заяви, че с оглед на това изискване в Закона за лечебните заведения изрично се позволява на директорите, управителите и членовете на органите на управление да имат трудов договор с висше учебно заведение, за да извършват преподавателска дейност.

Депутатът от БСП проф. Георги Михайлов обаче заяви, че БСП е категорично против да им се забранява да работят по специалността си, както и на хората, работещи в съответните лечебни заведения - да са членове на бордовете на директорите или управителните съвети. „Първото нещо, което ще се случи след приемането на този закон е, че ако досега хора от лечебните заведения можеха да са в бордовете, сега няма да могат. А това са хората, които най-добре познават работата в лечебните заведения. Болниците не могат да бъдат публични предприятия. Законодателната инициатива е неумела, не е в интерес на здравеопазването. Искаме дискусия и отлагане на този закон“, каза проф. Михайлов.

„Проф. Михайлов, ако вие определяте мнението на БСП, значи сте ги подвели. Това е прието още миналата година. И това, което правя, е да позволя на управители на лечебните заведения да извършват преподавателска дейност. Да не са дискриминационни изискванията към управителите на лечебните заведения, съответно да не се изпълняват на 100% изискванията от Закона за публичните предприятия“, отговори д-р Дариткова.  

„Изобщо не става дума за преподаването, а за работата в лечебното заведение, и по този начин няма да могат участват в работата на бордовете. Управленският договор ги лишава от правото да работят. Сега се мъчите с ласкав тон. Затова и д-р Поповски търсеше това обяснение. Причината е да се ограничи участието на хора от лечебните заведения в бордовете“, каза проф. Михайлов.

По отношение на изменението в Закона за здравето, предложено през Закона за съсловните организации, с която се създава правна възможност за законосъобразно разходване на средствата от собствени приходи на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), депутатът от ДПС д-р Нигяр Джафер изрази недоумение от категоричното отрицателно становище както на Министерството на здравеопазването, така и на Министерството на финансите.

Според двете министерства предлаганата уредба не кореспондира със Закона за публичните финанси (ЗПФ) относно нецелевия характер на постъпленията. Според зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева в правомощията на министъра на здравеопазването е да определя размера на средствата за обезпечаване на дейностите на второстепенните разпоредители с бюджет, съобразно разходните тавани, определени с бюджета на Министерството на здравеопазването за съответната година.

„И двете становища са неприемливи за нас. Епидемията от COVID-19 постави на изпитание националната здравна система на страната, показа, че работата на лабораториите е затруднена както от липсата на модерна апаратура, така и от недостатъчното финансиране и недостига на квалифициран персонал, особено на лекари със специалност. Има недостиг на лекари и специалисти, защото заплащането е изключително демотивиращо. Важно е хората да бъдат мотивирани и да работят. Ние ще го подкрепим този текст и се надяваме вие да го отстоите“, обърна се д-р Джафер към д-р Дариткова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
27He

Гост 19.09.2020 10:12:00

Практикуването на лекарската професия е хуманно право в полза на българския народ и не е добре да се отнема от българските политици.


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...

Бивши чуждестранни студенти на МУ – Пловдив споделиха опит с бъдещи зъболекари
20.04.2024 11:40:20

Бивши чуждестранни студенти на МУ – Пловдив споделиха опит с бъдещи зъболекари

Вашата диплома е много по-важна, отколкото можете да си представите, но не по-малко значение имат ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...