!
Петък, 19 Април 2024
05
дек
 

Проф. Валерий Войнов:

Диабет, МС и хепатит С се повлияват добре с плазмафереза

Понеделник, 05 Декември 2016 | 15:08:25 Надежда Ненова


Автоимунните заболявания, диабетът и хепатит С могат да

Автоимунните заболявания, диабетът и хепатит С могат да бъдат овладени с плазмафереза. Това съобщи руският професор Валерий Войнов пред журналисти днес. Проф. Войнов е създател на миниапарат за плазмафереза, който е максимално щадящ към пациента. В момента неговия апарат се използва в ИСУЛ, Клиниката по хематология и в Клиниката по токсикологията на  УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив. От следващата година ще бъде използвана и в УМБАЛ „Софиямед“. Проф. Войнов ще бъде главен консултант на Клиниката по естетична медицина, антиейджийнг и клетъчни терапии „Мона Лиза“, която собственикът на „Софиямед“ д-р Михаил Тиков открива на 12 януари.

Плазмаферезата е процедура, известна от повече от 100 години. При нея чрез пречистване на кръвната плазма кръвта на пациентите се очиства от антитела. Разликата между апарата на проф. Войнов и останалите използвани в съвременната медицина апарати е в количеството плазма, отделяна за една процедура. „Изваждат се от 2 до 4 литра плазма от човек, но тъй като не може да бъде оставен без плазма, се прибягва до донорска. Това се нарича плазмообмен, но при него съществува опасността при донорската плазма е възможно да има наличие на някакъв вирус. Нашият подход се заключва в това, че провеждаме плазмаферезата в малък обем“, каза проф. Войнов.

Процедурата на проф. Владимир Войнов напомня на кръводаряване и отнема не повече от час-час и половина. За това се отделя около 1% плазма и се заменя с физиологичен разтвор. Обикновено курсът на лечение се състои от 4-5 процедури, които се провеждат през ден.

„Има такива заболявания, за които плазмаферезата е задължителна, но никой не я прилага. Например такива са метаболитният синдром и диабетът. С каквито и лекарства и средства да се опитваме да регулираме нивата на кръвната захар, не можем да предотвратим резките скокове в нивата й. Така се получават уврежданията на кръвоносните съдове, чийто резултат са гангрените и некрозите на крайници, ретинопатията и нефропатията. С плазмафереза тези крайни състояния могат да бъдат овладени и да не се стигне нито до ампутация на крайници, нито до пълна слепота. Пречистването на плазмата предотвратява усложненията и прекъсва увреждането на кръвоносните съдове“, каза проф. Войнов.

Той самият от повече от 30 години е болен от хепатит С, тъй като се е заразил по време на операция, и си прилага процедурата всяка година. „Вирусът е в мен, но нямам никакви увреждания на черния дроб. Ако не използвах този метод, вероятно щях да си отида преди поне 20 години“, отбеляза проф. Войнов.

Терапията намира изключително приложение и в акушерството, гинекологията и неонатологията. „Плазмаферезата е изключително нужна на недоносените бебета, както и на тези, чийто резус фактор е несъвместим с този на майката и са образувани антитела. Щадящият метод няма никакви противопоказания и може да се прилага дори по време на месечния цикъл или при хемофилия“, каза още проф. Войнов.

Към момента у нас плазмаферезата се поема от НЗОК, като касата плаща в момента 5000 лева на процедура. До края на годината има одобрени 350 процедури предимно на пациенти с множествена склероза и диабет, стана ясно още на пресконференцията. Само в ИСУЛ тази година са направени над 600 процедури на болни от МС. „Плазмаферезата не е панацея, просто помага на организма традиционното лечение да даде ефект“, допълни проф. Войнов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
SZyx


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...