!
Четвъртък, 28 Март 2024
02
ян
1
 

Доказани са 11 случая на свински грип за седмица

Сряда, 02 Януари 2019 | 10:25:30
1

В момента в повечето държави в Европа, както и в нашата страна, има слаба циркулация на грип. Засилена циркулация, но не с епидемични или предепидемични стойности има в две страни – Турция и Швеция. Повече грипни случаи има и във Великобритания.

В момента в повечето държави в Европа, както и в нашата страна, има слаба циркулация на грип. Засилена циркулация, но не с епидемични или предепидемични стойности има в две страни – Турция и Швеция. Повече грипни случаи има и във Великобритания. Това каза пред bTV директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

 „През този сезон доминира пандемичен грип H1. Нашата лаборатория миналата седмица доказа 11 случая на грип, познат още като свински. Ситуацията обаче не е нито епидемична, нито предепидемична. 2015-2016 г. се разбра, че той е по-опасен за пълните хора и много опасен за бременните жени”, каза още проф. Кантарджиев.

По думите му тази година хората най-много страдат от метапневмонируси, които засягат предизвикват тежка кашлица. Ако не се вземат мерки на края на първата седмица, кашлицата продължава три седмици и може да завърши с пневмония.

„Усложненията на грипа са много редки, но и много тежки – засяга се нервната система. За съжаление през 2018 г. доказахме грипни вируси, които са във възрастни хора със засягане на мозъка. Винаги трябва при загуба на съзнанието и силно главоболие да се търси болнична помощ. Най-важното при този грип, който сега доминира, дихателната недостатъчност веднага трябва да се лекува с допълнително кислород“, каза проф. Кантарджиев.

Той подчерта, че със студеното време се очаква и засилване на грипната вълна. „Застудяването е свързано с грипа по две причини. Първо, когато е студено, търсим затворени и отоплени помещения, където се събират повече хора. Второ – когато е много студено се свиват кръвоносните съдове на носа, по-малко бели кръвни клетки влизат в лигавицата, а тя е тази, която ни пази от вирусите и бактериите“, заяви проф. Кантарджиев и припомни, че болниците трябва да пращат в референтната лаборатория материали на тежко болни, за да стане ясно в коя област какъв грип има, за да се взимат мерки.  

„Антибиотик трябва да се изписва от лекар. Преди да се изпише антибиотик пък трябва да се направи бактериологично изследване. Да, то става след 48 часа, но тогава е ясно с кой антибиотик трябва да се лекува, а не да се прилага на сляпо”, каза още проф. Тодор Кантарджиев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8#DE

Гост 02.01.2019 11:39:30

Що за глупости ! Ще им пускаме натривки , ще чакаме антибиограми , а после като умират от пневмонии в очакване на специфичния антибиотик , проф.Кантарджиев или Пенка Георгиева ще ни защитават в съда. Пациентите идват или в самото начало на вирозата или на петият ден с отитите , синуитите , бронхитите и пневмониите !Защо не оставите клиницистите да си вършат работата! Писна ми от книжни мишки и всезнайковци , виждали пациент само на снимка?


Всичко за коронавируса
Още новини
Двама души с условни присъди за продажба на кръв
28.03.2024 13:52:13

Двама души с условни присъди за продажба на кръв

Условни присъди получиха мъж и жена от организирана престъпна група, занимавала се с набиране на ...

Жена почина след спешно секцио в МБАЛ
28.03.2024 13:11:00

Жена почина след спешно секцио в МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" - Кърджали, започват проверки

Днес в 5.00 ч. сутринта в Акушеро–гинекологичното отделение на МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...