!
Събота, 20 Април 2024
04
дек
1
 

До 40% от всички видове рак могат да бъдат предотвратени

Около това мнение се обединиха специалисти на онлайн дебат в ЕП по темата

Петък, 04 Декември 2020 | 16:55:38
1

До 40% от всички видове рак могат да бъдат предотвратени. Този извод е направен по време на дебат с участието на евродепутати и експерти в Специалната комисия за борба с рака към Европейския парламент, проведен на 2-ри декември, информират от Националн

До 40% от всички видове рак могат да бъдат предотвратени. Този извод е направен по време на дебат с участието на евродепутати и експерти в Специалната комисия за борба с рака към Европейския парламент, проведен на 2-ри декември, информират от Националната пациентска организация. 

Обсъжданите теми са били как да се редуцират рисковите фактори, свързани с рака, и бъдещите стратегии за превенция и скрининг с цел намаляване на заболеваемостта и смъртността. Комисията е изслушала седем водещи специалисти за най-честите причини за рак, свързани с начина на живот.

Ракът води до смъртта на 1,4 милиона души всяка година в Европа, включително 6000 деца. Близо 4 милиона души заболяват от рак всяка година, сочи мрачната статистика, оповестена по време на дебатите. Повече от 12 милиона души, оцелели след страшната диагноза, са изправени пред трудното завръщане към „нормален живот“.

Повишаване на осведомеността, скринингът, ранното откриване и достъпът до лечение и клинични изпитвания остават от съществено значение за подобряване на резултатите, изтъкна в презентацията си пред Европарламента д-р Наталия Чилинигрова, доцент по онкология към Научно-изследователски институт в Медицински университет-Плевен. По думите ѝ, в Европа ракът на белия дроб се нарежда на трето място сред най-често срещаните видове рак, като остава най-големият убиец. Тютюнопушенето е най-сериозният, но предотвратим риск за рак на белия дроб, е подчертала онкологът.

В Европа има повече от 380 000 смъртни случая от рак на белия дроб всяка година, а 5% от всички смъртни случаи от рак на стария континент се дължат на рак на белия дроб. Само 18,6% от пациентите с диагноза рак на белия дроб оцеляват в продължение на 5 години или повече след диагнозата, е посочила тя.

Ракът на белия дроб е причинен от тютюнопушене при до 90% от пациентите.

“Научно доказано е, че ракът на белите дробове е свързан с тютюнопушенето. Спирането на цигарите остава най-важната превенция за намаляване на риска от рак на белия дроб. Бих посъветвала – откажете цигарите, защото това е практически предотвратим риск”, изтъкна още д-р Чилингирова.

Голяма част от пушачите, обаче, не могат или не искат да откажат цигарите. В презентацията си д-р Чилингирова цитира последните данни от национално представително проучване, по задание на Национална пациентска организация (НПО). Според него 37% от пушачите са направили неуспешни опити да се откажат от пушенето, а 44% не възнамеряват да откажат цигарите.

„Вярвате ли или не, в ежедневната ми практика има пациенти, които продължават да пушат, докато си правят химиотерапия за рак на белия дроб“, сподели още онкологът. По думите ѝ именно заклетите пушачи, които не могат да спрат, имат нужда от подкрепа с алтернатива за намаляване на вредата, не от вменяване на вина и стигматизация.

Участниците в дискусията се обединиха около идеята, че превенцията на риска и прекратяване на тютюнопушенето остава фокуса, но има нужда от допълнение със стратегии за намаляване на риска, където това е научно доказано и необходимо. Д-р Чилингирова призова евродепутатите за внедряване на мащабни национални програми за скрининг, така че гражданите да имат достъп за ранна диагностика с намаляване на смъртността от рак на белия дроб.

Другите предотвратими рискове за рак са храненето и алкохола. Евродепутатите дискутираха и темата за намаляване на вредата от алкохола. Предложение за въвеждане на здравни предупреждения върху етикетите на алкохолните напитки, по подобие на тютюневите изделия, също беше поставено за обсъждане.

Макар че най-малко внимание и време беше отделено на нездравословното хранене, затлъстяването беше посочено като огромен проблем, тъй като 19% от подрастващите в ЕС са с наднормено тегло. За целите на превенцията, евродепутатите поставиха темата за по-големи инвестиции в изграждането на спортни съоръжения за увеличаване на физическата активност.

Здравословен начин на живот означава качествена храна, отказ от тютюнопушене и от употреба на алкохол, спорт. Тези навици след населението започват едновременно и то в крехка детска възраст и след това е трудно да бъдат променени. Затова е необходимо да се предостави и психологическа подкрепа на населението на ЕС, програми за отказ, допълнени с методи за редуциране на вредата, както и да се приложат ефективни стратегии за превенция на най-младото и подрастващо население, обединиха се евродепутатите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ZSLC

онкодиспансер 23.04.2023 16:10:29

Чилингирката казваше, че мъжете на нейната възраст не достигат интелектуалното й ниво и....остана мома. А проф. Зелински я отсвири от специализация именно поради "високото" интелект. ниво. Виж пък братчето й се уреди с доцента Желязко...


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...