!
Петък, 29 Март 2024
16
юни
3
 

Д-р Аспарух Илиев: Ако индийският вариант влезе в България, ни очаква нова вълна на заразата

Сряда, 16 Юни 2021 | 10:30:05
3

„Във Великобритания 96% от случаите са на индийския вариант на COVID-19, но случаите на изцяло ваксинирани с две дози хора, които се разболяват от него, са много малко. Обикновено са единични случаи на хора, които са с хронични заболявания, чиито

„Във Великобритания 96% от случаите са на индийския вариант на COVID-19, но случаите на изцяло ваксинирани с две дози хора, които се разболяват от него, са много малко. Обикновено са единични случаи на хора, които са с хронични заболявания, чиито болести не позволяват да се създаде оптимален имунитет”. Това заяви пред Нова телевизия завеждащият лабораторията по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария, д-р Аспарух Илиев.

По думите му истината е, че защитата от ваксините може да бъде намалена, но въпреки това запазват много висок процент на ефективност и срещу този вариант на вируса.

„Намаляването е от порядъка на около 10% до 15%. Говорим за сравнително слабо намаляване на защитата, т.е. тя остава много добра. Дори ваксинираните да се разболеят, рискът от тежко заболяване остава много нисък. Това не означава, че не може да има отделни случаи на тежко протичане”, обясни д-р Илиев.

Големият проблем за него в България е ниският брой на ваксинирани. „Ние нямаме оптималния на защита с две дози при един много голям процент от населението. Рискът от зараза с индийския вариант, особено при българите, работещи с туристи от чужбина, е много голям“, каза д-р Илиев. Той допълни, че ако индийският вариант навлезе в България, ни очаква нова вълна на заразата, а ситуацията е притеснителна, защото ние сме единственият остров на Балканите с толкова нисък процент ваксинирани, а имаме ваксини в изобилие.

По отношение на трайността на имунитета след преболедуване на COVID д-р Илиев заяви, че отговорът е в детайлите. „Много дълго време след преболедуване в тялото на човек се откриват имунни клетки. Важният въпрос е доколко те са в състояние да осъществят адекватна защита. В Бразилия има регион, който преболедува два пъти от два различни варианти на вируса. Това е доказателство, че изграденият имунитет не е особено ефективен срещу различните мутанти на вируса. Ваксините дават една по-добра защита срещу тези разновидности”, каза той.

Той коментира и управлението на пандемията у нас. „Имало е слабости в комуникацията на правителството на Борисов, но не мога да приема обвиненията на д-р Кацаров, че старото правителство е допуснало грешки. Една от тези грешки бе създаването на една масова култура на отричане на проблема, на маските и ваксинацията. Бих искал да припомня на д-р Кацаров, че той бе един от моторите на този скепсис и бих го посъветвал, когато отправя критики към стария кабинет, да погледне в огледалото за собствените си грешки”, каза д-р Илиев.

По думите му рядко вирусните инфекции могат да бъдат преборени с лекарства, за разлика от бактериалните инфекции, но въпреки това лекарствата имат своето място при лечението на коронавируса. „За съжаление повечето са иновативни, фирмите са вложили милиарди за разработването им и ще очакват и някаква печалба. Не съм убеден, че за по-бедните държави ще бъде достъпно. В този смисъл България е в групата на по-богатите държави. Въпросът е дали можем да разчитаме, че по-рано от зимата такова лекарство ще е налично“, каза д-р Илиев.

Той подчерта, че трета доза би направила още по-ефективни двудозовите ваксини. Децата над 12 години пък били резервоар на зараза и д-р Илиев заяви, че те трябва също да бъдат ваксинирани. „Моята дъщеря е на 13 години и ще я ваксинирам при първа възможност“, категоричен беше той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LqsG

Да да 16.06.2021 11:51:27

На този идиот до кога ще му се дава трибуна? Този човек е типичен медицински фашист и не е добре с мозъка!

Гост 16.06.2021 15:30:40

A ти си медицински комунист. И на теб не бива да се дава думата.

доктор 16.06.2021 11:32:00

Защо не се изследваш ти за инфекция на мозъка?И ваксинирай дъщеря си.Ела в България,тук има излишък,


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...