!
Петък, 19 Април 2024
22
юли
 

Д-р Кацаров: Съвсем малък е броят странични ефекти от ваксините и те са леки и често срещани

Под 50% остава делът на ваксинираните от персонала на социалните домове

Четвъртък, 22 Юли 2021 | 11:32:44


До петък Министерството на здравеопазването ще представи обективни, достоверни и представителни данни за броя на преболедувалите от COVID-19 у нас от началото на пандемията. Това заяви пред БНР здравният министър д-р Стойчо Кацаров. Той поясни, че МЗ е

До петък Министерството на здравеопазването ще представи обективни, достоверни и представителни данни за броя на преболедувалите от COVID-19 у нас от началото на пандемията. Това заяви пред БНР здравният министър д-р Стойчо Кацаров. Той поясни, че МЗ е ангажирало консорциум от кампании, разработващи софтуер, които ще съберат и обобщят всички налични данни, регистрирани някъде, за да стане ясна картината в страната.

„Искаме да имаме на 100% сигурност, вероятно реалните числа са по-високи, защото има и хора, които не са с документирано заболяване, ние ще представим данни, за които сме наясно, че това е най-ниският брой“, каза министърът.

Той допълни, че броят на официално регистрираните странични ефекти е под 2000, те са леки и често срещани – главоболие, общо неразположение, оток на мястото на убождане и други подобни.

„Не са регистрирани тежки странични ефекти – нито един случай на тромбоза, на миокардит, нито един смъртен случай. А 2000 от 2 млн. поставени ваксини е съвсем малък брой странични ефекти“, коментира д-р Кацаров.

Той обясни, че още с идването си в здравното министерство е разпоредил кратките характеристики на ваксините да бъдат качени на сайта на МЗ, за да могат хората при всеки възникнал въпрос или съмнение да потърсят точната информация на точното място, а не да вярват на съмнителни източници.

Министърът бе категоричен, че причините страната ни е да е на последно място по брой ваксинирани са заложени на първо място в „злополучния“ по думите му ваксинационен план, закъснялата доставка на ваксини, получените количества от една ваксина – тази на АстраЗенека, към която има сериозно недоверие, както и липсата на добра разяснителна кампания.

Липсата на разумен диалог в такава кампания е била предпоставка за разнопосочни мнения на различни специалисти, както и за формирането на недоверие и ирационални нагласи у хората, като например залитане към конспиративни теории и слухове, всяващи страх, както и отричането на ползата от ваксините, смята д-р Кацаров. И всичко това се е допуснало, независимо че у нас няма формирани значими по мащаб антиваксърски групи.

Под 50% остава делът на ваксинираните от персонала на социалните домове, въпреки че те представляват риск за хората, които пребивават в тези институции, каза той. Близо 60% са ваксинираните с първа доза хора над 60 години и това все пак е добър знак, добави министърът.

Значителни са и различията в мащабите на ваксиниране в отделните региони на страната – най-голям е делът на ваксинираните в големите градове, там хората са най-активни, но и достъпът е по-голям, защото желаещите имат избор при много създадени възможности, обясни д-р Кацаров.

Той подчерта, ча една от важните насоки в усилията на екипа му е да установи добро взаимодействие с местната власт – не само със сдружението на общините, но и със сдружението на кметовете на малките населени места, за да бъдат организирани мобилни екипи по места. Така хората в тези малки селища ще бъдат значително улеснени, защото ще могат да разчитат и на мобилни екипи, освен на личните си лекари и на РЗИ.

 По думите му, у нас няма унищожени ваксини, дарени са количества на Кралство Бутан и това е станало с бърза организация независимо от трудната и бавна административна процедура. Има интерес и от страна на други държави, които нямат никакъв достъп до ваксини.

„Трябва да си даваме сметка, че имаме този достъп до най-добрите ваксини, защото сме в Европейския съюз. Дори и държави наши съседки нямат такъв достъп“, подчерта министърът.

Д-р Кацаров обясни, че у нас ще има руска ваксина, ако тя бъде регистрирана в ЕMA.

Той бе категоричен, че хронично болните хора трябва да се ваксинират и това се отнася и за онкологичните пациенти, защото нито една регистрирана у нас ваксина няма абсолютни противопоказания. Министърът припомни, че ваксината на Пфайзер е регистрирана и за деца от 12 до 18 години, което прави приложението ѝ при тази възрастова група напълно възможно.

Д-р Кацаров увери, че имаме осигурени достатъчни количества ваксини и за втора доза, и за реваксинация до 2023 година, защото това са договореностите, постигнати от ЕС.

Министърът каза отново, че той самият е преболедувал и се е ваксинирал 6 месеца по-късно с ваксината на Янсен, като не е получил никакви неприятни ефекти след това.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pLbZ


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...