!
Събота, 20 Април 2024
05
март
1
 

Единодушно приеха България да преговаря за ваксини и от страни извън ЕС

Петък, 05 Март 2021 | 11:59:03 Полина Тодорова
1

С 96 гласа „за“ и нито един „против“ и „въздържал се“ парламентът прие предложения от парламентарната здравна комисия текст на решение, съгласно който България може да води преговори за ваксини със страни извън Европ

С 96 гласа „за“ и нито един „против“ и „въздържал се“ парламентът прие предложения от парламентарната здравна комисия текст на решение, съгласно който България може да води преговори за ваксини със страни извън Европейския съюз и Европейското икономическо пространство. „За“ този текст гласуваха всички депутати от ГЕРБ, „Обединени патриоти“, „Воля“ и независими. Народните представители от БСП и ДПС не участваха в гласуването.

По-рано депутатите отхвърлиха предложения от БСП текст за закупуване конкретно на руската ваксина с 65 гласа „за“, 9 „против“ и 79 „въздържал се“. Парламентът отхвърли и предложението на народния представител от ОП Валери Симеонов, направено в края на дебатите. Симеонов предложи текст на решение, според който се възлага на МС да предприеме всички необходими действия за осигуряване на необходимите количества ваксини за изпълнение на имунизационния план след получено разрешение за употреба от ЕМА и ИАЛ. То обаче също бе отхвърлено, след като получи 10 гласа „за“, 1 „против“ и 137 „въздържал се“.

Припомняме, първоначално проектът, свързан с търсене на ваксини извън рамките на ЕС, бе внесен в здравната комисия от БСП и засягаше единствено руската ваксина „Спутник V“. На вчерашното си заседание обаче здравната комисия пренаписа текста и одобри – в отсъствието на депутатите от БСП – предложение, в което не се споменава конкретна ваксина.

По време на днешното парламентарно заседание председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова подчерта, че прилаганите в България ваксини трябва да са минали оценка за безопасност и ефективност, независимо от техния производител. „Ние предлагаме българското правителство да се ангажира с доставка на повече продукти, но само ако те са минали централизирана оценка от Европейската агенция по лекарствата“, заяви тя. Чия ще е отговорността, ако ние решим да престъпим правилата и започнем преговори с руската страна, без да са минали оценка и настъпят някакви усложнения, попита тя. Д-р Даритова коментира, че редактираното предложение следва духа на това, внесено от левицата. Тя съобщи, че от руската страна са обяснили, че биха могли да подпомогнат ЕС с 50 милиона дози ваксини от юни месец и то след одобрението им от ЕМА. „Ние не посочваме конкретно име на продукт, защото това е твърде лобистко. В момента в Русия се разработват още два вида ваксини, които също биха могли да получат одобрение от ЕМА, защо да се ограничаваме до един продукт“, попита тя. Д-р Дариткова изтъкна още, че в руския лекарствен регулаторен орган Спутник V всъщност е записана под името „Гам-Ковид-Вак“ и на практика не се знае под кое тя ще бъде одобрена от ЕМА.

Очаквано, от левицата защитиха своето предложение за внос на Спутник V. Доц. Георги Йорданов подчерта, че централна Европа е пламнала от епидемията, като особено усложнена е ситуация в Чехия, а в Италия изборите се отлагат. Според него пътят за справяне с пандемията е превенцията чрез ваксинопрофилактиката.  С този темп на ваксинация у нас обаче, смята той, няма да можем да постигнем ваксинационния план и след 40 години. Ние максимално бързо трябва да се опитаме да осигурим ваксини за българските граждани. За добро или лошо, това е руската ваксина, заяви той. Не лобираме за руската ваксина, но това е практическото нещо, което може да бъде направено, заяви той.

Проф. Георги Михайлов защити предложението, внесено от БСП, с думите, че това е истинска българска политика, насочена към интересите на нацията. Той изтъкна, че ваксината е внесена в Унгария и Словакия, а Полша води преговори. Всяка държава членка на ЕС има право на екстрено законодателство да преговаря с трети страни и да реши своя ваксинационен план, заяви той, цитирайки мнение на европейския комисар по здравеопазване. Проф. Михайлов изтъкна, че руската ваксина е легализирана и вече се използва в европейски държави.

Той използва изказването си, за да изложи редица според него проблеми, които са се появили в овладяването на епидемията у нас.  По думите му липсва ясна разяснителна кампания за ваксините и са налице грешки в диверсификацията на ваксините.  Не е вярно, че доставките са ритмични, заяви той.

Д-р Джафер от ДПС определи редактираното решение като еманация на политическото надцакване в България. Тя подчерта, че днес, когато българските граждани трябва да чувстват, че политиците са обединени в името на тяхното здраве, отново виждат разделение. Д-р Джафер беше категорична, че отговорност на българското правителство е, спазвайки правилата за безопасност и ефективност, да осигури достатъчно ваксини за своите граждани. Всички продукти трябва да минават своя път на клиничните изпитвания, посочи тя, като допълни, че и използваните в момента продукти се прилагат под условие, но вече са налице достатъчно данни за тяхната безопасност и ефективност.

Христо Гаджев от ГЕРБ  обаче обясни, че повечето страни, в които се прилага руската ваксина, се ориентират към китайската поради намалени доставки. Всички страни, които получават руска ваксина, имат нередовни доставки, изтъкна той. По думите му в Унгария са внесени едва 2800 дози, а договорките с Русия са прекратени. Руската ваксина е с малки доставки, но с огромна пропаганда, смята той.

В крайна сметка, след поредните взаимни нападки и обвинения в лобизъм, парламентът очаквано одобри предложението на ГЕРБ.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PgJS

Магьосника 05.03.2021 13:41:42

Какво стана Доган върна ли Студения Резерв? Защото и аз имам Права и Свободи и мога да се Движа, но нямам Студен Резерв. Нали това е Демокрацията?


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...