!
Петък, 29 Март 2024
02
авг
1
 

Един огромен проблем, който Германия спешно трябва да реши

Четвъртък, 02 Август 2018 | 10:12:52 Дойче Веле
1

Валентина мери кръвното на пациентката, записва данните и бърза към съседната стая. Почти не ѝ остава време да разговаря с пациентите. "До лекарската визита в осем трябва да съм минала по всички стаи, да съм обслужила всичките 23-ма пациенти", разказва

Валентина мери кръвното на пациентката, записва данните и бърза към съседната стая. Почти не ѝ остава време да разговаря с пациентите. "До лекарската визита в осем трябва да съм минала по всички стаи, да съм обслужила всичките 23-ма пациенти", разказва тя. Помага ѝ Олег Буш. Той е на 48 години и отговаря за пациентите, настанени в хирургичното отделение на болницата в Зигбург. Работи тук като болногледач от над 20 години. Работата всъщност му харесва. Само да не беше постоянният стрес - но така е не само тук, но и в много други германски болници.

Малко персонал, много пациенти

Критичното положение в областта на грижите за болни и възрастни хора обременява много болници в Германия. Медицинските сестри и болногледачите са претоварени и се оплакват, че не могат да обслужват достатъчно добре пациентите. Малко над един милион германци работят понастоящем в тази област, до 2060 година обаче ще са нужни общо 3 милиона кадри. Причината: броят на старите и немощни хора, които се нуждаят от специални грижи, нараства: в края на 2015 година той е бил 2,9 милиона, до 2030 година ще нарасне на 4,1 милиона.

"Германия няма да може да се справи", смята Олег Буш. Той тъкмо раздава закуската на пациентите. "Сутрeшна смяна трябва да дават всъщност трима професионални болногледачи, а днес сме само двама. Кадрите просто не достигат", казва той. "За нас най-важното е пациентът да е добре обслужен. Но за да си свършим добре работата, сме принудени да пренебрегваме някои от нашите лични нужди", признава Олег Буш. На него често не му остава време да изпие едно кафе или дори да отиде до тоалетната.

Неотдавна германският министър на здравеопазването Йенс Шпан, министърката по въпросите на семейството Франциска Гифай и министърът на труда Хубертус Хайл представиха план за решително подобряване на грижите за възрастни и немощни хора, който днес (1 август) се обсъжда в Бундестага. Според този план, всяко разкрито ново работно място за болногледач в дадена болница трябва да се финансира изцяло от здравните каси. Шпан залага особено на привличането на болногледачи от чужбина.

 "Това е само малка стъпка към смекчаване на сегашната критична ситуация", казва Кристина Кьорнер от образователния отдел на благотворителната организация "Йоханитер" със седалище в Бон. Тя е медицинска сестра по професия и е добре запозната с положението. "Ситуацията се влошава, защото липсват все повече болногледачи. Обслужването на стари и немощни хора изисква от болногледачите все повече време и усилия, това потвърждава и моят дългогидшен опит", обяснява Кьорнер.

 Работата е тежка и зле платена

Въпреки критичната ситуация, Олег Буш с желание върши работата си всеки ден. "Обичам да се грижа за хората, затова и съм тук. Покрай работата просто забравяш за проблемите". Той препоръчва с тази професия да се захващат само онези, които наистина могат и обичат да работят с хора, а не тези, които търсят добро заплащане. "Не е правилно да станеш болногледач, защото искаш да печелиш добре. Тази професия трябва да се поема само от хора, които я обичат и вършат на драго сърце. Само тогава тя би имала бъдеще", казва Олег Буш, който междувременно е подготвил за лекарската визита няколко пациенти.

Кристина Кьорнер е на същото мнение. Тя обяснява, че през последните години са възникнали доста възможности за по-нататъшна квалификация на медицинските сестри и болногледачите. Който желае, може да изкара съответните специализации, споделя тя пред ДВ. Важното, според нея, е да се съзадат подходящи рамкови условия, за да стане професията на болногледача отново по-привлекателна. "Това е от голямо значение, защото недоволството сред кадрите в бранша расте. Те са претоварени от работа, а заплащането не е достатъчно", заключава тя.

Олег Буш е свършил задълженията си за днес. "Рамковите условия трябва да се подобрят. Когато има достатъчно болногледачи, работата върви по-добре", казва той. "Тук става дума все пак за живота на хората. Трябва да им гарантираме сигурна и надеждна грижа."

Източник: Дойче Веле, Автор: Тереза Состман



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
9XUp

Elf 02.08.2018 11:30:14

Zatova ostanete v Balgaria i hranete komunistite za bez pari.Deeba i evtinata propagannda tip ,,Partien sekretar,,.


Всичко за коронавируса
Още новини
Е-услуга на НЗОК улеснява пациентите да следят статуса на е-протокола си за лекарства
29.03.2024 10:16:26

Е-услуга на НЗОК улеснява пациентите да следят статуса на е-протокола си за лекарства

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) напомня, че здравноосигурените лица (ЗОЛ) могат да с ...

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.
29.03.2024 09:31:50

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.

От днес, 29 март, започва изпълнението на програмата на Националния осигурителен институт (НОИ) з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...