!
Четвъртък, 25 Април 2024
20
септ
 

Кирил Ананиев:

Заради липса на донори и медицински сестри в Европа спряха трансплантациите на чужди граждани

Петък, 20 Септември 2019 | 13:09:32


 „Проектът на Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията (2019 - 2023 г.)  обхваща всички видове органна трансплантация за български граждани в България, независимо от тяхната възраст и предвиж

 „Проектът на Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията (2019 - 2023 г.)  обхваща всички видове органна трансплантация за български граждани в България, независимо от тяхната възраст и предвижда мерки за идентифициране на всички потенциални донори. В този смисъл чернодробната трансплантация за деца може да бъде провеждана на територията на България при наличието на подходящ донор.“ Това каза министърът на здравеопзаването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на проф. Георги Михайлов относно относно трансплантационно лечение на български граждани извън територията на страната.

„За изпълнението на планираните мерки е предвидено и осигуряването на средства както за предтрансплантационния, трансплантационния и следтрансплантационния период (наблюдение, лечение, изследвания и др.), така и за необходимата апаратура и стимулиране на координаторите по донорство, трансплантационните екипи и медицинския персонал, ангажиран с дейността. За целта ще се търсят и възможности за осигуряване на европейски средства. Независимо от това, с проектобюджета на МЗ съм направил своята заявка пред Министерството на финансите“, допълни още министър Ананиев.

По думите му с предложените промени в Наредба № 2, които са разработени съвместно с представители на НЗОК, на родители на деца с онкохематологични заболявания и на лечебните заведения, в които тези деца се лекуват, е облекчен достъпът на българските граждани, в това число и на децата, до качествена и навременна медицинска помощ. „В момента извършването на трансплантация на органи и хемопоетични стволови клетки в чужбина може да бъде финансирано само в държави от ЕС, ЕИП, Конфедерация Швейцария или в държави, с които България има сключен договор. МЗ предлага това ограничение да отпадне и в случаите, когато трансплантация не може да бъде извършена в България, такава да бъде финансирана в най-подходящото за пациента лечебно заведение в чужбина. Грижата за контакт и комуникация с трансплантационни центрове ще бъде не на пациента, а на отговорните публични институции - НЗОК и ИА „Медицински надзор". Извършените по този ред трансплантации ще бъдат финансирани от държавата. Промените са публикувани на сайта на МЗ и до края на месец септември ще приключи обсъждането им“, каза министърът.

Той допълни, че страната ни полага всички необходими усилия, за да засили сътрудничеството за обмен на органи и да се присъедини към Евротрансплант като равноправен партньор. „Показателно в това отношение е, че след създаването на ИА „Медицински надзор", България е предоставила по линия на Евротрансплант  7 органа, 4 от които – бял дроб. Страната ни се присъедини и към FOEDUS – платформа за обмен на органи между членовете на организацията. Предвид липсата на специалисти в страната, които могат да провеждат белодробна трансплантация, продължава сътрудничеството с отделението по гръдна хирургия към Многопрофилна болница – Виена за обучение на български специалисти. Четирима наши лекари вече преминаха краткосрочно обучение във виенската болница, а през месец януари 2020 г. ще започне дългосрочно обучение на 16 наши специалисти", поясни министър Ананиев.

Проф. Михайлов настоя в програмата да се обърне сериозно внимание на клетъчната трансплантация, но тък като тя била отново неглижирана, това можело да стане през следващите месеци до приемането на бюджета. Той изрази и несъгласен и всяка промяна да става след печално събитие като визира починалата в края на юни 6-годишна Мария.

„Променяме сега наредба 2, защото споразумението, което имахме с болницата във Виена беше не само за обучение, но и за трансплантации на български граждани. Не само в Австрия, но и във всички европейски държави беше прекратено извършването на трансплантации на чужди граждани. Това не е български проблем, а проблем на Европа. И то беше прекратено не само заради липса на донори, но и заради липса на медицински сестри. Не съм човек, който върви след събитията, отвърна министър Ананиев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
p#2P


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...