!
Четвъртък, 28 Март 2024
03
юли
 

Излезе от печат бр.27 на вестник „Форум Медикус“

Понеделник, 03 Юли 2017 | 09:47:32


Седмичникът за медицина и здравеопазване отразява горещите теми от изминалите дни, с изключение на оставката на управителя на НЗОК, която бе подадена след редакционното приключване на броя. Всъщност между редовете на написаното също може да се открият

Седмичникът за медицина и здравеопазване отразява горещите теми от изминалите дни, с изключение на оставката на управителя на НЗОК, която бе подадена след редакционното приключване на броя. Всъщност между редовете на написаното също може да се открият подбуди и подбудители на тази оставка.

Новият брой извежда на първа страница темата за проектите в спешната помощ, които „се движат бавно“, и огласява позицията на сдружението на работещите в сектора, в която са фиксирани и основни проблеми – как днес работят спешните отделения /без стандарт/, как липсата на модерна техника и автомобили се отразява на спазването на минутите за овладяване на истински спешни състояния, ще има ли реално продължително обучение на работещите в сектора и т.н. Нито въпросите са нови, нито отговорите обаче „ще пристигнат точно и навреме“. Безспорен акцент в бр. 27 е коментарен репортаж със заглавие „Болничка на края на…света“ – едно описание на атмосфера, трудови условия и морални взаимоотношение, което потриса със своята острота. Дори само с факта, че всичко разказано се случва край столицата, пред очите на всички, които редят думи и обещават някаква реформа в изстрадалата здравна система. Това е тъжен разказ за изстрадали лекари и професионалисти по здравни грижи, които имат силата и морала да работят и на такива места.

Отзвук от една дискусия в новия брой е коментар за мястото и тревогите на професионалистите по здравни грижи, които се трудят в детски заведения и училища – става дума за условия на труд, за средна възраст, за продължаващо обучение, а не на последно място – и за възнагражденията на хората, които отглеждат най-малките, за да работят родителите им спокойно.

Пак по темата е отговорът на д-р Красимира Костадинова от Националния център по обществено здраве и анализи на въпроса „Как общественото здраве пази децата?“. Експертно и задълбочено д-р Костадинова разказва за постигнатото и желаното по въпросите за намаляване на детската смъртност, новите видове интегрирани услуги, затлъстяването сред децата и др. Един от изводите е, че реализирането на целите в програмите и проектите се нуждае както от разбиране, така и от финансово обезпечаване, а не на последно място – и от кадри, които да извършват тези толкова важни стъпки, оставащи най-често невидими за обществото и финансиращите.

Акцентите от отминалата седмица също присъстват в новия брой на специализираното издание: предложения на асоциацията на частните болници как да се намали административната тежест в системата; пряка кореспонденция от последното заседание на Комисията по здравеопазване; проект на МЗ за отпускане на стипендии за специализанти; позиция на БЛС относно лимитирането на дейности в болничната помощ и др.

В научно-пропедевтичен план е издържана статия за клинично изпитване с окуражаващи резултати при злокачествен плеврален мезотелиом.

ЕМА в България? – тази тема не за пръв път присъства на страниците на вестник „Форум Медикус“, като сега е продължена с възможности за дигитална дискусия дали бихме могли да настояваме европейската агенция по лекарствата да бъде разположена в нашата страна.

В брой 27 на „Форум Медикус“ са отразени още: вести от Пловдив; новини от болници и медицински университети, както и позицията на СЗО, която определя малтретирането на възрастни хора /във всичките му аспекти, включително икономически/, като значим обществен проблем.

Така в бр. 27 на специализираното издание темата за парите за здраве и за здравеопазване преминава като „тънка ярка линия“ през всички публикации. Вероятно тази тема е в основата и на коментираната в началото на рецензията оставка.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5P1d


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш
28.03.2024 11:41:48

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш

Все още много повече грипни вируси се доказват, отколкото COVID и респираторните вируси, но и те ...

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“
28.03.2024 10:59:32

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“

В структурата на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив вече работи Отделение по нуклеарна ме ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...