!
Сряда, 24 Април 2024
13
юни
 

Из вестниците: „Пирогов“, Александровска и нова болница в Панагюрище

Понеделник, 13 Юни 2016 | 15:08:25


„От "Пирогов" охотно се оплакаха от абсурди и странности в договора за фина

„От "Пирогов" охотно се оплакаха от абсурди и странности в договора за финансиране, който им предлага здравната каса, но самият контракт остана в тайна. От него са отстранени техническите грешки, но не е ясно има ли промяна по същество в условията, според които НЗОК ще плаща на спешната болница“, четем днес в „Сега“.

„В края на май директорът на "Пирогов" проф. Стоян Миланов заяви, че е получил проектодоговора за тази година в последния момент, има много объркани документи и резултатът ще е орязване на бюджета на болницата. Той даде и примери: посочени са имена на лекари, които изобщо не работят в "Пирогов", липсват клинични пътеки за консервативно лечение в урологията; има несъответствие с броя и вида на пътеките, по които болницата следва да работи; броят на интензивните легла, които ще се финансират от НЗОК, е лимитиран на 32, при положение че досега не е имало подобни ограничения“, припомня ежедневникът.

„Дни след това "Пирогов" подписа договор с НЗОК. От касата обясниха, че след среща с проф. Миланов са изчистени всички технически грешки като сгрешените имена на работещите в болницата лекари и е коригирано всичко, за което има резон да се поправи. Грешките се дължали на това, че договорите тази година са различни и вече има брой легла, които касата финансира заради въвеждането на задължителната национална здравна карта. Освен това работещите в столичната здравна каса били малко и натоварени и затова се получавали подобни пропуски. От НЗОК твърдят, че оплаквания за драстични грешки от други болници няма и едва при 4-5 лечебни заведения от всички 84 в София се наложило да се оправят документи“, пише още изданието и отбелязва: „И от касата, и от "Пирогов" отказаха да съобщят има ли промени в договора по същество - например в обема дейност, който ще плати касата, и съответно - в парите, които ще преведе, или пък в броя легла, които ще финансира. Т.е. не се знае дали по-важната за болницата част е поправена, как и с чия намеса.“

„24 часа“ пък се спира на Александровска болница, като разговаря с нейния директор. Доц. Костадин Ангелов разказва за обновяването на лечебното заведение и инвестициите, направени в него през последните години. По думите му, болницата е стабилизирана финансово и портфолиото на дейностите и услугите е увеличено. Обновени са клиниките по кардиология, хирургиите, клиниката по нуклеарна медицина, по образна диагностика, патологията, разказва доц. Ангелов. „Изградихме и Център по ранна диагностика на онкозаболявания в гастроенторологията, купихме бейби-циклотрон за производство на изотопи за нуждите на болницата. Това беше много труден мач, но с добър резултат за болницата. Вдигнаха се основни звена“, посочва той и допълва: „Искам да подчертая, че тези успехи са ни важни, но най-важна е политиката към хората. Администрацията няма приемен ден и час, работи се от тъмно до тъмно - всеки може да дойде по всяко време и да разговаря с някого от екипа.“

Директорът на Александровска болница казва още, че сред основните приоритети на болницата е политиката към младите лекари. „От моя малък опит и от всичко прочетено съм научил, че делът на служителите над средната възраст в една компания трябва да бъде равен на дела на младите. Преди 3 г. Александровска беше застаряваща болница -70% от работещите лекари и сестри бяха над 50-годишни. Решихме, че отваряме болницата за младите и ще направим всичко, за да я изберат и да останат дълго тук. За 2-а поредна година организираме събеседване за специализанти по новата наредба на МЗ. Направеното днес ще даде резултати след 5 г. От финансова гледна точка днес това е вероятно не много вярно решение и сме на загуба, но от мениджърска - решението е правилно, защото гарантира стабилност и просперитет“, смята той.

Друга болница пък е във фокуса на вниманието на няколко вестника. Става въпрос за нова болница в Панагюрище. „Новата болница "Уни Хоспитал", която в много отношения е уникална на Балканите, е построена само за година. В нея са налети 95 млн. лв. и е най-добрият пример за публично-частно партньорство в страната. В дружеството инвеститор "Асарел Панагюрище Здраве" АД участват "Асарел-Медет" АД, община Панагюрище и над 100 лекари, специалисти по здравни грижи и немедицински персонал, които ще получат най-добрия стимул за работа и професионална реализация“, четем в „Стандарт“, който отбелязва, че акцентът е специализиран център за лечение на онкоболести.

Болницата ще има 310 легла и над 700 служители, информира още изданието и отбелязва: „Така на мястото на общинската болница с десетина лекари сега работят медици в 36 специалности, което дава възможност на клиниката да покрие трето, най-високо ниво на качество.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2u6y


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...