!
Четвъртък, 28 Март 2024
25
ян
2
 

Из пресата: Палиативни грижи за онкоболни, емоционална подкрепа за онкоболни, седмица за борба с РМШ

Четвъртък, 25 Януари 2018 | 09:18:22
2

„40 болници и диспансери са приели и правили химиотерапия на близо 32 000 души у нас през 2017 г., за което са получили 327 милиона лева. Годишно смъртността от ракови заболявания в България е около 18 000 души. Едва 2000 от тях лежат в болница и

„40 болници и диспансери са приели и правили химиотерапия на близо 32 000 души у нас през 2017 г., за което са получили 327 милиона лева. Годишно смъртността от ракови заболявания в България е около 18 000 души. Едва 2000 от тях лежат в болница или хоспис по пътеката за палиативни грижи, т.е. получават специализирани грижи за хора в терминално състояние. За останалите 16 000 никой не се е почувствал длъжен”. Това пише днес „Сега” в материал за оказването на палиативни грижи за онкоболни у нас.

„Потресаваща е и разликата - в провинцията, в диспансерите във Враца, Варна, Русе, Бургас, Благоевград и Шумен, приемат терминални пациенти. В София и Пловдив, където са най-големите клиники, откъдето минават най-много пациенти и се изписват най-скъпите лекарства – не”, констатира авторът.
„Не че е толкова съществено, но доводът, че здравната каса плаща малко - само 51 лв. за ден и парите не стигат дори да се покрият разходите за пациента, явно не важи във Враца, където 404 души са получили човешко отношение и достоен край. Но е водещ за София, където 15 болници са осигурили палиативна пътека за 17 души от над 10-те хиляди, приети за химиотерапия. Болници, които получават по 15 000 лв. за пациент за лекарства, дори нямат хоспис или отделение, където да приемат същия пациент, когато е в терминално състояние”, посочва публикацията.
„Въпросът не е само в пари, липсата им, правила, институции и вършат ли си или не работата. Всичко това съставлява само част от факторите, довели ни до завършената дехуманизация, до пълното оскотяване. Проблемът е във всички нас, които - очевидно, събрани по неволя накуп на една територия, не умеем и не желаем да се държим като общество. Не просто всеки един гражданин на България позволява това да се случва и безучастно живее в глутницата, където слабите и умиращите са нежелани. Почти няма човек в България, който да не е минал през този ад, да не е наблюдавал агонията на терминално болни близки. И да го е приел до някаква степен за нормално, а след погребението да е забравил и продължил напред”, коментира изданието.

Центърът за пациента, отворил врати в УСБАЛО, фокусира вниманието на някои вестници. „Психолози помагат на хора с онкоболести в нов център за пациента в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология. Там болните и техните близки получават емоционална подкрепа за преодоляване на заболяването”, пише „24 часа”, като уточнява, че услугите на центъра са безплатни.

„Анкета сред пациенти преди официалното му откриване 77 % казват, че биха искали повече информация за заболяването и лечението си за предпочитане чрез пряк разговор и информационни брошури. Сред основните препоръки към болницата е подобряването на битовите условия и на приема в лекарските кабинети и комуникацията с медицинския персонал. Никой от анкетираните не е съобщил за искано нерегламентирано доплащане или принуда срещу такса да избира екип”, допълва всекидневникът.

Печатните издания се спират и на седмицата за борба с рак на маточната шийка. „Общо 50 000 момичета на възраст 12-13 години са ваксинирани безплатно за рак на маточната шийка по Националната програма за първична профилактика. Това обяви вчера в парламента зам.здравният министър Светлана Йорданова, където бе отбелязана Европейската седмица на рака на маточната шийка. От изнесените данни става ясно също, че всяка година диагнозата се поставя на 1100 българки”, четем в „Телеграф”.

„Труд” пък допълва, че до 26 януари 2018 г. в Народното събрание ще бъде разположен щанд с информация за методите за превенция на единственото предотвратимо до момента онкологично заболяване и за действащата Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. „Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева поздрави Комисията по здравеопазване, под чийто патронаж се провежда събитието. Инициативата се провежда за 11 път”, пише вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CVzP

Гост 25.01.2018 11:49:06

Болници, които получават по 15 000 лв. за пациент за лекарства, дори нямат хоспис или отделение, където да приемат същия пациент, когато е в терминално състояние”, посочва публикацията. Таиз лелка писала това се излага. Те получавт тези пари ЗА ЛКЕАРСТВАТА НА ПАЦИЕНТА, а не да си строят стаи и отделения. И докато тези медии лицемерно си пишат Въпросът не е само в пари, дотогава ще продължава разликата между стандарта тук в кочината и този в Германия. При германски осигуровки тогава ше има германсо качество и В НИКАКЪВ ДРУГ СЛУЧАЙ , пък си драскайте колкото с искате ,реалностите са други

Работеща в КОЦ-Бургас 25.01.2018 09:36:25

Пропуснахте да отбележите - освен че са ниско заплатени, Палиативните грижи влизат в лимитните дейности - абсолютен парадокс...


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...