!
Петък, 19 Април 2024
21
февр
6
 

Проф. Тодор Кантарджиев:

Когато има епидемичен взрив антиваксърите са тихи

Четвъртък, 21 Февруари 2019 | 16:28:08
6

Морбилите са опасни, ако родителите са пропуснали ваксинацията и детето е на две-три-четири години. Това е опасната възраст. Опасно е и за малките деца, които са навършили 13 месеца и не са ваксинирани. Това каза директорът на Националния център по зар

Морбилите са опасни, ако родителите са пропуснали ваксинацията и детето е на две-три-четири години. Това е опасната възраст. Опасно е и за малките деца, които са навършили 13 месеца и не са ваксинирани. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев пред радио „Фокус“.

По думите му, за да не се стига до епидемия трябва да се използват медиаторите сред ромската общност. „Това е една институция от 150 образовани момичета и момчета от ромски произход, които правят връзката на здравните власти с населението. Защото на една майка ромка, като кажеш, че морбилито е опасно заболяване, че в Румъния по-миналата година няколко десетки деца са починали, защото не са били ваксинирани и са се разболели, ромките сами търсят да ваксинират децата си“, каза проф. Кантарджиев.

Той обаче уточни, че не така стои въпроса с някои образовани българки. „Слава Богу, само малко от тях- до 1%, не искат да си ваксинират децата. Обикновено обаче, когато има епидемичен взрив те са тихи. Те обикновено са много шумни в масмедиите и в публичното пространство, когато има епидемично благополучие, когато няма епидемии. Сега имаме взрив от морбили и са тихи. И даже забелязал съм журналистите ги търсят така, като поканят някой като мен в студиото да има и един такъв антиваксър, за да станело по-интересно. Аз лично страня от такива контактни и ненаучни дискусии“, каза проф. Кантарджиев.

За масовото разпространение на морбили той цитира анализ на Световна здравна организация, по отношение на европейското здравно пространство. „През 2018 г. има 13 пъти повече случаи от 2016г., като през 2017г. има 3 пъти по-малко случаи от 2018г. Плашещо ли е? Плашещо. Значи 2018г. има над 70 000 болни, като най-много болни са в Украйна – 36 000. Да си правят много добри изводи работодатели по морето, които канят на работа в нашите курорти за персонал хора от Молдова, Украйна. Трябва да са наясно дали тези хора са ваксинирани и ако не са или ако не могат да докажат, че са ваксинирани, аз ако бях собственик на хотел, щях да купя ваксина, защото разболеят ли ми се чужденците в хотела, ви гарантирам, че следващите пет години няма да се радвам на посещаемост“, каза проф. Кантарджиев.

Директорът на НЦЗПБ заяви, че имаме по няколко хиляди случая на скарлатина на година, което не е характерно за модерна държава в 21 век, като причината е, че не се правят микробиологични изследвания. „Скарлатината е заболяване, което е била характерно за моята младост и поколението, родено през 60-те години. То се причинява от микроб, който е масов, който прави ангината при децата. Този микроб е бил най-големият бич за общественото здраве- причинител на вътрболнични инфекции, родовата треска, това е микробът убил най-много родилки в света последните 4 века. И този микроб, обаче се оказа, че е много чувствителен на антибиотици и затова изчезна ревматизмът, изчезна заболяванията, които са следствие на скарлатината. Антибиотиците са много ефективни, но и много евтини, а българските лекари са свикнали така нещо модерно да е и в момента недолекуват децата, по отношение на този микроб. Трябва достатъчно дълго време да се дават антибиотици от групата на пеницилина, за да няма скарлатина и да няма деца с болни гърла“, каза той.

Варицелата е инфекция, която на 4-5 години прави пикове. Тази година имаме по-малко от миналата заразени, а миналата по-малко от по-миналата година. „Това е една хубава тенденция, но трябва да решим – ще се слага ли тази ваксина на малките деца, как ще се слага, кога ще се слага на децата, за да не боледуват. Лично моето мнение, казвам го не като председател на Експертната комисия за ваксинопрофилактика на държавата, а го казвам като лекар, че тази ваксина може да се направи така – да е по програма на министерството, както се плащат много програми, но майките да казват – искат ли да се ваксинират децата или не искат“, категоричен беше проф. Тодор Кантарджиев.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
d6AS

ОПЛ 22.02.2019 09:00:11

Уважаеми ,гост-21,38,51, проф Кантарджиев ,заедно с проф Кожухарова са едни от последните хабилитирани лица с отношение към науката , ,академични знания и гражданска позиция След тях на територията на нашата ТАТКОВИНА ,поради трайно настаняване на невежеството ще се търкалят само тръни.

Гост 24.02.2019 13:36:01

Значи един ден,след проф Кантарджиев и проф Кожухарова България е обречена на гибел от микроби и вируси,така ли?Кукуригу.

Гост 21.02.2019 21:38:51

Кантарджиев е просто един псевдоепидемиолог, който забавлява неуките....не му се сърдете, той толкова си може, нищо че е директор на НЦЗПБ - Национален център по заразни и паразитни болести. В този център няма ли епидемиолози, вирусолози, че този смешник е експерт по всички болести???????

Dr_Doolittle 21.02.2019 19:34:29

и в момента недолекуват децата, по отношение на този микроб. Трябва достатъчно дълго време да се дават антибиотици от групата на пеницилина, за да няма скарлатина и да няма деца с болни гърла“, каза той. Алоо драги да не би лекарите да дават антибиотика в устата на децата ,та те не недолекували .Непрекъснато пиша на рецептата 7 дни курс ,ама никой не го спазва. Айде малко с мисъл говорете, не ни се слушат и четат всеки ден глупости на хора от МЗ, изпростявате безумно в желанието си да сте интересни на журналистите

Гост 21.02.2019 16:33:58

В Германия ваксината за Варицела е задължителна !

Гост 22.02.2019 18:55:20

Ама германците нямат ежемесечна заболеваемост от варицела ,докато ние си имаме


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...