!
Петък, 29 Март 2024
06
юли
3
 

Доц. Иво Петров:

Лимитите ограничават не само правото на труд, но и правото на лечение

Четвъртък, 06 Юли 2017 | 15:36:29
3

„Смятам, че вече на всички е ясно, че са назрели промени в здравеопазването като система. Структурата, която в момента функционира, е повече от ясно, че страда от недоимък на средства и всъщност лимитите са донякъде принудителни“. Това заяв

„Смятам, че вече на всички е ясно, че са назрели промени в здравеопазването като система. Структурата, която в момента функционира, е повече от ясно, че страда от недоимък на средства и всъщност лимитите са донякъде принудителни“. Това заяви кардиологът доц. д-р Иво Петров пред БНТ.

Според него обаче лимитите ограничават не само правото на труд, но и правото на лечение. „Ако наистина искаме да вървим към модерно здравеопазване, трябва да въведем някоя от системите, която е приложена с огромен успех в екстремно социални страни като Франция, Япония, Холандия. Това са хибридни системи, които балансират между социалния стълб и допълнителното финансиране. В България в момента такова допълнително финансиране съществува, но то е хаотично и дивашко”, посочи доц. Петров.

 Той поясни, че допълнителното финансиране трябва да намери своя законов израз. Това може да бъдат допълнителни фондове, допълнителни фондации, спомоществователни дружества или облекчение на инвестициите в здравеопазването и лечението на тежки заболявания. „В момента това допълнително финансиране се осъществява от роднини и познати по различни начини – под маса, над маса и това трябва да бъде прекратено”, обясни д-р Петров.

„Повече от 20 години слушаме за това, че здравеопазването е безплатно. Една лъжа, когато е повече от ясно, че здравеопазването е много скъпо. Модерното здравеопазване е изключително скъпо и ние трябва да помогнем на институция като Здравната каса, която задължително трябва да остане като социален стълб, да има допълнително финансиране и по-добър контрол на разходваните средства“, отбеляза още д-р Петров.

По повод решението на НЗОК да се откаже от намерението си да задължи болниците да въведат от следващата година автоматизирани и полуавтоматизирани системи за приготвяне на лекарствата за химиотерапия, за да спре разхищението на скъпи медикаменти, доц. Петров каза, че въвеждането им би довело до повече прецизност в разходването на лекарства.

„В повече от 99% от случаите не става въпрос за спекулация, в никакъв случай не мога да си помисля, че става въпрос за спекулация от страна на лекарския или сестринския екип. Извън това, наистина трябва да се въведе система за контрол и най-вече за рационално използване на количествата, които не са били употребени при конкретен пациент. Огромна част от ефикасните лекарства се дозират според килограмите му. Не е честно, когато на пациент с малко тегло, остане огромно количество и то трябва да бъде изхвърлено в кошчето, при положение, че може да бъде използвано за друг пациент със същото тегло“, заяви той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
htyj

Гост 06.07.2017 22:55:42

Лимитите се въведоха, защото всеки Сульо, докопал се до политически пост или забогатял от държавни поръчки, в един момент решава, че трябва да пооткрадне от гарантираните средства за здравеопазване. То не бяха аптеки на всеки ъгъл, след това МЦ-та и болници. Сега никнат PET-скенери като гъби. И всеки иска да избие вложението за 2-3 години. Е, няма как да се получи.

LDcY 06.07.2017 20:07:31

За твое сведение, Петров е първият, коойто скочи против болничните лимити при Москов, и то когато беше министър.

Elf 06.07.2017 18:05:20

Limitite gi izmisli Petroff.Trabva da bade saden za masov genocid na balgarite !


Всичко за коронавируса
Още новини
1,3% положителни проби, отново няма починали
29.03.2024 08:47:50

1,3% положителни проби, отново няма починали

12 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 907 теста, което прави 1,32% пол ...

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...