!
Вторник, 16 Април 2024
09
март
 

Кандидатите за депутати:

НЗОК трябва да бъде демонополизирана, но това трябва да стане поетапно

Почти всички представители на партиите смятат, че болниците не трябва да са търговски дружества

Четвъртък, 09 Март 2017 | 15:08:25


Контролът върху парите за здраве, статутът на болниците и монополът на НЗОК бяха основните теми в предизбо

Контролът върху парите за здраве, статутът на болниците и монополът на НЗОК бяха основните теми в предизборния диспут за здравеопазване по БНТ днес. В студиото бяха д-р Ваньо Шарков, представител на коалиция РБ–"Глас народен", д-р Десислав Тасков от БСП, Веселин Марешки - „Воля“, Георги Кючуков - коалиция АБВ–Движение 21, Николай Минков - Коалиция на недоволните, Минчо Христов от „Възраждане“ и д-р Нигяр Джафер от ДПС.

Кандидат-депутатите се обединиха около тезата, че трябва да има реално остойностяване на разходите в лечебните заведения, както и че НЗОК трябва да бъде демонополизирана, но това трябва да стане поетапно.

„Имаше доброволни здравноосигурителни дружества, които впоследствие станаха застрахователни. Кой обаче има здравна застраховка? Застрахователите имат само корпоративни клиенти. Към настоящия етап единствената правилна мярка е да имаме надграждане на съществуващия модел с допълнителен, доброволен здравноосигурителен пакет, който да може да гарантира, че онези хора, които искат да увеличат своите здравноосигурителни вноски, ползвайки доброволен пакет, могат да го направят за дейности, които не са финансирани през НЗОК“, каза д-р Шарков.

Според д-р Нигяр Джафер е факт, че българският пациент е най-доплащащият и най-късно диагностициран, както е факт и, че НЗОК всяка година има дефицит от 200 млн. лева. „Ако демонополизацията на НЗОК не стане, системата просто ще продължи да генерира дефицит и няма излизане от този порочен кръг. Трябва да възстановим връзката между първичната извънболнична помощ, болниците и спешната помощ и да осигурим продължително лечение, и, ако може, интегрирани медико-социални грижи в отдалечените райони“, каза тя.

Д-р Георги Кючуков заяви, че не е нужно да измисляме топлата вода, а можем да вземем системата наготово, например от Израел. Там във всяка болница имало звено, в което пациентът се лекува комплексно, а здравен фонд плаща процедурите по отделно. „Да, не стигат средствата. Трябват по 6% върху БВП минимум, но това може да стане чак когато осигурим контрол“, каза той.

Д-р Нигяр Джафер поясни, че най-доброто решение е създаването на диагностично-свързани групи, но те изискват много по-голям ресурс. „От 3,5 млрд. лева, бюджетът за здравеопазване трябва да стане поне 10 млрд. лева“, каза тя.

Според д-р Тасков първо трябва да се концентрираме върху течовете в системата и след това да се пристъпи към промени. „Болниците не бива да бъдат търговски дружества, но първо трябва да се осигури контрол“, категоричен беше той. Че трябва да се премахне статутът на болниците като търговски дружества се съгласиха почти всички кандидат-депутати. Според д-р Нигяр Джафер обаче това би довело до катаклизъм на този етап.

Според д-р Шарков решението с контрола на разходите и спирането на течовете в системата е в реалното остойностяване на разходите в болниците. „Това е процес, който започнахме и сме стигнали до 70 клинични пътеки. Оттам нататък този процес трябва да бъде продължен. Когато имаме остойностяването на медицинските разходи в различните видове лечебни заведения, а държавата и общината, като собственик, поеме стопанските разходи, тогава ще имаме нормално финансиране и ще влезем в нормален ред. Ако и по това можем да постигнем надпартиен консенсус, съм готов да го направим“, каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
w1mf


Всичко за коронавируса
Още новини
Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030
16.04.2024 19:07:44 Надежда Ненова

Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030

Комисията по здравеопазването прие Националната здравна стратегия 2030 от третия опит. Пр ...

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID
16.04.2024 17:26:25

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) изнесоха нови данни, от коит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...