!
Събота, 20 Април 2024
24
юли
 

Светлана Йорданова:

Наредбата за медицинска експертиза не ощетява хората с увреждания

Вторник, 24 Юли 2018 | 10:33:47


Категорично не може да се говори за отнемане на права, нито за намаляване на процента инвалидност. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова пред БНТ по повод одобрените от правителството промени в Наредбата за медицинската експ

Категорично не може да се говори за отнемане на права, нито за намаляване на процента инвалидност. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова пред БНТ по повод одобрените от правителството промени в Наредбата за медицинската експертиза, с което се целят осъвременяването и обективизирането й. „Медицинската оценка е един ключ към системата, ние искаме този ключ да бъде прецизен и да бъде медицински аргументиран и обоснован“, каза зам.-министър Йорданова.

По думите й фалшивите телкови решения ще бъдат спрени чрез информационната система за медицинска експертиза, която вече е започнала да работи по-ефективно. "Ще бъде доизградена със специални сигнални контроли, които ще ни позволяват да въведем контрол върху медицинската документация, както и че ще въведем контрол на случаен принцип върху документацията, която ни се предоставя. Това означава, че при едно готово телково решение национален експерт на лекарска комисия ще има право, то е заложено в правилника на НЕЛК, да изиска допълнителна медицинска документация, която да бъде от друго лечебно заведение и друг лекар, различен от този, който сега е работил по подготовката на медицинската документация“, уточни Йорданова.

Тя подчерта, че категорично няма да има намаляване на процента инвалидност, въпреки отпадането на автоматичното събиране на заболявания. „Когато ще се изчислява процент на функционален дефицит по едно основно заболяване, процентите, които са определени в по-голямата си част са завишени с цел да компенсират тези съпътстващи заболявания, които обикновено хората, които имат едно водещо заболяване имат. Имаме само един казус, но той по-скоро е свързан с това, че в Кодекса за социално осигуряване личната помощ и по-високата степен на помощта от страната на държавата се определя от 91 процента до 100 процента. При тежките степени на малка част от заболявания, тежката степен на увреждане, когато се изчислява между 80 и 91 процента се губи тази възможност. Затова затвърдихме тази възможност в Приложение 2, като ясно записахме, че при хората, при които уврежданията, тежката степен на увреждане 80 и над 80 процента, но не и 100 процента и имат множество заболявания, които са над 50 процента, ще се даде възможност да се сумират, да се прибавят към тези 80 и над 80 процента 20 процента от общия сбор, което означава, че хората ще бъдат осигурени по отношение на личната помощ и ще бъдат осигурени по отношение на това, че ще бъдат в по-високата категория за заплащането на инвалидната пенсия“, поясни зам.-министър Йорданова.

По думите й дефинитивните заболявания и сега дават възможност телковите решения да бъдат пожизнени, но  много често хората с ампутация имали много по-тежки други заболявания, което налагало и редовното явяване пред ТЕЛК-комисия. „За да може да сме сигурни, че тези хора няма да бъдат разкарвани допълнително, ръководството на Министерство на здравеопазването взехме решение да имаме едни методически указания, които да бъдат разписани от министъра на здравеопазването, които ясно и точно да посочат при какви точно заболявания и при каква степен на увреждане, да се налага ново освидетелстване“, каза Йорданова.

Като една от положителните промени зам.-министър Йорданова посочи повишаването на процентите инвалидност на хора със злокачествени заболявания. „Това беше въведено по решение на нашите национални консултанти, които в абсолютно всички области бяха категорични, че правата на хората, преживяващи онкологични заболявания трябва да бъдат уеднаквени и да бъдат осигурени. Тежките психологически травми, които те преживяват в следствие на тези заболявания и постоянната опасност от развитие на някое друго подобно онкологично заболяване, наистина се окачествява от тяхна страна като много сериозен проблем. Затова между другото, това е едно от нещата, които ние го въвеждаме, не успяхме да почерпим опит в други системи в ЕС, смятаме, че тук сме революционери в това отношение“, каза Йорданова.

Тя коментира и идеите на управителя на НЗОК д-р Дечев Дечев за реформа в ръководството на Касата. „Определено аз мисля, че д-р Дечев е дал насоки по отношение на това кои са хората, които той смята, че биха могли да попречат на идеите му да се развият в Здравната каса. Той обаче има пълната подкрепа и на Министерство на здравеопазването, а и в него самия има пълна увереност, че крачките и стъпките, които предлага, може да ги реализира. И със сигурност знам, че трябва да има и екип от експерти, които са готови да развият неговите идеи“, каза тя.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
r2dE


Всичко за коронавируса
Още новини
Бивши чуждестранни студенти на МУ – Пловдив споделиха опит с бъдещи зъболекари
20.04.2024 11:40:20

Бивши чуждестранни студенти на МУ – Пловдив споделиха опит с бъдещи зъболекари

Вашата диплома е много по-важна, отколкото можете да си представите, но не по-малко значение имат ...

Експерти: Бременните да се ваксинират срещу коклюш
20.04.2024 10:51:16

Експерти: Бременните да се ваксинират срещу коклюш

Важно е бременните жени да се ваксинират срещу коклюш. Така смятат епидемиоложката д-р Христ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...