!
Вторник, 16 Април 2024
27
юли
 

Жени Начева:

Натискът на лекарствата е огромен, трябват варианти за спиране на тази лавина

Петък, 27 Юли 2018 | 15:40:14 Ирина Пекарева


Натискът от страна на лекарствата е огромен и трябва да се търсят варианти за спиране на тази лавина. Това заявява председателят на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева по време на обсъждането на бюджетната прогноза за 2019 г. на заседание на Надзора от

Натискът от страна на лекарствата е огромен и трябва да се търсят варианти за спиране на тази лавина. Това заявява председателят на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева по време на обсъждането на бюджетната прогноза за 2019 г. на заседание на Надзора от 13 юли. „При сега действащата нормативна уредба това категорично не може да стане. Ако в болничната сфера с контрол може да се овладее нещо, с разчети, с анализи, то в лекарствената сфера само с контрол не виждам как ще стане, дори и да въведем електронната рецепта, пък дори и тя да заработи от 1 януари“, посочва Начева.

Плановете за идната година включват увеличение на общите средства за лекарства със 175 млн. лв., като в тях се включва и очакваният дефицит от тази година, който според прогнозите може да се намали до около 40 млн. лв.

Към момента обаче няма яснота колко нови молекули ще бъдат включени през Комисията за оценка на здравните технологии и в каква степен това ще утежни бюджета за лекарства. „В тази връзка тук в министерството с д-р Пенков организираме една работна група и до края на месеца трябва да докладваме на г-н Ананиев за спешни промени във въпросната Наредба за оценка на здравните технологии, защото считаме, че в момента вратата е много широко отворена“, коментира Жени Начева и допълва: „За следващата година очакванията са колосални, огромни и с никакви отстъпки не можем да ги преодолеем, ако не вземем някакви по-оптимални мерки в тази посока“.

Със средствата за медицински изделия Касата няма особен проблем, но такъв – и то сериозен – имат пациентите. Проблемът е засегнат и по време на заседанието. От думите на Жени Начева става ясно, че планираното увеличение на бюджета на НЗОК по  това перо е в рамките на 17 млн. лв., но надзорниците се спират по-подробно на проблема с цените и регулацията при медицинските изделия. „Направили сме една работна група с „Митници“, НАП, за изготвяне на списък на медицинските изделия. Знаете, че няма списъци, по които да се определят цените. Според мен в спецификацията, която ще правим през м. септември, трябва категорично да заложим изискването наличие на съответното изделие поне в три европейски държави, да ни посочат цените, на които това изделие се реимбурсира в съответните държави, защото

иначе няма овладяване, да го кажа с една дума, без да имам доказателства за това – лобизмът за включване на едно или друго изделие. Няма как с този ресурс да се позволи да се отваря вратата безкрайно много“, коментира Начева.

Представителят на работодателите Григор Димитров на свой ред отбелязва, че тъкмо при медицинските изделия са най-големите доплащания от страна на пациента и посочва: „Трябва да направим нещо, защото тук доплащанията са в много големи размери. И са неконтролируеми.“ От думите на председателя на Надзора обаче става ясно, че промените по отношение на медицинските изделия ще могат да бъдат приложени едва от 2020 г.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pQfs


Всичко за коронавируса
Още новини
Сдружение „Зачатие“ отбелязва 20-годишен юбилей
16.04.2024 12:30:27

Сдружение „Зачатие“ отбелязва 20-годишен юбилей

Сдружение „Зачатие“, първата независима и изцяло доброволческа организация на хората ...

ИАМН проверява специализант хирург, опитвал се да прави гинекологични прегледи
16.04.2024 11:43:34

ИАМН проверява специализант хирург, опитвал се да прави гинекологични прегледи

Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор" (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...