!
Петък, 19 Април 2024
02
окт
6
 

Няма пропуски в лечението на пациентката със сепсис, категорични от ВМА

Понеделник, 02 Октомври 2017 | 17:22:18
6

Няма пропуски в диагностично-лечебния процес при пациентката Петя Илиева. В това са категорични от Военномедицинска академия. От болницата оповестиха резултата от проверката по случая с починалата в края на август жена. Той бе разпространен в медиите,

Няма пропуски в диагностично-лечебния процес при пациентката Петя Илиева. В това са категорични от Военномедицинска академия. От болницата оповестиха резултата от проверката по случая с починалата в края на август жена. Той бе разпространен в медиите, след като синът на пациентката, който е спешен медик в САЩ, обвини лечебното заведение, че не са се вслушали в мнението му относно лечението на майка му.

Ръководството на болницата винаги се отнася с необходимата сериозност и отговорност относно получени сигнали за евентуални нарушения, заявяват от болницата, като допълват, че след получаване на сигнала със заповед на началника на ВМА е назначена проверка. 

Предоставяме резултатите от нея без редакторска  намеса.

Пациентката постъпва в спешен неврологичен кабинет на ВМА, МБАЛ – София, на 31.08.2017 г. в 00.50 ч., с оплаквания от болки в кръста от 24 часа и принудителна поза. Преди това тя е посетила неврохирургичен кабинет на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов”, където са й препоръчали консултация с невролог, с какъвто там не разполагат в момента. Пациентката и нейната придружителка не съобщават за други заболявания. Дежурният невролог във ВМА не установява неврологична симптоматика, но предвид увреденото общо състояние на пациентката назначава клинично-лабораторни и образни изследвания – пълна кръвна картина, биохимия, рентгенография на бял дроб и сърце, латерография, тропонин.

Първите резултати от изследванията са готови в 01.35 ч. и от тях става ясно, че пациентката е с полиорганна дисфункция на базата на инфекция с неясна етиология. След получаване на всички резултати от назначените изследвания е проведена консултация с дежурния лекар в спешен терапевтичен кабинет, който взема решение за хоспитализация по спешност и в 03.05 ч. болната е приета в Клиника „Спешна терапия”. 

В клиниката пациентката е настанена на легло и незабавно е прегледана от дежурния лекар. Последният е назначил кислород с маска, вливания, кожно-алергична проба и антибиотично лечение. Първата апликация на антибиотика – Цефтриаксон, е към 06.00 ч., веднага след получаване на резултатите от кожно-алергичната проба. По-късно е добавен втори антибиотик – Левофлоксацин Назначени са разширени хематологични и биохимични изследвания, резултатите от които дават основание на дежурния дневен екип, явил се на смяна в 08.00 ч., да постави диагноза „Сепсис. Септичен шок”. За поставянето на окончателна диагноза „Сепсис” не са достатъчни клиничните и лабораторните данни, поради това са назначени микробиологични изследвания – урокултура и хемокултура.  Резултатите от хемокултурата, получени на следващия ден (01.10.2017г), показват наличие на стафилококова инфекция – златист стафилокок, чувствителен и на двата приложени антибиотика.

С оглед уточняване източника на инфекцията са проведени консултации с токсиколог, офталмолог, специалист по инфекциозни болести, гинеколог, нефролог, коремен хирург, невролог, дерматолог, хематолог, специалист по диализно лечение, ехокардиография, ехография на коремни органи и на малък таз, токсико-химичен анализ на кръв и урина.

Проведени са допълнителни хематологични и биохимични изследвания, изследвания на хемостазата, назначени са серологични изследвания за Лаймска болест, Ку-треска, Кримска хеморагична треска, Хеморагична треска с бъбречен синдром, Бруцелоза, Листериоза, Хепатит В, С и D.

Междувременно полиорганната недостатъчност се задълбочава, към 11.00 ч. пациентката става неконтактна, със забавена неритмична сърдечна дейност и хипотония. Проведена е кардио-пулмонална ресусцитация, интубация и е поставена на изкуствена белодробна вентилация.

На фона на крайно тежко общо състояние – кома, в 16.14 ч. настъпва срив на хемодинамиката, който не се повлиява от проведените в пълен обем реанимационни мероприятия, и в 17.06 ч. е регистриран летален изход.

Както комисията, извършила проверката, така и Лечебно-контролната комисия считат, че няма пропуски в диагностично-лечебния процес при пациентката. За около 2 часа в спешното звено на ВМА, МБАЛ – София, са проведени два прегледа от специалисти, лабораторни и образни изследвания, и е взето решение за хоспитализация на пациентка, която постъпва с оскъдна анамнеза, насочваща към неврологичен проблем, без никакви анамнестични данни и/или медицинска документация за състоянието й до момента.

В Клиника „Интензивна терапия” в продължение на около 12 часа са използвани всички диагностични и лечебни възможности на болницата, но поради твърде напредналия стадий на заболяването, изходът е неблагоприятен.

Относно обвиненията, че дежурният лекар в спешното звено не се е съобразил с указанията, дадени по телефона от сина на пациентката, следва да се има предвид един от основните етични принципи в лекарската професия, залегнали в Кодекса за професионална етика на лекарите в България, а именно, че лекарят има право на професионална независимост и лична свобода за осигуряване на медицинска помощ и грижи за пациента, без външно влияние или намеса върху неговата професионална оценка, решения и действия, като поема отговорността за това, допълват от ВМА. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
k25F

az 03.10.2017 11:04:12

Излезе ли резултатът от аутопсията,че се касае именно за сепсис.

crocodile 03.10.2017 00:05:33

38C or <36C Heart rate >90bpm Respiratory rate >20 breathsmin or PaC02 <32mmHg and white blood cell count >12,000cellsmm3 или <4,000cellsmm3. Или казано по друг начин: "Сепсисът се установява по отношение на тези критерии за 10-15 мин, а не се чака 2 часа! За съжаление при липса на правила за добра медицинска практика, за което не са виновни само лекарите, населението ще мре като мухи! Никой нормален доктор в Западна Европа не лекува сепсис с посочените по-горе антибиотици. Трагедията е че в България няма обективен коригиращ фактор и държавата до 30 години ще изчезна като такава!)this.value=" onblur="if(this.value==)this.value=Това е подигравка с клиничната медицина! И сестрите в Англия знаят, че: "Sepsis: The systemic response to infection, manifested by two or more of the following, as a result of infection: Temperature >38C or <36C Heart rate >90bpm Respiratory rate >20 breathsmin or PaC02 <32mmHg and white blood cell count >12,000cellsmm3 или <4,000cellsmm3. Или казано по друг начин: "Сепсисът се установява по отношение на тези критерии за 10-15 мин, а не се чака 2 часа! За съжаление при липса на правила за добра медицинска практика, за което не са виновни само лекарите, населението ще мре като мухи! Никой нормален доктор в Западна Европа не лекува сепсис с посочените по-горе антибиотици. Трагедията е че в България няма обективен коригиращ фактор и държавата до 30 години ще изчезна като такава!">Това е подигравка с клиничната медицина! И сестрите в Англия знаят, че: "Sepsis: The systemic response to infection, manifested by two or more of the following, as a result of infection: Temperature >38C or <36C Heart rate >90bpm Respiratory rate >20 breathsmin or PaC02 <32mmHg and white blood cell count >12,000cellsmm3 или <4,000cellsmm3. Или казано по друг начин: "Сепсисът се установява по отношение на тези критерии за 10-15 мин, а не се чака 2 часа! За съжаление при липса на правила за добра медицинска практика, за което не са виновни само лекарите, населението ще мре като мухи! Никой нормален доктор в Западна Европа не лекува сепсис с посочените по-горе антибиотици. Трагедията е че в България няма обективен коригиращ фактор и държавата до 30 години ще изчезна като такава!

02.10.2017 22:34:19

Абе юнаци - колко време за тази проба бе? 3 /три/ часа!

Гост 02.10.2017 17:35:04

Онова педврасче от Америка дето мие тоалетните там да го духа

Българин 02.10.2017 21:47:56

Всъщност "Онова педврасче от Америка" едва ли мие тоалетните там, и хич не го "духа" а си печели с кеф няколкостотин хиляди лева с труда си. Въпросът в конкретния случай който бих го попитал е, ако има подобен случай на пациентка при него, примерно от Албания, и му се обади синът и, лекар в Тирана и почне да нарежда какво и как да се направи там, той как би реагирал? Ей това искам да го попитам!

Гост 02.10.2017 19:18:01

Верно ли това измисли да напишеш?! то бива бива простотия, ама чак пък толкова. И после що бият лекарите.


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...