!
Вторник, 23 Април 2024
11
февр
3
 

Омбудсманът: Държавните психиатрии са се превърнали в социални заведения

Необходимо е актуализиране на здравното състояние преди постъпване в резидентна социална услуга, категорична е Диана Ковачева

Вторник, 11 Февруари 2020 | 14:18:54
3

Незадоволително е състоянието на държавната психиатрична болнична помощ, наложителна е реформа на психиатричната система. Този извод е представен в Доклада на омбудсмана по Националния превантивен механизъм за 2019 г., представен днес от омбудсмана Диа

Незадоволително е състоянието на държавната психиатрична болнична помощ, наложителна е реформа на психиатричната система. Този извод е представен в Доклада на омбудсмана по Националния превантивен механизъм за 2019 г., представен днес от омбудсмана Диана Ковачева. В документа се подчертава, че все още не е приета Националната стратегия за психично здраве 2020 –2030 и Планът за действие към нея и в този факт е заложено едно много голям препятствие пред реформата на системата за предоставяне на психиатрична грижа. Причината е, че именно в Националната стратегия са заложени мерки за подобряване на материално-техническата база, обучения на специалисти, провеждане на информационни кампании, психосоциална рехабилитация, социално подпомагане и др., се отбелязва в доклада на омбудсмана.

Националният превантивен механизъм посочва още, че здравната грижа в петте проверени лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ не е на необходимото ниво и сигурността на пациентите не е гарантирана.

Лошо е състоянието на материалната база, а нейната амортизация е голяма и това се отнася за всички проверените лечебни заведения.

При проверката на Държавна психиатрична болница в Карлуково например е било констатирано, че 3 от отделенията са разположени в стара и амортизирана триетажна сграда, с нестабилни стъпала, без странични перила за подсигуряване на пациентите и персонала. Техническото оборудване на лечебния процес не е на необходимото ниво, допълва омбудсманът.

Средните стойности на един храноден са под средните за страната за такъв тип лечебни заведения, който за 2018 г. е 2,40 лв., се казва още в доклада и се посочват като пример стойностите за Държавна психиатрична болница в Карлуково - 1,92 лв. и за Държавна психиатрична болница  в Кърджали –2,05 лв.

Друга констатация в доклада се отнасят до ниската кадрова обезпеченост, незадоволителното ниво ва социалната рехабилитация и психологичната грижа, продължителният болничен престой и често повтарящите се хоспитализации на лица с тежък социален статус.

„В държавните психиатрични болници има пациенти - например бездомни лица, които живеят трайно в тях поради липса на резидентни социални услуги за хора с психични заболявания. В този смисъл болниците изпълняват несвойствената функция на социални услуги“, се казва в документа.     

Що се отнася до грижата за хора с деменция, докладът препоръчва на Министерство на здравеопазването и Министерство на труда и социалната политика да приложат стратегически подход – като например Национален план за превенция, ранна диагностика и грижа за хората с деменция, с който да стартира реформата по отношение на тази група хора.

Необходимо е да се приемат ясни критерии и медицински стандарти преди постъпване в резидентна социална услуга за пълнолетни лица, препоръчва омбудсманът. В допълнение се подчертава, че е наложително да се въведе изискване за актуализиране на здравно състояние на лицата преди настаняване, а така също и да се инвестира в обучение, квалификация и достойно възнаграждение на специализирания персонал.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
mBgH

Лекарка 12.02.2020 08:31:37

Д това се стига поради неадекватната социална система. Всички медицински служби се ползват за заместване на някаква грижа.

Гост 11.02.2020 17:51:45

Какво , ще изхвърлите психично болните по улиците ли? Оставете ги да си живеят там, поне получават грижа и храна.

Антоанета Христова 11.02.2020 16:30:45

Държавата отдавна е абдикирала от грижата си за психиатрията! Нима хората там не заслужават да съществуват,че са на такава ниска сума за храноден? Това е ужасно! Та една попара би струвала повече от посочените суми.Не ми се мисли за условията и медикаментозното лечение на болните там! Какво трябва да се случи, за да не се нарушава достойнството и правото на живот на хората там?


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...