!
Събота, 20 Април 2024
04
февр
 

Онкологичните заболявания в България се увеличават

Нормативни неуредици пречат на нормалното функциониране на раковия регистър

Понеделник, 04 Февруари 2019 | 11:43:58


Все повече стават хората у нас, които чуват диагнозата рак. Това каза пред bTV директорът на Национален раков регистър проф. Здравка Валерианова по повод днешния Световен ден за борба с рака.  В България новите случаи са 35 378 или 9%

Все повече стават хората у нас, които чуват диагнозата рак. Това каза пред bTV директорът на Национален раков регистър проф. Здравка Валерианова по повод днешния Световен ден за борба с рака. 

В България новите случаи са 35 378 или 9% повече от 2013 г. Смъртните случаи са 19 139 или с 6,3% повече от 2013 г. Данните са за 2018 г. и са без включен кожен карцином. Статистиката е от Международната агенция за изследване на рака към СЗО. Данните са от Националния раков регистър, уточни проф. Валерианова.

„Ракът нараства в световен мащаб, не само в България, тъй като нараства броят на населението, нараства населението в по-големите възрастови групи. Ракът нараства с възрастта. Другите причини са свързани със социално-икономическото развитие на дадената страна, здравна култура, начин на живот, хранене. Доказано е, че 80% от рисковите фактори за всички злокачествени заболявания се дължат на фактори на околната среда“, каза тя.

По думите й ракът е заболяване като всяко друго и може да бъде излекуван. 98,6% от рака на гърдата е лечим в начален стадий. Въпросът е да бъде хванат колкото се може по-рано. Особено за някои локализации, преживяемостта след 5 години достига 100%, което означава, че има шанс, посочи тя.

Данните в световен мащаб – всеки един от четирима мъже и всяка една от пет жени се разболяват от рак. Това се диагностицира всекидневно. Всеки ден обаче умират една от 11 жени и един от 8 мъже. Най-висока е смъртността от рак на гърдата – 16,4%, и от рак на белия дроб - 25,7%.

„Най-честите локализации – при мъжете това са ракът на простата, ракът на белия дроб и колоректалния карцином. Към момента на първо място е ракът на белия дроб, но има тенденции рака на простата да го измести. При жените на първо място е ракът на гърдата, ракът на маточната шийка, колоректалния карцином“, каза проф. Валерианова.  

Пред БНР тя поясни, че в България липсват както програма за контрол над злокачествените заболявания, така и национална скрининг-програма за тези заболявания. По думите й това е причина за късното откриване на злокачествените заболявания и високата смъртност от тях.

Проф. Здравка Валерианова опроверга тезата, че злокачествените заболявания в България намаляват, като изтъкна, че те се увеличават, но намалява тяхната регистрация заради административни и нормативни неуредици.

„Към 2010 г. имахме почти пълна покриваемост на населението по отношение на раковите заболявания. Пред 5-6 години стартираха изменения в наредбата, с която се въвеждаше стандартът по медицинска онкология. Там се местеше раковият регистър от болницата, в която е създаден, в НЦОЗА. В същото време влязоха и европейските изисквания за конфиденциалност на личните данни, което още повече затрудни преместването. Раковият регистър съществува повече от 70 години. Продължаваме да го поддържаме въпреки трудностите, в които се намираме. Най-много ни пречи нормативната уредба, която не взема под внимание съществуването на раковия регистър – къде точно да се ситуира, каква точно да е неговата дейност, какъв софтуер да има, по какъв начин да се получава информацията – от лечебните заведения или регионалните ракови регистри“, каза проф. Валерианова.

„Знаете ли кое е парадоксалното? Една Швейцария понастоящем изгражда национална система за регистрация на рака, много близка до тази, която имахме ние – с 13-те регионални ракови регистри, с националния раков регистър и която работеше много добре. Стигна се до парадокс да се казва, че раковите заболявания в България намаляват. Не! Те се увеличават“, категорична беше тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%cwk


Всичко за коронавируса
Още новини
0,4% положителни проби, отново няма починали
20.04.2024 09:44:23

0,4% положителни проби, отново няма починали

Двама са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 562 теста, което прави 0,36% ...

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...