!
Четвъртък, 28 Март 2024
22
февр
 

От печата: За парите в системата, за пръстовия идентификатор, за отказаната трансплантация в чужбина

Сряда, 22 Февруари 2017 | 15:08:25


Пакетът, който НЗОК плаща, трябва да съответства с публичните финанси, с които тя работи. Това казва в инт

Пакетът, който НЗОК плаща, трябва да съответства с публичните финанси, с които тя работи. Това казва в интервю за „Сега“ подуправителят на фонда д-р Димитър Петров.

„Дали това ни харесва или не, е факт, че заедно с доплащането на лекарства публичните разходи са малко повече от половината от реалните, а останалите са частни“, отбелязва той и коментира: „Това е проблем на обществото - какво то иска да поеме солидарно и го прави чрез политиците, които избира. Ако избраните политици изберат да увеличат солидарното финансиране чрез вноските или по друг начин, пакетът на касата ще се разшири, а доплащането ще намалее. Ако решат друго - то ще остане такова. Друг е въпросът, че ако има доплащане, то трябва да бъде ясно дефинирано, за да е ясно на пациентите.“

По думите му, въвеждането на нов начин на отчитане – с фиш с всички разходи, по който ще се прави и остойностяването, има няколко цели. „Първо – като информация да съберем реалната цена в различни болници и след това по различните пътеки. Това е реалната цена, която самите изпълнителни на медицинска помощ формират. (…) Оттам можем да придобием представа за някаква обективна средна стойност, която НЗОК трябва да реимбурсира, за да покрие тези разходи“, посочва д-р Петров. Според него, тази фактура в някаква степен може да служи за контрол на извършените дейности от пациента - всеки може да провери дали описаните дейности са му правени. „Третото е, че пациентът ще разбира какво струва на обществото неговото лечение. Много хора нямат тази представа“, отбелязва подуправителят на касата.

„Това, което ще дойде при нас, ще бъде при тази реална цена на възнагражденията на медицинския персонал. Тя е реална, защото е това, което в момента се плаща. И след това ще кажем, че това е стойността на лечението при тези нива на възнаграждения. Оттам нататък се взема решение дали тези нива са адекватни, дали пакетът трябва да се смята по тях, по по-високи или по-ниски. В здравеопазването възнагражденията са съществена част от цената, у нас те са 50-60% от цялата цена, но в развитите държави стигат над 75 на сто“, коментира още д-р Димитър Петров пред „Сега“.

Ежедневниците отразяват съобщението на здравното министерство от вчера, свързано с пръстовата идентификация. „Въвеждането на пръстовите отпечатъци в извънболничната помощ се отлага за 2019 г., съобщиха от пресцентъра на здравното министерство. Това ще стане чрез нормативно стартиране на процедура по отказ.

„От становищата на заинтересованите от процеса органи и организации, както и на НЗОК, става ясно, че не е налице обективна възможност за въвеждането на пръстовия автентификатор в извънболничната помощ на този етап“, е пояснил вицепремиерът и здравен министър д-р Илко Семерджиев“, четем в „24 часа“.

„Преждевременното въвеждане на идентификатора може да причини срив в сървърната част на регистрационната система на касата, която в момента обслужва болничната помощ, обяснява той“, допълва вестникът и припомня, че на 16 март се очаква окончателното решение на ВАС за пръстовия отпечатък в болниците.

„Труд“ се спира на очакваната е-здравна карта. „Изготвяне на концепция за единна електронна здравна карта, към която страната ни да премине, смята да започне Министерството на здравеопазването (МЗ). Картата ще съдържа частично или пълно електронно здравно досие, което ще е интегрируемо в Единния идентификационен документ на Европейския съюз. Въвеждането на картата започва поетапно в ЕС и в България от догодина. Освен всичко останало контролът при такава форма на идентифициране и управление на медицинската информация е максимално ефективен, обясниха във вторник от ръководството на МЗ“, четем в ежедневника.

Изданията отразяват и случая с момчето, на което здравното министерство отказа формуляр S2 за трансплантация в Германия, въпреки решението на Обществения съвет на ЦФЛД. Аргументът за това беше, че трансплантацията може да се извърши и у нас. „Въпреки уверенията на здравното министерство, че трансплантацията на бъбрек на тежко болно дете може да се направи у нас, съмненията за близките и за лекаря му остават, тъй като у нас не се правят такива операции“, пише „Сега“.

„Данните на агенцията по трансплантации у нас сочат, че от 2012 г. досега в България е направена една-единствена трансплантация на бъбрек при дете, при това е присаден орган от трупен донор на бебе. За същия период на 15 българчета са присадени бъбреци в чужбина, основно в Турция, Германия и Франция. Самата Правителствена болница е направила едва 12 бъбречни трансплантации от жив донор общо за последните 12 години и 91 от трупен“, отбелязва вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
DuM6


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...