!
Сряда, 24 Април 2024
31
ян
2
 

От печата: „Лозенец” и СУ, Спешна помощ в Горна Оряховица, болници по време на грип

Четвъртък, 31 Януари 2019 | 09:09:13
2

Ректорът на Софийския университет проф. Атанас Герджиков е притеснен да управлява болница, която работи като всички останали лечебни заведения в страната. Това става ясно от думите му пред „24 часа” в деня, когато депутатите от здравната ко

Ректорът на Софийския университет проф. Атанас Герджиков е притеснен да управлява болница, която работи като всички останали лечебни заведения в страната. Това става ясно от думите му пред „24 часа” в деня, когато депутатите от здравната комисия ще разглеждат статута на УБ „Лозенец” на второ четене. „Притесненията ни са, че ние носим финансова отговорност и ако болницата фалира, ще закъса и университетът, а тя ще фалира, защото като търговско дружество няма да има субсидия, ще бъде на лимит от здравната каса, който тя решава какъв да бъде, освен това има и натрупани дългове, по-голямата част от които са от ремонтни дейности, т.е. са били инвестиция”, коментира Герджиков пред изданието.

„Според ректора основните приходи на „Лозенец” в момента са два субсидия от около 10 млн. лв. на година от бюджета на Министерския съвет заради това, че се лекуват хора от този контингент, и 500 000 лв. месечно, или 6 млн. лв. годишно, от здравната каса.

„Без субсидия или дори отпадане на лимита, за да може да получаваме толкова, колкото изработим, и при толкова дългове кой гарантира, че ще имаме приходи дори след година. Ами ако се окаже, че сме на голям минус, ще бъдем принудени да закрием факултета. Наред с това изрично е разписано, че ще се договорят условията, при които може да се прекрати предсрочно договорът. Може да се окаже, че ни забраняват да прекратяваме предсрочно, т.е. да се окаже че дори не можем да се откажем от болницата”, допълва проф. Герджиков”, четем във вестника.

И още: „Най-големият проблем според него е, че всички предложения надхвърлят обхвата на първоначалния законопроект. Освен това те не са обсъдени с академичния съвет, не е предложен план за развитие на болницата и към приемането им се процедира много експедитивно - срокът за внасяне на промени бе 4 дни, тъй като законът мина на първо четене на 24 януари, а предложения можеше да се дават до 28 януари. В четвъртък (днес, б.р.) законопроектът ще се гласува на второ четене в комисията по здравеопазване, а в петък - и в пленарната зала”.

Изданията се спират и на ситуацията в Спешна помощ в Горна Оряховица след срещата на министъра с медиците от филиала. „Спешните медици от Горна Оряховица са готови да оттеглят колективната оставка, която подадоха минала седмица след среща със здравния министър Кирил Ананиев”, пише „Телеграф”.

„До момента 28 души от персонала са подали молба за напускане. Това обаче поставя в риск 80 000 души, които спешният филиал обслужва”, коментира изданието и посочва: „Ананиев се срещна с д-р Емил Николов и д-р Деян Георгиев от ФСМП - Горна Оряховица и представители на движение „Събуди се”, което в момента организира граждански патрули и пази медиците в спешния център. Лекарите изказаха благодарността си към здравния министър за бързата реакция и предприетите от него мерки, за да бъде гарантирана тяхната сигурност по време на работа. Още в петък Ананиев разпореди да бъде осигурена 24-часова физическа охрана на филиала”.

„Труд” се спира на работата на болниците в обстановка на почти повсеместна грипна епидемия. „Много от болниците в страната са препълнени с пациенти с усложнения от грип или остри респираторни инфекции и в отделенията масово се поставят допълнителни легла. В столичната УМБАЛ „Св. Анна” е имало случаи на върнати пациенти, които не са спешни, а в детското отделение на общинската „Св. Мина” в Пловдив на едно легло лежат по две деца”, пише всекидневникът.

„С писмо до РЗИ и до РЗОК УМБАЛ варненската „Св. Марина” още в края на миналата седмица е поискала увеличение на леглата, тъй като лечебното заведение приема пациенти от цяла Североизточна България. Средно между 10% и 20% повече болни минават през всички спешни отделения на „Св. Анна”.

В Бургас детските отделения в държавната болница са препълнени с пациенти, но също са разкрити допълнителни легла в болничните стаи. От по-малки частни болници заради липса на капацитет пренасочват пациенти към държавната болница.

В трите болници в област Търговище са разкрити общо 56 допълнителни легла. Най-голям е делът на пациентите с усложнения като пневмонии и бронхиолити, като има и случаи на отити и синуити”, отчита публикацията и уточнява, че се очаква епидемията да започне да отшумява след седмица.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
N2Uh

Един ОПЛ на 33 31.01.2019 14:18:55

Добре дошъл на г-н Професора в реалния живот. С гарантирани субсидии от бюджета и баба ми ще се справи. Номерът е без!

Гост 31.01.2019 13:25:29

С 10 милиона наготово от бюджета и баба знае да управлява болница...


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...